Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie coraz rzadziej chodzą na religię? Strajk Kobiet chce wycofania jej ze szkół. Minister Czarnek komentuje

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym. Rodzic może zadecydować o tym, że dziecko nie będzie brało udziału w tym przedmiocie.
Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym. Rodzic może zadecydować o tym, że dziecko nie będzie brało udziału w tym przedmiocie. Mariusz Kapala
Uczniowie nie chcą chodzić na religię? W polskich szkołach coraz częściej pojawiają się sygnały, że dzieci wypisywane są z tego przedmiotu. Wycofania religii ze szkół domaga się także Ogólnopolski Strajk Kobiet. Ten postulat komentuje Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, ale może też nie wybrać żadnego z nich.

Zobacz wideo: W szkołach mogą się już odbywać lekcje sportowe

Dlaczego uczniowie nie chodzą na religię?

W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat uczęszczania uczniów na religię. Na forum edziecko.pl rodzice komentują i podają powody, dlaczego nie zapisują dzieci na religię.

- Starsza córka nie chodzi od dwóch lat, młodszej w ogóle nie zapisałam. Gdyby religia uczyła o religiach, tych które istnieją i o szacunku i tolerancji dla wszystkich wyznań, to mogłabym być za takim przedmiotem w szkole. Ale w tym przypadku dzieci poznają tylko religię katolicką. Dodatkowo po tym, co od dawna dzieje się w kościele i co teraz wychodzi na jaw, to naprawdę czuję do kościoła tylko niechęć i obrzydzenie - pisze jeden z rodziców.

- Ja również wypisałam dawno temu dzieci z religii. Same nudne smęty były wykładane na tych lekcjach przez osoby nienadające się do pracy z dziećmi

- komentuje inna mama.

Czytaj także

Czy w Poznaniu uczniowie nie chodzą na religię?

W w wielu poznańskich szkołach podstawowych dyrektorzy nie zauważają, by liczba uczniów, którzy nie chodzą na religię w ostatnim czasie wzrastała.

- Nie pojawiają się u nas takie sygnały. Pojedyncze dzieci są wypisywane z religii, ale jest o porównywalna tendencja do innych lat - przyznaje Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Sprawdź też:

Podobnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 przyznaje, że grupa dzieci, które nie chodzą na religię, jest podobna od kilku lat.

- To raczej mała tendencja. Nie zaobserwowałem, by w ostatnim czasie więcej dzieci zostało wypisanych z religii. Jest grupa kilkunastu uczniów w szkole, którzy na te lekcje nie chodzą i jest to grupa większa niż jeszcze kilka lat temu, ale w ostatnim czasie nie ma wzrostu uczniów, którzy nie biorą udziału w religii - mówi Sławomir Stanclewski, dyrektor SP 17.

Zobacz również:

Egzamin ósmoklasisty 2021 zaplanowano na 25, 26 i 27 maja. Uczniowie jak zwykle przystąpią do testów z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego. Arkusze egzaminacyjne mają jednak różnić się od tych z lat poprzednich. - Strajk nauczycielski wyłączył nauczanie na długi czas. Następnie, wiosenne przejście na tryb zdalny oraz obecny czas doprowadziły, że uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjnym - mówi Przemysła Czarnek, minister edukacji narodowej. Z tego powodu egzaminy 2021 mają mieć inną formę. Sprawdź, jakie propozycje zmian w arkuszach zaproponowało ministerstwo --->

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądały tes...

"Od jakiegoś czasu młodzież nie chodzi na religię"

Są jednak w Poznaniu placówki, w których uczniowie na większą skalę nie biorą udziału w religii.

- Od jakiegoś czasu generalnie młodzież nie chodzi na lekcje religii. U nas jest tak, że np. połowa albo jedna czwarta klasy nie bierze udziału w tych lekcjach. Zauważamy rzeczywiście tendencję wzrostową w tym roku szkolnym - przyznaje Alina Chojnacka, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Czytaj także: Zmiany w maturach 2021. Jak będą wyglądały egzaminy dojrzałości w roku szkolnym 2020/2021? Sprawdź, co zmieni się w arkuszach maturalnych

W Zespole Szkół Handlowych na religię chodzi stosunkowo niewielu uczniów, ale dyrektor szkoły przyznaje, że trwa to od kilku lat, a w ostatnich tygodniach nie zauważa się większej skali wypisywania się z tych lekcji.

- U nas na religię chodzi niewielu uczniów, około 50 proc. To dużo mniej niż kilka lat temu, ale ta liczba utrzymuje się już przez dwa, trzy lata. W ostatnim czasie nie było gwałtownego spadku liczby uczniów uczęszczających na ten przedmiot - mówi Andrzej Kaczmarek.

Strajk Kobiet chce wycofania religii ze szkół. Minister edukacji komentuje

Od 22 października trwa Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jednym z postulatów strajkujących jest wycofanie lekcji religii ze szkół. Minister Przemysław Czarnek 29 listopada w Telewizji Republika skomentował tę kwestię.

- Dopóki jestem ministrem edukacji i nauki, te panie nie będą miały nic do powiedzenia, jeżeli chodzi o kształtowanie opieki, wychowania i edukacji w szkole

- mówił w Telewizji Republika.

Zobacz też:

Egzamin ósmoklasisty 2021 zaplanowano na dni 25-27 maja. Do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpią we wtorek, 25 maja. Przyszłoroczne testy będą się jednak różniły od tych z lat poprzednich. Ministerstwo edukacji opublikowało projekt wymagań egzaminacyjnych, które mają obowiązywać tylko w roku 2021. Znamy już listę obowiązkowych lektur, które trzeba przeczytać przed wiosennym egzaminem. Przejdź dalej i sprawdź --->

Egzamin ósmoklasisty 2021. Nowa lista obowiązkowych lektur n...

Oto 13 kierunków studiów, po których przeciętny absolwent, zatrudniony na etacie, potrzebował najwięcej czasu do znalezienia pracy etatowej. Ranking stworzyliśmy na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Obejmuje on absolwentów studiów stacjonarnych w Poznaniu.Studenci dyplom uzyskali w roku 2018, a prac szukali w pierwszym roku po dyplomie, czyli w 2019.Przejdź do rankingu --->

Po tych studiach najdłużej szuka się pracy na etacie w Pozna...

Główny Inspektor Sanitarny wydał w maju wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa sanitarnego dla żłobków i przedszkoli. W piątek, 3 lipca zasady zostały zaktualizowane. Sprawdź, jakich zasad powinny przestrzegać żłobki i przedszkola --->

Nowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie z...

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski