Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Mozil świętuje Dzień Pszczoły. Zachęca, aby z owadami zmieniać świat. Możesz stworzyć raj dla pszczół! #BEEaHERO

AS
20 maja obchodzimy Dzień Pszczoły.
20 maja obchodzimy Dzień Pszczoły. pila.naszemiasto.pl
20 maja, przypada Światowy Dzień Pszczoły, a Czesław Mozil wraz z Fundacją Pszczoła rusza ratować świat. Na portalu RatujmyZwierzaki.pl wystartowała zbiórka pieniędzy dla pszczół z pasieki edukacyjnej oraz ogrodu społecznego. Z tej okazji powstał filmik, którego akcja dzieje się w Pile. Głosu pszczole udziela Mozil i zachęca: stwórz raj dla pszczół i #BEEaHERO !

- Co tu się wyprawia? – martwi się pszczoła Mariolka, której głosu w filmie promującym zbiórkę użyczył Czesław Mozil. Artysta wspiera akcję Fundacji Pszczoła, która zmienia świat na bardziej przyjazny zapylaczom. Fundacja tworzy w Pile pierwszą w Polsce pasiekę edukacyjną połączoną z ogrodem społecznym.

Czytaj także

Czym jest pasieka edukacyjna?

To miejsce w którym można poznać i pokochać pszczoły. Od dwóch lat zarażamy naszą pasją wszystkich chętnych w każdym wieku. Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, uczniów i seniorów

– mówi prezes Fundacji Pszczoła, Bożena Wola.

Czy wiecie że każda kandydatka na robotnicę może zostać królową, czyli matką? Dlaczego królowa nie może być za gruba? Kiedy pszczoła - sprzątaczka awansuje na karmicielkę? Czym jest tzw. cicha wymiana matki? Czy pszczoły znają się na reanimacji? Dlaczego niektóre z ich żyją zaledwie 35 dni, a królowa nawet 5 lat? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił Sławomir Wnuk, pszczelarz z Lniana

Pszczoły bywają okrutne, by zapobiec anarchii w ulu. A królo...

Pasieka edukacyjna jest częścią wyjątkowego w skali kraju ogrodu społecznego. To swego rodzaju kolorowa, pachnąca, a przy tym wzorcowa stołówka dla zapylaczy. Rosną tu miododajne rośliny, które karmią owady od wiosny do jesieni.

- W sąsiedztwie uli rośnie łąka kwietna i pas bylinowy oraz krzewy i drzewa. Marzy się nam ogród ziołowy, gdyż prawie wszystkie zioła są miododajne i będą służyły pszczołom i ludziom. Planujemy zbudować grządki permakulturowe, najbardziej naturalne grządki pod słońcem. Będą na nich rosły dynie, kalarepy, truskawki czy też pomidory

– dodaje Bożena Wola.

W ogrodzie stoi też wyjątkowy domek do apiinhalacji. Wchodząc do niego zanurzymy się w zapachu i dźwięku ula. To idealna terapia dla duszy i ciała. To też świetna okazja by uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy pszczołom.

Chyba już każdy wie, że bez pszczół nie będzie nas. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to zawdzięczamy im nie tylko jedzenie, ale również ubrania, leki a nawet poranną kawę i całą resztę.

Kilkanaście uli zostało kompletnie zdewastowanych, a tysiące pszczół zmarło na mrozie

Wandale zniszczyli ule pszczelarza z Jastrowia. Mężczyzna st...

- Dlatego chcemy je chronić i odwdzięczyć się im. To nie tylko ogród ziołowy i nasadzenia kwiatów, ale także hotele dla dzikich zapylaczy. Planujemy też budowę wiaty edukacyjnej, w której będziemy prowadzić nasze pszczele lekcje i warsztaty. Będą tu powstawały nie tylko woskowijki i świece z pszczelego wosku, ale również filmy edukacyjne. Żeby nasi goście mogli bezpiecznie poznać z bliska zwyczaje zapylaczy, planujemy zakup strojów ochronnych

– wylicza Bożena Wola.

Planowane miejsce - dzięki instalacji zbierającej wodę oraz fotowoltaice - będzie samowystarczalne w wodę oraz energię elektryczną.

Filmy edukacyjne, które zostaną udostępnione w sieci, to nie jedyne materiały, które Fundacja Pszczoła chce puścić w świat z pilskiej pasieki. Dzięki środkom ze zbiórki ruszy długo wyczekiwana transmisja live z pasieki. Każdy będzie mógł online obserwować życie pszczół. I to bez cenzury.

W pasiece miejskiej na Dębinie stanęło osiem uli.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Miejskie pszczoły zamieszkały na Dębinie. Poznań dał im dom,...

Ogród społeczny od samego początku był tworzony z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. To właśnie dla nich powstały szerokie alejki. Również planowane grządki będą podwyższone tak, by mogły opiekować się nimi osoby poruszające się na wózkach.

Działania Fundacji można wesprzeć do 20 czerwca poprzez wpłaty na zbiórkę w serwisie https://www.ratujemyzwierzaki.pl/pszczola lub pod adresem www.BEEaHERO.pl oraz jej udostępnienie z oznaczeniem #BEEaHERO.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Których należy się obawiać? Sprawdź na kolejnych slajdach.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski