Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
3 marca 2024 roku jest 738. dniem wojny. Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę na Półwysep Krymski, podało ministerstwo obrony Rosji po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
18:5103.03.2024

Boris Pistorius na nagraniu nazwał hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji

Jako "hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji" określił w niedzielę minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD) nagranie poufnej rozmowy niemieckich dowódców, opublikowane w piątek przez rosyjskie media.

Zdaniem ministra także termin publikacji nagrania rozmowy niemieckich wojskowych przez stronę rosyjską nie był przypadkowy, lecz wynikał z kalkulacji Putina. „Do wycieku nie doszło przypadkowo, ale w tygodniu trudnym dla Kremla” – wyjaśnił Pistorius, wskazując, że tego samego dnia w Moskwie odbywały się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego.

W ocenie Pistoriusa sprawa z wyciekiem nagrania, to „hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji”. W swoim oświadczeniu minister mówił też o „wojnie informacyjnej”, prowadzonej przez Rosję przeciwko Niemcom, która służy „podważaniu determinacji” – napisała w niedzielę agencja dpa.

„Putinowi chodzi o podział, o podważenie naszej jedności. Dlatego powinniśmy reagować ze szczególną ostrożnością, ale w sposób zdecydowany” – wyjaśnił Pistorius. Wyraził przy tym nadzieję, że „Putinowi się to nie uda”.

Pistorius potwierdził też wcześniejszy komunikat rzeczniczki resortu obrony, mówiący o tym, że nie ma na razie doniesień o innych wyciekach informacji lub podsłuchanych rozmowach telefonicznych. Minister nie chciał też na razie komentować sprawy ewentualnych konsekwencji; zapowiedział, że zaczeka na wyniki dochodzenia. Podkreślił, że w tej sprawie przeprowadzone zostanie „pełne śledztwo”.

Margarita Simonian, szefowa rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej RT, opublikowała w piątek nagranie 38-minutowej poufnej rozmowy telefonicznej z udziałem niemieckich wojskowych. Autentyczność nagrania została potwierdzona przez stronę niemiecką.

W rozmowie, która miała miejsce 19 lutego, inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz wraz z „trzema wysokimi rangą wojskowymi” omawiał możliwe cele Taurusów (w tym rosyjskie składy amunicji, Most Kerczeński łączący Krym z Rosją), sposoby wsparcia Ukrainy przez Bundeswehrę w przypadku rozmieszczenia rakiet, a także możliwości kontroli kursu rakiet.

18:1603.03.2024

Ukraina wypłoszyła samoloty wroga. Rekordowe straty armii Rosji w lutym

17:2003.03.2024

Siły Ukraińskie zniszczyły rosyjski rurociąg

Należący do rosyjskich okupantów rurociąg, biegnący przy południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, został zniszczony w nocy z soboty na niedzielę — poinformował na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

Do zniszczenia doszło w pobliżu Teodozji, krymskiego miasta portowego nad Morzem Czarnym. Atesz określił szkody jako "ogromne".

W nocy agencja Reutera, powołując się na informacje ministerstwa obrony Rosji, podała, że okupowany Półwysep Krymski został zaatakowany 38 dronami. Rosyjskie i ukraińskie media społecznościowe powołały się na doniesienia mieszkańców Teodozji, którzy informowali o potężnych eksplozjach w rejonie portu i składów ropy. Władze rosyjskie oskarżyły o atak Ukrainę.

Atesz to ukraińsko-tatarski ruch oporu działający w Rosji, a także na Krymie i innych terytoriach Ukrainy pod rosyjską okupacją. Doniesienia o pierwszych skutecznych operacjach partyzanckich Ateszu pojawiły się na początku lutego 2023 roku. Jak wówczas informowano, partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii).

W późniejszych miesiącach Atesz wielokrotnie informował, że współpracuje z ukraińską armią podczas ataków na cele wroga m.in. na Krymie. Partyzanci podkreślali, że dysponują siecią agentów po stronie przeciwnika, m.in. we Flocie Czarnomorskiej.

16:4603.03.2024

Wikipedia może zostać zablokowana w Rosji. To efekt nowego prawa dotyczącego VPN

16:0203.03.2024

Kolejna ofiara ataku drona na blok w Odessie

61-letnia kobieta, która została ranna w poprzednim ataku rosyjskiego drona, który miał miejsce 23 lutego, zmarła w szpitalu w Odessie. Poinformował o tym szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Kiper. Przez cały okres pobytu w szpitalu stan rannej kobiety pozostawał bardzo ciężki, przebywała na oddziale intensywnej terapii oddziału oparzeniowego.

15:5403.03.2024

Rosjanie uderzają w centrum Kurachowa. Kilkanaście osób rannych

Rosjanie uderzają w centrum Kurachowa – wiadomo, że 16 rannych, w tym dwóch w ciężkim stanie. Poinformował o tym szef administracji wojskowej Doniecka Wadym Fiłaszkin. Według wstępnych informacji Rosjanie użyli kierowanej bomby lotniczej. Wróg uszkodził co najmniej 15 wieżowców.

15:3803.03.2024

Musk nie rozumie sensu istnienia NATO. Prezydent Łotwy: NATO istnieje ze względu na Rosję

15:1003.03.2024

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie jest najwyższa od początku wojny

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie — łącznie zabitych i rannych — wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny — przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost średniej liczby ofiar niemal na pewno odzwierciedla zaangażowanie się Rosji w taktykę wojny na wyniszczenie i choć jest ona kosztowna pod względem życia ludzkiego, przynosi efekt w postaci zwiększonej presji na ukraińskie pozycje wzdłuż linii frontu.

Dodano, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie, uwzględniając zabitych i rannych, najprawdopodobniej przekroczyły 355 tysięcy.

W aktualizacji zamieszczono wykres pokazujący średnie dobowe straty Rosji od marca 2022 roku do lutego 2024 roku

14:3003.03.2024

Miedwiediew o podsłuchanej rozmowie oficerów Bundeswehry: Niemcy szykują się do wojny z Rosją

08:3503.03.2024

Po sobotnim ataku Rosji na blok mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dziewięciu – poinformowała w niedzielę rano ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Tego dnia w mieście ogłoszono żałobę.

„Odessa. W miejscu rosyjskiego uderzenia w blok mieszkalny pod gruzami odnaleziono ciało dziewiątej osoby” – przekazała DSNS na Telegramie.

Szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper przekazał, że niedziela jest w Odessie oraz w obwodzie odeskim dniem żałoby.

„W Odessie i w obwodzie ogłoszono dziś żałobę po zabitych w następstwie rosyjskiego ataku. Ogromny ból nie tylko dla ziemi odeskiej, ale całej Ukrainy. Operacja poszukiwawcza trwa” – powiadomił.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok w Odessie. Ratownicy wydobyli spod gruzów m.in. ciała matki i trzymiesięcznego dziecka.

"Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi" – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

07:3103.03.2024

07:2703.03.2024

Ekspert OSW Marek Menkiszak stwierdził w rozmowie z PAP, że Rosja najprawdopodobniej nie posunie się do zbrojnej agresji wobec państw zachodnich przed wyborami prezydenckimi w USA i ewentualnym objęciem urzędu przez Donalda Trumpa. Dodał, że Kreml wiąże z wyborami w USA duże nadzieje.

Putin w corocznym orędziu do narodu ostrzegł w piątek przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Dyktator powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne.

Szef zespołu rosyjskiego OSW pytany przez PAP, czy groźby Putina są realne, ocenił, że obecnie nie spodziewa się militarnej agresji Rosji wobec państw europejskich. Jak wyjaśnił, dopóki Rosjanie nie uznają, że następuje załamanie się struktur politycznych i bezpieczeństwa Zachodu, czyli faktyczny rozpad NATO i wycofanie gwarancji bezpieczeństwa USA dla europejskich członków Sojuszu, dopóty nie zdecydują się na radykalne warianty.

Menkiszak zaznaczył jednocześnie, że nie można wykluczyć nasilenia się rosyjskich ataków hybrydowych. "Chodzi o nasilenie się tego, z czym już teraz mamy do czynienia, czyli cyberataków, ataków na infrastrukturę krytyczną, sabotaży politycznych, dywersji i prób destabilizacji sytuacji w państwach członkowskich. Zwłaszcza istotnych i sąsiednich, które mają wpływ na politykę Zachodu wobec Rosji" – wyjaśnił.

Ekspert przyznał, że Polska zajmuje wysoką pozycję na liście państw zagrożonych tego typu działaniami. "W szeregu wystąpień Putina, Polska pojawia się regularnie jako źródło zagrożenia dla Rosji i państwo wrogie. W trakcie przemówień Putin poświęca Polsce wiele miejsca, zdecydowanie więcej niż państwom bałtyckim" – stwierdził.

06:5103.03.2024

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę na Półwysep Krymski, podało ministerstwo obrony Rosji po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało w Telegramie, że 38 ukraińskich dronów zaatakowało Krym i wszystkie one zostały strącone przez obronę powietrzną Rosji. Ministerstwo nie poinformowało, czy doszło do jakichkolwiek szkód lub ofiar w ludziach, wskazuje Reuters.

Rosyjskie i ukraińskie media społecznościowe w niedzielę powoływały się na doniesienia mieszkańców Teodozji, że w rejonie portu morskiego i składu ropy słychać było potężne eksplozje, a do portu i składu ropy jechały karetki pogotowia.

Po tych doniesieniach urzędnicy rosyjscy z władz okupacyjnych Krymu informowali , że ruch drogowy w pobliżu Teodozji został znacznie ograniczony a most łączący Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim wyłączony z ruchu na kilka godzin.

Reuters napisał, że nie był w stanie samodzielnie zweryfikować doniesień o eksplozjach i rzekomo zestrzelonych dronach. Nie otrzymał też informacji o ataku dronów ze strony Ukrainy.

06:3703.03.2024

Ruch drogowy w pobliżu krymskiego portu Teodozja i na moście krymskim został tymczasowo ograniczony, ogłosili w niedzielę rosyjscy urzędnicy na okupowanym Krymie po doniesieniach o kilku potężnych eksplozjach w tym rejonie, poinformował w niedzielę Reuters.

Reuters cytuje kanał Telegram rosyjskiej administracji zarządzającej mostem krymskim, który miał poinformować o zamknięciu ruchu drogowego na moście łączącym okupowany Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim.

W niedzielę ukraiński portal ZN poinformował, że w Teodozji, na południowo-wschodnim wybrzeżu okupowanego Krymu doszło do potężnych eksplozji. Według naocznych świadków eksplozje słychać było na terenie składów ropy i portu morskiego, które okupanci wykorzystują do celów wojskowych.

06:3003.03.2024

Dniepr jest pod ostrzałem rosyjskich rakiet, ogłoszono alarm lotniczy w obwodach charkowskim i zaporoskim, poinformowało w niedzielę Suspilne. W Teodozji na okupowanym Krymie rozległy się potężne eksplozje na terenie składów ropy i portu, donosi portal ZN.

Około godziny 2:15 czasu lokalnego ( w Polsce 1:15) w Dnieprze doszło do eksplozji. Suspile poinformowało o ostrzale miasta rakietami.Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło zagrożenie rakietowe dla całego obwodu dniepropietrowskiego.

W tym samym czasie w obwodach charkowskim i zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny – w związku z działalnością lotnictwa taktycznego wroga i zagrożeniem ataków bombowych i rakietowych, poinformowało Suspilne.

W Teodozji, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym , okupowanej przez Rosję, doszło do potężnych eksplozji. Według naocznych świadków eksplozje słychać było na terenie składów ropy i portu morskiego, które okupanci wykorzystują do celów wojskowych. Ratownicy i karetki pogotowia jadą w stronę składu ropy, poinformował portal ZN.

22:3002.03.2024

Zełenski: Nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki i się kłócą, zamiast nam pomóc

22:1502.03.2024

Ukraińscy zwiadowcy powietrzni zlikwidowali magazyn amunicji Rosjan w Oleszkach

Zwiadowcy powietrzni 11. brygady im. M. Hruszewskiego Uniwersytetu Państwowego zlikwidowali magazyn amunicji Rosjan w Oleszkach w obwodzie chersońskim. „Według informacji z różnych źródeł przez całą noc aż do rana trwał zakrojony na szeroką skalę pożar, w wyniku którego doszło do detonacji amunicji” – pisze służba prasowa brygady.

21:5002.03.2024

Zełenski: Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki

Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki lub toczą spory, które ograniczają nasze zdolności obronne; nie da się tego zrozumieć, to niedopuszczalne — oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku na obiekt cywilny w Odessie.

"Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi" - zaznaczył Zełenski w przemówieniu opublikowanym na stronie jego kancelarii.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Wskutek ataku zginęło co najmniej siedem osób, w tym dzieci.

"Świat wie, co można przeciwstawić terroryzmowi. Świat ma wystarczającą liczbę systemów obrony przeciwrakietowej, systemów ochrony przed dronami. A opóźnianie dostaw broni na Ukrainę, systemów obrony przeciwrakietowej w celu ochrony naszego narodu, prowadzi niestety do tego, że lista dzieci, którym Rosja odebrała życie, stale rośnie. Ukraina nie prosi o nic więcej, niż to konieczne, aby chronić życie" - oznajmił ukraiński przywódca.

Prezydent Zełenski podkreślił, że "codziennie komunikuje się z partnerami, aby pozyskać dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina".

21:2502.03.2024

Nie żyje ppłk Roman Kożuchow. Rosjanin zlikwidowany podczas dekoracji swoich żołnierzy

Nie żyje ppłk Roman Kożuchow. Był oficerem i zastępcą dowódcy 155. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Piechoty Morskiej. Zginął podczas dekoracji swoich żołnierzy medalami w Oleniwce na skutek ukraińskiego ostrzału rakietami HIMARS.

21:0002.03.2024

Więcej Rosjan chce pójść na wybory na terenach okupowanych

Rosjanie zwiększają frekwencję w „wyborach” na terytoriach czasowo okupowanych (TOT), zmuszając personel Sił Zbrojnych FR do głosowania, – Centrum Narodowego Oporu. „Głównym celem »wyborów prezydenckich« w TOT nie jest wybranie Władimira Putina na prezydenta, bo wybory w Rosji nie są narzędziem zmiany rządu, ale uzyskanie »wysokiej frekwencji«, która rzekomo miałaby świadczyć o poparciu dla okupacji przez mieszkańców” – pisze CNS.

20:4902.03.2024

Znaleziono kolejną ofiarę ataku na wieżowiec w Odessie

W miejscu rosyjskiego ataku na wieżowiec w Odessie pod gruzami odnaleziono ciało ósmej osoby – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa.

20:2202.03.2024

Drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu. Kto sprawcą?

Jak podają rosyjskie media, drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu.Miejscowy gubernator oświadczył, że systemy wykrywania i zwalczania są w stanie gotowości. Odległość od najbardziej wysuniętego na północ punktu Ukrainy do portu Bronka wynosi prawie 900 km.

19:4102.03.2024

Zełenski: Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii

Generał Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. „Naczelny Wódz ma carte blanche na dokonywanie jakichkolwiek zmian kadrowych w armii i w sztabie. Wszyscy ukraińscy dowódcy muszą znać linię frontu, wyczuć linię frontu – realne potrzeby. Muszą rzeczywiście być z żołnierzami i sierżantami. Muszą być tym, kim powinni być, aby osiągnąć ukraińskie cele” –– powiedział Prezydent. Dodał, że na początku tygodnia po powrocie Syrskiego z frontu spodziewa się szczegółowego raportu i konkretnych propozycji dalszych zmian i działań Ukrainy.

19:3302.03.2024

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii. Według rosyjskich propagandystów, w części miasta Karabulak siły specjalne FSB wszczęły strzelaninę z niezidentyfikowanymi „bojownikami”. Szczegóły zdarzenia nie są obecnie znane i monitorujemy sytuację w celu uzyskania nowych informacji.

19:0702.03.2024

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Uderzono w blisko 10 obszarów koncentracji wroga

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Lotnictwo sił obronnych uderza w 8 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Jednostki żołnierzy rakietowych trafiły 1 jednostkę artylerii wroga.

18:4602.03.2024

Wyciekła rozmowa niemieckich dowódców. Rosjanie wściekli

18:1502.03.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła drugi rosyjski Su-34 w ciągu jednego dnia

17:4402.03.2024

Ukraina zbiera na drona do niszczenia okrętów wroga!

Za dzieci, za wszystkich pomordowanych w Odessie! Zemścimy się! Zbieramy pieniądze na drona morskiego do niszczenia okrętów wroga! Aktualnie w banku mamy 5 791 016,04 UAH. Cel – 8 500 000 UAH Jesteśmy wdzięczni każdemu z Was, którzy wnieśli swój wkład! Prosimy o wsparcie zbiórki tych, którzy jeszcze nie przekazali darowizny! Chrońmy spokojne miasta przed wrogimi rakietami z morza!

17:2202.03.2024

Zełenski: Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień

Wieczorne wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: „Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień. Obecnie Państwowe Służby Ratunkowe, policja i inne służby nadal pracują – jest informacja o ludzie pod gruzami”. Prezydent zwrócił się także do swoich partnerów: 

Kiedy giną ludzie, a u naszych partnerów toczą się wewnętrzne gry polityczne lub spory, które ograniczają naszą ochronę, nie da się tego zrozumieć.

16:4002.03.2024

Rzecznik KE: Każdy rosyjski atak na cele cywilne podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji

Każdy rosyjski atak na cele cywilne jedynie podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji i dowodzi, że Putin nie jest zainteresowany pokojem; celowe atakowanie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej stanowi zbrodnię wojenną — powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, pytany o atak na Odessę.

Spod gruzów bloku w Odessie wydobyto ciało dziecka, kolejnej ofiary nocnego rosyjskiego ataku — powiadomiły w sobotę władze Odessy na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do trzech.

Pod gruzami zaatakowanego budynku wciąż mogą być ludzie, na miejscu trwa akcja ratownicza.

Na tle ataku prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów o więcej systemów obrony przeciwlotniczej. "Musimy wzmacniać ukraińską tarczę powietrzną, by zwiększyć obronę naszych ludzi przed rosyjskim terrorem. Więcej systemów obrony przeciwlotniczej, więcej rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej to to, co ratuje życia" - napisał w Telegramie.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Zawaliła się część budynku, zniszczonych zostało 18 mieszkań.

Ukraińskie siły poinformowały o strąceniu siedmiu z ośmiu dronów, wykorzystanych przez Rosję do ataku na obwód odeski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski