Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dancing Poznań 2014: Tańczą w spektaklach i na warsztatach

Kamil Babacz
Zarówno spektakl "Dobrze, że tu jesteś" Polskiego Teatru Tańca (na zdjęciu), jak i "Epizody" Islandzkiego Teatru Tańca dedykowane  są tancerzom
Zarówno spektakl "Dobrze, że tu jesteś" Polskiego Teatru Tańca (na zdjęciu), jak i "Epizody" Islandzkiego Teatru Tańca dedykowane są tancerzom Maciej Zakrzewski
Podczas kolejnej edycji Dancing Poznań Polski Teatr Tańca znów roztańczy cały Poznań. Na festiwal, który rozpoczyna się dzisiaj, przyjadą teatry tańca z Islandii i Izraela, a uczestnicy warsztatów ćwiczyć będą kilkadziesiąt technik tańca.

Festiwal zainauguruje jego organizator, Polski Teatr Tańca, pokazując w sobotę o godz. 21 w Hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich spektakl "Dobrze, że tu jesteś". Dedykowany jest tancerzom związanym z tym teatrem. Pozwala widzowi na uruchomienie śladów pamięci, odnalezienie tytułów i tematów oraz wspomnienie sylwetek choreografów.

Temat pamięci w teatrze i tańcu przewija się też przez spektakl "Epizody", który dwa razy w Poznaniu (18, 19 sierpnia, godz. 21, MTP2) pokaże Islandzki Teatr Tańca. Spotykają się w nim starsze i młodsze pokolenia islandzkich tancerzy - spektakl pokazuje ich chwile triumfów, wątpliwości i sukcesów. O tancerzach jest też "Coming Up" (20, 21 sierpnia, godz. 21, MTP2) islandzkich tancerek i choreografek - Katrín Gunnarsdottir i Melkorka Sigridur Magnus-dottir. Nazywają go "dysfunk-cyjnym przedstawieniem teatralnym". Dwie artystki pracują razem nad choreografią, by stworzyć idealny punkt kulminacyjny, lecz kiedy zostaje on osiągnięty, wspólny taniec staje się trudny...

Kolejnym zagranicznym artystą jest Noa Zuk z Izraela (18, 19 sierpnia, godz. 21 Scena Wspólna). "Tworzenie nowego tańca jest dla mnie sposobem na wyobrażanie sobie nowego miejsca: ludzi, zwierząt, wiatru, ruchu, spojrzeń, samochodów, maszyn, czasu, czynności, Miłości" - pisze o swoim przedstawieniu "Doom Doom Land".

Stałym gościem jest Kielecki Teatr Tańca, który w 22 sierpnia (g.21, MTP2) pokaże "Stół bez szczęścia" i "Święto Wiosny". Pierwszy z nich ilustruje radość dziecka przeżywaną w czasie harmonijnej relacji rodzinnej oraz smutek i strach w czasie niezgody między ukochanymi osobami. "Święto Wiosny" kielczanie pokażą w choreografii Angelina Preljocaja. Swój dyplomowy spektakl "Kocham tylko i wyłącznie całym sercem nie-rozłącznie Magdalenę" (środa, g. 21, MTP2) zaprezentują studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST im. L. Solskiego w Krakowie.

Gospodarze festiwalu pokażą "Efekt halo", "Nondecript" i "SUMO" w niedzielę o 21 na Scenie Wspólnej, "Hello Stranger" o 21 we wtorek w tym samym miejscu oraz "Need Me" i "Voltę" w czwartek o 21 w MTP2. Wszystkie spektakle mieliśmy już okazję oglądać w Poznaniu. Najnowszym z nich jest "Efekt halo" z maja 2014 roku - multimedialny spektakl taneczny Daniela Stryjeckiego, podejmujący problem automatycznego przypisywania cech na bazie powierzchownego wrażenia. Bilety na spektakle kosztują 30 zł.

Wystawie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Krzysztofa Fabiańskiego "Body Language" w MTP2. Odbędą się też spotkania z autorami książek - o "Do zobaczenia w Barcelonie" w Studiu PTT (ul. Kozia 4) w niedzielę o godz. 21 opowie Anna B. Kann (Anna Kochnowicz), a w środę o tej samej porze o "Conradzie Drzewieckim, reformatorze polskiego baletu", mówić będzie Stefan Drajewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski