18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz żyć? - nie zbieraj blaszkowych! Rozpoczyna się sezon na grzyby

KAS
Młode grzyby - u których nie wykształciły się cechy charakterystyczne - mogą być łatwo pomylone z niejadalnymi lub trującymi
Młode grzyby - u których nie wykształciły się cechy charakterystyczne - mogą być łatwo pomylone z niejadalnymi lub trującymi KAS
Nieliczni grzybiarze pojawiają się w poznańskim sanepidzie na dyżurze grzyboznawców. A w lasach można już liczyć na pierwsze zbiory, pojawiły się nawet przypadki zatruć. Specjaliści rozpoczęli dyżury 8 września.

Do siedziby sanepidu przy ul. Libelta 36 (I piętro, pokój 113) można przyjść od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 18, w soboty i w niedziele od 12 do 16. Grzyboznawcy udzielają porad bezpłatnie.

Na razie dyżury nie cieszą się dużą popularnością.

- Mieliśmy bardzo suchą wiosnę, przez dwa miesiące nie spadła ani kropla deszczu w niektórych regionach, jesień też na razie nie była deszczowa, w lasach jest sucho, więc grzybów jeszcze nie ma wiele - tłumaczy grzyboznawca z WSSE w Poznaniu Ryszard Reich. - W 2010 roku,kiedy był wysyp grzybów, na schodach ustawiała się kolejka.

Warto jednak skonsultować swoje zbiory ze specjalistą - nawet wytrawnym grzybiarzom zdarzają się bowiem bardzo niebezpieczne wpadki.

- Ojciec chłopca, o którym było głośno dwa lata temu (mały Tomek, który miał dwa przeszczepy wątroby po zjedzeniu muchomora sromotnikowego - przyp. redakcji) znał się na grzybach - tłumaczy Reich. - Zerwał trzy młode grzyby, wśród nich był muchomor.

I właśnie przed zbieraniem młodych grzybów przestrzega Reich. Póki nie wykształcą się u nich charakterystyczne dla danego rodzaju cechy, bardzo łatwo jest je bowiem pomylić z młodymi grzybami trującymi.

Poza tym - podkreśla grzyboznawca - jeśli ktoś nie jest wytrawnym grzybiarzem, powinien unikać grzybów z blaszkami.

- Chcesz przeżyć, nie zbieraj blaszkowych - mówi.

Tymczasem w Wielkopolsce dużą popularnością cieszą się płachetki kołpakowate - nazywane w różnych regionach kraju turkami, niemkami lub kołpakami - z blaszkami właśnie pod kapeluszem. Powinni ich unikać niedoświadczeni grzybiarze, a jeśli mają wątpliwości - sprawdzić zbiór w sanepidzie.

A sprawdzone przez fachowca grzyby można już ze spokojnym sumieniem smażyć, dusić, suszyć i zaprawiać w occie...

CO ZBIERAMY, CO MYLIMY:

  • Muchomor sromotnikowy mylony jest z czubajką kanią, gąską zielonką lub gołąbkiem zielonawym
  • Muchomor plamisty z czubajką kanią
  • Goryczak żółciowy z borowikiem szlachetnym
  • Maślanka wiązkowa z opieńką miodową
  • Gąska siarkowa z gąską zielonką

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski