Czerwiec 1956: Pokażą alegorię Franciszka Starowieyskiego

  Czerwiec 1956: Pokażą alegorię Franciszka Starowieyskiego

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Franciszek Starowieyski w trakcie prac nad alegorią Czerwca'56
  1/5
  przejdź do galerii

  Franciszek Starowieyski w trakcie prac nad alegorią Czerwca'56 ©Piotr Jasiczek

  Franciszek Starowieyski stworzył na 50. rocznicę poznańskiego buntu monumentalną alegorię Czerwca’56. Nie jest ona dostępna do oglądania, ale dzięki inicjatywie "Głosowi Wielkopolskiemu" będzie od tego wyjątek.
  To było jedno z ważniejszych i najbardziej niecodziennych wydarzeń obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Znany artysta, już obecnie nieżyjący, Franciszek Starowieyski podjął się stworzenia dużych rozmiarów (2,9 na 8 metrów) alegorii buntu z 1956 roku. Swój zamysł realizował publicznie. W czerwcu 2006 roku każdy mógł zobaczyć malarza przy pracy w sali 240 Centrum Kultury „Zamek”

  Starowieyski malował alegorię siedem dni, a pracę okupił chorobę. Na jego obrazie widać boginię zwycięstwa Nike, robotników i „czerwoną zarazę” - jak artysta mówił o demonicznym połączeniu gwiazdy i kobiety z trupią czaszką.

  Wykonanie dzieła sfinansowało Starostwo Poznańskie - wydało na nie 40 tys zł. Alegoria wzbudziła kontrowersje, bo niektórym byłym uczestnikom poznańskiego buntu nie podobały się nagie postacie kobiece. Na dodatek okazało się, że bez konsultacji z historykami artysta umieścił na obrazie napis-dedykację „Pamięci 74 ofiar Czerwca 1956 i 13 rozstrzelanych żołnierzy”, a tymczasem ofiar było 58. Nieoficjalnie mówi się, że dlatego nie szukano dla niego miejsca do publicznej ekspozycji - chociaż zapewne znaleziono by takie w CK „Zamek” czy w jakimś muzeum.

  - Pamiętam, że obraz przekazaliśmy Solidarności w Cegielskim - powiedział nam Jan Grabkowski, starosta poznański.

  Przez pewien czas dzieło Starowieyskiego wisiało w Zamku w pobliżu Sali Marmurowej. Jeszcze w 2006 roku, po wakacjach przewieziono je do Cegielskiego. Solidarność przekazała je firmie na własność.

  - Obraz wisi na ścianie w budynku byłej siedziby zarządu spółki - mówi Aneta Perczak, kierownik biura zarządu H.Cegielski - Poznań S.A.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolesie

  hol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czekam kiedy poznański Jaś Fasola wykaże się jakimiś osiągnięciami jako gospodarz miasta. Bo na razie tylko prowokuje konflikty na linii samorząd - rząd, kompromituje się "olewając" uroczystości...rozwiń całość

  Czekam kiedy poznański Jaś Fasola wykaże się jakimiś osiągnięciami jako gospodarz miasta. Bo na razie tylko prowokuje konflikty na linii samorząd - rząd, kompromituje się "olewając" uroczystości typu rocznica Powst. Wlkp., 1050-lecie chrztu Polski (to nie tylko wydarzenie religijne, ale państwowe - historyczne) czy Czerwca 56 w roku ub. Pajacuje natomiast na wszystkich zadymach KODu, gejów, islamistów. Po 3 miesiącach rządów PISu rozliczał ich z obietnic, sam natomiast po 1,5 roku swoich rządów z 60 obietnic nie zrealizował ani jednej. Jego największe osiągnięcie to otwarcie....przejścia dla pieszych za 400.000 pln na Moście Dworcowym. To miara upadku miasta rządzonego przez tego pajaca, lewaka, nieudacznika.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rrr

  rrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam nadzieję, że będzie dostępny w CK Zamek, gdzie powinien wisieć od początku :)

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej