Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy maseczki ochronią nas przed zakażeniem koronawirusem? Kto właściwie powinien je nosić?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Prof. Iwona Mozer-Lisewska tłumaczy, że noszenie maseczek przez zdrowe osoby jest niewskazane.
Prof. Iwona Mozer-Lisewska tłumaczy, że noszenie maseczek przez zdrowe osoby jest niewskazane. Michał Pawlik
Z dnia na dzień zwiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie. Choć w Polsce nie potwierdzono jeszcze ani jednego przypadku wirusa, to już teraz w aptekach, a nawet w hurtowniach brakuje maseczek ochronnych. O tym, kto właściwie powinien je stosować i w jaki sposób chronią one przed zakażeniem koronawirusem rozmawiamy z prof. Iwoną Mozer-Lisewską, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.

Czy maseczki chronią nas przed koronawirusem?

Trzeba powiedzieć po raz kolejny i dobitnie, że maseczki powinny zakładać osoby, które są zakażone, lub występuje u niej podejrzenie zakażenia. Natomiast w odniesieniu do osób zdrowych, maski dotyczą tylko tych osób, które opiekują się chorymi lub tych, które są narażone na ekspozycję tego wirusa, chociażby ze względów zawodowych – np. lekarze, pielęgniarki, salowe, pracownicy laboratoryjni. Bez sensu jest noszenie masek przez osoby zdrowe na co dzień, na ulicy.

Czytaj też: Koronawirus: MEN wydał zalecenia dla szkół i przedszkoli w sprawie choroby. Podstawa to higiena osobista i profilaktyka

Czy wszystkie rodzaje maseczek są odpowiednie do ochrony, także maski budowlane?

Nie wiem jak wygląda maska budowlana i przed czym miałaby ona chronić. Natomiast zaleca się, żeby była to maseczka o dłuższej skuteczności, co najmniej do dwóch godzin. Ona powinna być lekko usztywniona, tak, by dokładnie można było ją wymodelować, by obejmowała jamę nosową i ustną.

W jaki sposób maseczki chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Przechwytując drogę kropelkową osoby chorej. Tym samym zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów na otoczenie. Tak, żeby podczas oddychania, kaszlenia czy kichania nie było tej ekspozycji.

Trwa głosowanie...

Czy kupiłeś już lub próbowałeś kupić maseczkę w obawie przed koronawirusem?

W jaki sposób używać maseczki, by chroniła przed zakażeniem koronawirusem?

Czy są jakieś wytyczne dotyczące „obsługi” maseczki?

Przy nakładaniu i zdejmowaniu maseczki należy jak najmniej manipulować przy niej rękoma. Nie powinno się dotykać tej części zewnętrznej. Zdejmować ją tylko od tyłu i umieszczać od razu w odpowiednich kubłach, a następnie myć ręce.

Sprawdź również: Dziecko z podejrzeniem koronawirusa w szpitalu w Poznaniu. Niedawno wróciło z Włoch. Są wyniki badań

Jak długo można nosić maseczkę i jak często powinno się ją zmieniać?

To zależy od żywotności maseczki. Na pewno nie powinno się jej nosić dłużej niż dwie godziny. Jeśli korzystamy z maseczek bardzo miękkich, wówczas ich żywotność jest zdecydowanie krótsza. Takie maski powinniśmy nosić do momentu zawilgocenia się materiału.

Ostatnio pojawiły się głosy, że mężczyźni posiadający brodę, powinni zgolić ją przed założeniem maski, bo w przeciwnym razie nie spełni ona swojej funkcji. Czy jest to prawda?

Pierwszy raz słyszę taką opinię. Sądzę, że jest po prostu kwestia estetyki i higieny utrzymania zarostu. Z resztą to nie tylko dotyczy brody, bo chodzi przede wszystkim o schludny wygląd. To czy ktoś ma zarost, czy brodę nie ma znaczenia w porównaniu z kimś, kto zachowuje zaburzoną estetykę w tym względzie, mówiąc delikatnie. Przecież wielokrotnie podkreślamy, że bardzo ważne jest utrzymanie reżimu sanitarno-higienicznego. A to dotyczy wszystkich aspektów naszego schludnego wyglądu.

ZOBACZ TEŻ:

Temat koronawirusa nadal nie ucichł. Z dnia na dzień przybywa zakażonych na całym świecie. Choć wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, to nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków zakażenia nim w Polsce. Sprawdź w galerii, co powinieneś wiedzieć o koronawirusie, zanim pojawi się w naszym kraju.Czytaj dalej -->

KORONAWIRUS - Co powinniśmy wiedzieć? Jak się przenosi? Spra...

Koronawirus - w Poznaniu brakuje już maseczek ochronnych

Z czego, Pani zdaniem, wynika ten „maseczkowy szał”, który spowodował m. in. brak masek w aptekach i hurtowniach?

Myślę, że nie wszyscy ludzie zostali właściwie poinformowali i być może wynika to z jakiejś niewiedzy. Albo z mylnie kolportowanych informacji, że maseczki są skuteczne dla wszystkich. A może wynika to z zaczerpnięcia zwyczajów innych kultur. W końcu maseczki niezależnie od sezonu, są dość częstym zjawiskiem w krajach azjatyckich. Są nieodłącznym atrybutem ludzi podróżujących i przemieszczających się ulicami. Jednak jest to bardziej przyzwyczajenie kulturowe, lokalne niż ochrona.

Zobacz też: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu w obawie przed koronawirusem przerywa zajęcia i wysyła do domu studentów, którzy wrócili z Włoch

Jak chronić się przed koronawirusem:


Objawy koronawirusaWysoka gorączka, suchy kaszel i objawy niewydolności oddechowej. Pacjenci rzadko skarżą się na ból gardła, czy inne objawy, chociażby z przewodu pokarmowego.

Jak chronić się przed zakażeniem?
Należy unikać wyjazdów do terenów endemicznego pojawiania się wirusa i przestrzegać zasad sanitarno-higienicznych, jak częste mycie rąk i unikanie skupisk ludzkich. Należy dbać o właściwe nawadnianie i dobrze się odżywiać.

Sprawdź też:

Trwa głosowanie...

Czy kupiłeś już lub próbowałeś kupić maseczkę w obawie przed koronawirusem?

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski