Długa zimowa przerwa od nauki. Uczniowie mają wrócić do szkół 18 stycznia. Kiedy koniec półrocza i wystawienie ocen? MEN odpowiada

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Część uczniów z Poznania zakończy semestr jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a część pozna półroczne oceny po feriach. Szkoły indywidualnie decydują o terminie klasyfikacji śródrocznej uczniów.
Część uczniów z Poznania zakończy semestr jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a część pozna półroczne oceny po feriach. Szkoły indywidualnie decydują o terminie klasyfikacji śródrocznej uczniów. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Kiedy wystawienie ocen na koniec pierwszego semestru w roku szkolnym 2020/2021? Uczniowie niedługo rozpoczną miesięczną przerwę od nauki, a do szkół mają wrócić dopiero 18 stycznia. Decyzja o nowym terminie ferii zimowych spowodowała zmiany w kalendarzu roku szkolnego. Niektórzy uczniowie z Poznania zakończą pierwszy semestr już w grudniu, a niektórzy dopiero po feriach.

Dwutygodniowa, zimowa przerwa w nauce każdego roku trwała od stycznia do lutego i była ustalana w różnych terminach dla poszczególnych województw. W roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe będą wspólne dla wszystkich uczniów w Polsce i potrwają od 4 do 17 stycznia.

Zobacz wideo: Rodzice mają dość zdlanego nauczania i idą do prokuratury

Taki termin ferii oznacza, że uczniowie będą mieli ciągiem miesięczną przerwę od nauki, gdyż ferie zaplanowano tuż po bożonarodzeniowej przerwie, która rozpocznie się 23 grudnia.

Czytaj także

Ferie 2020/2021 - Co z wystawieniem ocen?

W związku z przyspieszeniem w tym roku terminu ferii i tak długą przerwą od nauki, pojawiają się pytania o przeprowadzenie śródrocznej klasyfikacji uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w tej sprawie komunikat.

Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania – wychowawca, po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia. Termin ustalenia tych ocen, określa statut szkoły

– poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik MEN. Według niej zmiany w statucie szkoły może wprowadzić rada pedagogiczna tej szkoły.

Czytaj także: Ferie zimowe 2021 jednak w innym terminie? Jest apel do rządu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do szkół jeszcze w grudniu?

Kiedy uczniowie z Poznania rozpoczną nowy semestr?

W niektórych poznańskich szkołach zdecydowano o zakończeniu pierwszego semestru jeszcze w grudniu, przed przerwą bożonarodzeniową.

- Będziemy wystawiać oceny do 21 grudnia. To jest indywidualna sprawa każdej szkoły. Już latem zdawaliśmy sobie sprawę, że w związku z pandemią koronawirusa, kalendarz roku szkolnego 2020/2021 może ulegać zmianą i byliśmy na to gotowi. Uczniowie byli oceniani na bieżąco, więc nie będzie kłopotu z wystawieniem ocen na semestr. Po feriach rozpocznie się drugie półrocze - tłumaczy Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

W Szkole Podstawowej nr 51 uczniowie nowy semestr zaczną natomiast z początkiem lutego.

- Od początku koniec półrocza planowaliśmy na styczeń i nie chcemy tego zmieniać. Przede wszystkim, dlatego że nie chcemy wprowadzać uczniom kolejnych stresów, których mają wystarczająco. Gdybyśmy nagle stwierdzili, że do połowy grudnia oceny mają być wystawione, to dla dzieci byłyby kolejne nerwy. Oceny wystawimy więc po feriach, a nowy semestr rozpoczniemy 1 lutego - mówi Kamila Pona, dyrektor podstawówki.

Dyrektor Pona zwraca również uwagę, że gdyby oceny były wystawione przed feriami, to drugi semestr byłyby w porównaniu do pierwszego bardzo długi.

Zobacz również: Czy będzie dodatkowy zasiłek dla rodziców dzieci klas 4-8 szkół podstawowych? Rząd nie mówi tak, nie mówi też nie

Podobnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 zwraca uwagę na proporcjonalne podzielenie roku szkolnego.

- Zazwyczaj półrocze kończy się w styczniu, bo wówczas obydwa semestry trwają podobnie długo. W tym roku musieliśmy zmienić trochę kalendarz, ze względu na przesunięcie terminu ferii. Będziemy kończyć pierwszy semestr w ostatni piątek stycznia. Liczymy na to, że do tego czasu będziemy mogli wrócić na stacjonarne lekcje i przed wystawieniem ocen spotkać się z uczniami - mówi Marek Kmieciak.

Zobacz także:

Bon dla nauczycieli - na to można przeznaczyć 500 zł dofinan...

Zdalne nauczanie MEMY. Nauka na odległość w czasach pandemii...

Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie