Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chludowo: Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny ojca Mariana Żelazka, misjonarza werbisty pochodzącego z Palędzia koło Poznania

MIKO
W Chludowie koło Poznania w niedzielę odbyła się pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka.
W Chludowie koło Poznania w niedzielę odbyła się pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka. Waldemar Wylegalski
W Chludowie koło Poznania w niedzielę odbędzie się pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka.

W niedzielę, 8 grudnia o godz. 10.30 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie odbędzie się powołanie i pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego procesu beatyfikacyjnego pochodzącego z Poznania misjonarza werbisty Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD. Uroczystości będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Podczas pierwszej sesji zostanie zaprzysiężony Trybunał Rogatoryjny, który będzie przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka. Podczas uroczystości, przy ustawionym w prezbiterium chludowskiego kościoła stole, zasiądzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a także postulator procesu i członkowie trybunału.

Sprawdź też:

W obecności notariuszy ks. Rafał Pajszczyk, przewodniczący i pozostali członkowie złożą przysięgę, a następnie podpisany zostanie dokument z uroczystego otwarcia procesu.

Zgodę na przeprowadzenie procesu rogatoryjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD w Polsce wydała archidiecezja poznańska. Prośbę taką skierował abp John Barwa SVD z diecezji Cuttack-Bhubaneshwar w Indiach, który poprosił o to w związku z dużą liczbą świadków pochodzących z Polski. Zgodnie z wymogami kanonicznymi o beatyfikację wnioskują władze diecezji, gdzie żył i pracował kandydat na ołtarze. O. Marian Żelazek spędził na misjach w Indiach 56 lat.

To pierwsze w polskiej parafii werbistowskiej tak doniosłe wydarzenie związane z kandydatem na ołtarze pochodzącym z tego zgromadzenia

– To szczególna uroczystość, zwłaszcza dla parafii chludowskiej i naszej wspólnoty misyjnej – mówi o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator polskiej części procesu beatyfikacyjnego. – Od tego momentu trybunał będzie mógł rozpocząć przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka.

Osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie procesu w Polsce zostaną:

  • ks. Rafał Pajszczyk z Poznania– przewodniczący Trybunału Rogatoryjnego
  • o. Henryk Kałuża SVD z Nysy – wicepostulator
  • o. Jan Wróblewski SVD z Chludowa – promotor sprawiedliwości
  • o. Franciszek Bąk SVD z Chludowa – notariusz,
  • o. Wojciech Grzymisławski SVD z Chludowa – notariusz

Sprawdź też:

Od maja tego roku w każdy 30 dzień miesiąca, na pamiątkę daty jego urodzin (30 stycznia) i śmierci (30 kwietnia) chludowscy werbiści modlą się w kościele parafialnym o beatyfikację o. Mariana.

Trybunał Rogatoryjny (wł. rogare – prosić) to grupa powołana przez Kościół katolicki do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego. W wielu przypadkach powołuje się Trybunał Rogatoryjny Pomocniczy, który ma przejąć część prac (np. przesłuchiwanie świadków) i tym samym usprawnić przeprowadzenie procesu. Tak było np. w przypadku procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Akta zgromadzone przez polski Trybunał Rogatoryjny zostaną dołączone do akt procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka, prowadzonego w Indiach.

Marian Żelazek (1919-2006) to pochodzący z Poznania jeden z najbardziej znanych – nie tylko w Polsce – misjonarzy werbistów. Jako jeden z nielicznych przeżył w latach 1940-45 najpierw gehennę w poznańskim Forcie VII, pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, a potem w Dachau i Gusen. Po wojnie ukończył studia teologiczne w Rzymie i po święceniach w 1950 r. wyjechał na misje do Indii, gdzie przez 56 lat niósł pomoc najbiedniejszym, trędowatym i wykluczonym.

Za swoją działalność, czynienie dobra i otwartość na drugiego człowieka w 2002 r. został oficjalnie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Odznaczony i uhonorowany wieloma medalami, odznaczeniami i tytułami, także świeckimi, m.in. nosił tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania (2005). Bohater wystaw, sesji naukowych, filmów dokumentalnych i patron szkół, m.in. Zespołu Szkół w Chludowie. W lutym 2018 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Indiach.

ZOBACZ TEŻ:

Pogrzeb 8-letniej Mai, która została śmiertelnie potrącona na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i Jesionowej, odbył się w piątek na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.

Pogrzeb 8-letniej Mai, którą kierowca śmiertelnie potrącił n...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski