"Czas na regiON" - kolejna edycja konferencji i ogromne emocje | Dzień I za nami

Akcja specjalna Konferencja Samorządowa "Czas na regiON"
Rozmówcy inauguracyjnego panelu zgodzili się, że jednym z najbardziej dotkliwych kryzysów, jaki trapi społeczeństwo, jest obecnie kryzys zaufania, w tym zaufania do wszelkich ośrodków władzy.
Rozmówcy inauguracyjnego panelu zgodzili się, że jednym z najbardziej dotkliwych kryzysów, jaki trapi społeczeństwo, jest obecnie kryzys zaufania, w tym zaufania do wszelkich ośrodków władzy. Grzegorz Olkowski
Samorządowcy z całej Polski, dziesiątki ekspertów i pierwsze emocjonujące spotkania panelowe. Ruszyła II edycja konferencji „Czas na regiON”

Tegoroczna edycja „Czasu na regiON” odbywa się w Copernicus Toruń Hotel – miejscu podwójnie, jak zauważyli goście imprezy, symbolicznym. Po pierwsze – ze względu na 550 rocznice urodzin Mikołaja Kopernika, ale również z uwagi na to, że inwestorem kompleksu hotelowego w Toruniu był bydgoski biznesmen. Nawiązali do tego faktu dyskutanci w pierwszym spotkaniu, poświęconym współpracy miast i regionów w zwalczaniu aktualnych i kolejnych kryzysów XXI wieku. Wszyscy zgodzili się, że jednym z najbardziej dotkliwych kryzysów, jaki trapi społeczeństwo, jest obecnie kryzys zaufania, w tym zaufania do wszelkich ośrodków władzy.

Wolność, ale również odpowiedzialność

Zarówno wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślali, że na poziomie lokalnym współpraca przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej przebiega zgodnie, pomimo różnych przekonań politycznych. Nie bez znaczenia jest – co przyznali obaj mówcy – ich wzajemna sympatia i wieloletnia znajomość.
Rozmówcy zwrócili uwagę szkodliwość podgrzewania debaty publicznej na użytek mediów, choć konwencja ta nie odpowiada rzeczywistym relacjom międzyludzkim polityków i samorządowców.

- Niestety, do debaty publicznej coraz częściej wdziera się kłamstwo, które uniemożliwia współpracę i debatę polityczną

– zauważył Zbigniew Ostrowski.

- W roku 1989 zachłysnęliśmy się wolnością, ale zapomnieliśmy o odpowiedzialności.

Młodość nie wystarczy, potrzebne jeszcze kompetencje

Ogromne emocje wywołało wystąpienie Magdaleny Redo z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie UMK, która zwracała uwagę na niebezpieczeństwo związane z niskimi kompetencjami wysokich urzędników państwowych:

- Mamy obecnie sytuację, w której pracę w ministerstwach dostają absolwenci wyższych uczelni bez jakiegokolwiek doświadczenia życiowego i to oni decydują na co przeznaczone zostaną nasze podatki.

Zdaniem profesor Redo konieczność posiadania odpowiednich kompetencji w przypadku wysokich urzędów państwowych powinna zostać zagwarantowana ustawowo. Magdalena Redo przestrzegła również przed skutkami rosnącego zadłużenia państwa oraz podkreśliła szczególnie trudną sytuację ludzi młodych, wkraczających dopiero w dorosłość. Odpowiadając na pytanie przedstawiciela samorządu młodzieżowego, prof. Redo przytoczyła niepokojące dane demograficzne:

- Jestem z rocznika liczącego 700 tys., pan – z rocznika liczącego 350 tys., a współczesne przedszkolaki – z roczników 300 tys. A to wy będziecie musieli wypracować nasze emerytury w sytuacji, gdy politycy w coraz większym stopniu będą musieli obłaskawiać grupę seniorów.

Zanieczyszczenia: smogiem, hałasem i światłem

Anna Grygierek, wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wielskich RP, a na co dzień burmistrz śląskiego Strumienia zwróciła uwagę, że w dobie mediów elektronicznych, paradoksalnie, coraz większym problemem jest elementarna komunikacja z wyborcami:

- Można odnieść wrażenie, że słuchamy się dziś mniej uważnie i z mniejszym zrozumieniem niż w czasach, kiedy komunikowaliśmy się wyłącznie na spotkaniach wiejskich.

Współczesnym narzędziom komunikacji w samorządach i instytucjach poświęcony był inny środowy panel. Tu z kolei fachowcy zwracali uwagę na trudności z ujednoliceniem programów stosowanych przez różne instytucje.

Interesujące dane zaprezentowały ekspertki prezentujące problem zanieczyszczenia smogiem i hałasem, precyzując, jaka część mieszkańców największych miast regionów zostanie dotknięta skutkami tego narastającego problemu. Zasygnalizowany został jednocześnie problem „zanieczyszczenia” przestrzeni miejskiej... niepożądanym światłem, czego skutki zdrowotne dopiero poznajemy.

Dzień 2 - Fundusze, energia, komunikacja

Jutro kolejny dzień spotkań – równie gorący, bo mowa będzie m.in. zarówno o Funduszach Europejskich, energii, komunikacji władzy z mieszkańcami oraz o zarządzaniu przestrzenią publiczną.

Pełny program dnia dzisiejszego, jak jutrzejszą agendę konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia

Przypominamy, że II edycję konferencji samorządowej „Czas na regiON” zaplanowano na 24 i 25 maja w Copernicus Toruń Hotel. Jest ona multitematycznym wydarzeniem skierowanym do samorządowców, pracowników jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawicieli instytucji, organizacji i spółek samorządowych, przedstawicieli administracji publicznej z całej Polski oraz każdego zainteresowanego tematyką samorządową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Czas na regiON" - kolejna edycja konferencji i ogromne emocje | Dzień I za nami - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski