Coraz mniej pomp w Poznaniu. Radni apelują o ich docenienie, szczególnie w czasie suszy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Pompa przy ul. Wszystkich Świętych
Pompa przy ul. Wszystkich Świętych Rada Osiedla Stare Miasto
Choć w Poznaniu znajduje się ponad 200 studni – tzw. abisynek – to tracą one swoje znaczenie praktyczne. Staromiejscy radni zwracają jednak uwagę, że mogą one być przydatne w czasie suszy w mieście, a ponadto – że zamiast je likwidować, można je stawiać w nowych inwestycjach miejskich, wykorzystujących podziemne zbiorniki retencyjne.

Na terenie Starego Miasta mamy około 70 takich studni, a w Poznaniu, jak informuje nas Aquanet – 237 – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Ale nie oznacza to, że te urządzenia są sprawne i podają wodę: niestety systematycznie tracą możliwość podawania wody, zatem stają się tylko elementami małej architektury.

Radna Maria Sokolnicka–Guzek zauważa, że pompy albo są plombowane, albo demontowane, a o ich dawnej obecności świadczą tylko pokrywy. Miasto zmienia się, ale przez takie działania jednocześnie traci niepowtarzalny klimat, kreowany przez historyczne detale.

Zobacz też Wielka przebudowa Starego Rynku w Poznaniu. Pojawią się drzewa, powstanie zbiornik retencyjny i podziemne kontenery. Budowa potrwa 2 lata

- Jest jeszcze takie zjawisko: na miejscu historycznych urządzeń pojawiają się nowe pompy, ale z zaplombowanymi dźwigniami – dodaje Tomasz Dworek. - A przecież zamiast nich chyba warto zachować i rewaloryzować oryginalne urządzenia, które będą pamiątką historyczną, a jednocześnie zapewnią awaryjny dostęp do wody.

Staromiejscy radni sygnalizują zatem, żeby pompy nie były likwidowane, ale by je instalować na remontowanych ulicach w historycznych miejscach – wtedy mogą służyć do np. podlewania zieleni wodą z małych zbiorników naturalnych i sztucznych. Taki właśnie zbiornik do deszczówki będzie wybudowany przy okazji gruntownego remontu Starego Rynku – ma być to podziemny zbiornik retencyjny o pojemności tysiąca metrów sześciennych, którego zadaniem ma być zapobieganie zalewaniu kamienic.

Radni sugerują też, by podobne rozwiązania brać pod uwagę przy planowaniu innych inwestycji, np. w kompleksie Starej Rzeźni, poddawanej obecnie rewitalizacji czy w innych działaniach deweloperskich.

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie