MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej pomp w Poznaniu. Radni apelują o ich docenienie, szczególnie w czasie suszy

Grzegorz Okoński
Pompa przy ul. Wszystkich Świętych
Pompa przy ul. Wszystkich Świętych Rada Osiedla Stare Miasto
Choć w Poznaniu znajduje się ponad 200 studni – tzw. abisynek – to tracą one swoje znaczenie praktyczne. Staromiejscy radni zwracają jednak uwagę, że mogą one być przydatne w czasie suszy w mieście, a ponadto – że zamiast je likwidować, można je stawiać w nowych inwestycjach miejskich, wykorzystujących podziemne zbiorniki retencyjne.

Na terenie Starego Miasta mamy około 70 takich studni, a w Poznaniu, jak informuje nas Aquanet – 237 – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Ale nie oznacza to, że te urządzenia są sprawne i podają wodę: niestety systematycznie tracą możliwość podawania wody, zatem stają się tylko elementami małej architektury.

Radna Maria Sokolnicka–Guzek zauważa, że pompy albo są plombowane, albo demontowane, a o ich dawnej obecności świadczą tylko pokrywy. Miasto zmienia się, ale przez takie działania jednocześnie traci niepowtarzalny klimat, kreowany przez historyczne detale.

Zobacz też Wielka przebudowa Starego Rynku w Poznaniu. Pojawią się drzewa, powstanie zbiornik retencyjny i podziemne kontenery. Budowa potrwa 2 lata

- Jest jeszcze takie zjawisko: na miejscu historycznych urządzeń pojawiają się nowe pompy, ale z zaplombowanymi dźwigniami – dodaje Tomasz Dworek. - A przecież zamiast nich chyba warto zachować i rewaloryzować oryginalne urządzenia, które będą pamiątką historyczną, a jednocześnie zapewnią awaryjny dostęp do wody.

Staromiejscy radni sygnalizują zatem, żeby pompy nie były likwidowane, ale by je instalować na remontowanych ulicach w historycznych miejscach – wtedy mogą służyć do np. podlewania zieleni wodą z małych zbiorników naturalnych i sztucznych. Taki właśnie zbiornik do deszczówki będzie wybudowany przy okazji gruntownego remontu Starego Rynku – ma być to podziemny zbiornik retencyjny o pojemności tysiąca metrów sześciennych, którego zadaniem ma być zapobieganie zalewaniu kamienic.

Radni sugerują też, by podobne rozwiązania brać pod uwagę przy planowaniu innych inwestycji, np. w kompleksie Starej Rzeźni, poddawanej obecnie rewitalizacji czy w innych działaniach deweloperskich.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski