MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciała ze śladami tortur we wsi Kozacza Łopań na Ukrainie. Zbrodni dokonali Rosjanie

Małgorzata Puzyr
Opracowanie:
Ukraina: We wsi Kozacza Łopań znaleziono dwa ciała ze śladami tortur. Na zdjęciu groby rosyjskich ofiar w rejonie miasta Izium
Ukraina: We wsi Kozacza Łopań znaleziono dwa ciała ze śladami tortur. Na zdjęciu groby rosyjskich ofiar w rejonie miasta Izium fot. Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News
Znaleziono kolejne ciała ze śladami tortur na Ukrainie. We wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim, która przez pół roku była okupowana przez wojska rosyjskie, odkryto zwłoki dwóch mężczyzn. Według wstępnej oceny, są to ofiary rosyjskich żołnierzy.

Rosjanie torturują cywili

Ciała noszące ślady złamania kości czaszek i żeber znajdowały się w jednym grobie na cmentarzu w Kozaczej Łopani. "Według wstępnej wersji śledczych mężczyźni byli przetrzymywani przez rosyjskich wojskowych w czasie okupacji miejscowości" - podała prokuratura obwodu charkowskiego.

Wcześniej w Kozaczej Łopani, odbitej z rąk rosyjskich we wrześniu br., odkryto masowy grób i miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów. Kozacza Łopań leży zaledwie trzy kilometry od granicy z Rosją. Wojska rosyjskie zajęły wieś w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

Zbrodnie Rosjan na Ukrainie. Izium, Bucza, Irpień

Po wyzwoleniu we wrześniu miasta Izium w Donbasie odkryto 450 ciał, które nosiły ślady tortur. Groby pod Iziumem mogą być największym masowym pochówkiem podczas wojny w krajach europejskich od czasu konfliktów w byłej Jugosławii w latach 90. Władze ukraińskie są przekonane, że miejsce to będzie dowodem zbrodni wojennych popełnianych przez armię rosyjską na terytoriach okupowanych przez ostatnie miesiące.

Z kolei na początku kwietnia wycofanie się wojsk rosyjskich z okolic Kijowa pozwoliło odkryć skalę zbrodni popełnianych przez armię rosyjską na ukraińskiej ludności cywilnej. Symbolem stała się Bucza, gdzie dziennikarze i obserwatorzy praw człowieka udokumentowali masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre z związanymi rękami. Z około 400 ciał cywilów znalezionych w Buczy i jej najbliższej okolicy, ponad 250 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z głodu, zimna i braku lekarstw.

W sąsiadującym z Buczą Irpieniu w podobny sposób zginęło około 300 cywilów. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana; policja obwodu kijowskiego w minionych miesiącach informuje o kolejnych odnalezionych ciałach.

Taktyka "spalonej ziemi"

Eksperci oceniają, że w trwającej od ponad dwustu dni wojnie Rosja prowadzi taktykę "spalonej ziemi" i akceptuje to, że ofiarami ostrzałów będzie ludność cywilna. Od początku inwazji Rosja prowadzi ostrzały dzielnic mieszkalnych miast ukraińskich i obiektów infrastruktury cywilnej.

Oprócz rozlicznych ataków na cele cywilne, w tym z użyciem zabronionych przez prawo bomb kasetowych, zbrodnię wojenną stanowi sama taktyka oblężnicza, mająca na celu zagłodzenie cywilów tak, by poddali się lub zmuszenie ich do ucieczki jako uchodźców. Zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan na terenie Ukrainy obejmują również przymusowe przesiedlenie ludności. Wołodymir Zełenski powiedział w lipcu br, że Rosjanie deportowali z okupowanych obszarów Ukrainy 2 mln osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci.

Na Ukrainie zginęły już tysiące ludzi, jednak całkowita liczba ofiar cywilnych jest obecnie bardzo trudna do ustalenia, m.in. dlatego, że władze ukraińskie nie mają dostępu do okupowanych terenów kraju, w tym do najbardziej zniszczonych i jak mówi Kijów, "zrównanych z ziemią" terenów w obwodach donieckim i ługańskim. Symbolem bezwzględności rosyjskiej armii stało się starcie z powierzchni ziemi Wołnowachy, wielotygodniowe i nieselektywne ataki na Mariupol, w których zginąć mogło według władz w Kijowie 22 tysiące ludzi.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciała ze śladami tortur we wsi Kozacza Łopań na Ukrainie. Zbrodni dokonali Rosjanie - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski