Dni Przedsiębiorczości odbędą się w Poznaniu w dniach 19-21 kwietnia.

Jak przystało na szóstą już edycję tej imprezy przygotowano sześć różnych wydarzeń, które zaplanowano na MTP oraz Uniwersytecie Ekonomicznym: Forum Gospodarcze Metropolii Poznań (19 kwietnia Iglica), konferencja Lean Manangement (19-21 kwietnia pawilon 15), Job Spot - Targi Pracy UEP (19 kwietnia UEP, al. Niepodległości 10, budynek A), Career Expo - Targi Pracy (20 kwietnia pawilon3), Poznań Biznes Partner oraz tradycyjnie galę finałową konkursu o tytuł “Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości”.

- Przez pięć dotychczasowych edycji wydarzenia przewinęło się ponad 15 tys.

uczestników. W Dniach Przedsiębiorczości biorą udział nie tylko poznaniacy, ale mieszkańcy całego regionu. Dużo jest studentów. To pokazuje, że temat przedsiębiorczości, własnego biznesu nadal jest dla wielu wludzi ważny i ciekawy – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta. - W tym roku Poznań Biznes Partner skupi się na trzech tematach, które wydają się nam ważne. Po pierwsze opowiemy o funduszach unijnych, które można wykorzystać do tworzenia i rozwijania firmy, a także o innych możliwościach finansowych.

Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się min. jak skutecznie sfinansować inwestycję realizowaną przy pomocy dotacji unijnych, jakie są możliwości pozyskania unijnego dofinansowania i jakie czyhają na przedsiębiorcę pułapki.

Zobacz też: Przedsiębiorca roku 2016 poszukiwany

- Drugi temat to eksport. Ważny także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczy – zaznacza J. Jajus. I dodaje: - Przedstawimy wszelkie aspekty związane ze współpracą zagraniczną od różnic kulturowych w prowadzeniu biznesu, przez zatrudnianie pracowników, możliwości pozyskania wsparcia, praktyczne wskazówki dotyczące rozliczeń, podatku VAT, akcyzy aż po szukanie partnerów zagranicznych.

Organizatorzy zaprosili gości z zagranicy, którzy opowiedzą, jak funkcjonuje rynek w krajach. Będą to przedstawiciele biznesu z Niemiec, Estonii oraz Francji.
- Myślę, że ciekawa będzie rozmowa w cztery oczy między Wojciechem Krukiem, prezydentem Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej a Andrzejem Łyko, prezesem Polskiej Izby Gospodarczej – twierdzi J. Jajus. - Panowie będą dyskutować o wchodzeniu na rynki zagraniczne, jak i co eksportować i jaki ma to wpływa na rozwój kraju. Obaj związani są od lat z biznesem. Warto przyjść na to spotkanie, bo będzie możliwość zadawania pytań.

Trzecim zagadnieniem poruszonym w ramach Poznań Biznes Partner są migranci w aspekcie gospodarczym. - Zastanowimy się, czy założenie przez takie osoby własnej działalności jest dobrym sposobem na integrację – wyjaśnia J. Jajus. - W Poznaniu mamy wiele przykładów firm prowadzonych przez cudzoziemców. Czy nasze miasto jest dla nich “ziemią obiecaną”? Jak im się tutaj prowadzi biznes? Czy był to dobry pomysł? O swoich doświadczeniach biznesowych opowiedzą obcokrajowcy z różnych branż, np. gastronomicznej, informatycznej. Będą to osoby pochodzące z Ukrainy, Białorusi, Turcji czy Syrii.

Wydział Działalności Gospdarczej i Rolnictwa współpracuje w zakresie zatrudniania i zakładania firm z Migrant Info Point, który funkcjonuje przy UAM.

Poznań Biznes Partner zaplanowano na 20 kwietnia, w pawilonie 11 (Iglica) w godz. 9-17. Przygotowano wiele wykładów, warsztatów, paneli dyskusyjnych. - Całe wydarzenie jest bezpłatne – podkreśla dyrektor Jajus. - Jeśli ktoś chce skorzystać z warsztatów, trzeba wcześniej się zarejestrować przez stronę www.poznan.pl/dniprzedsiebiorczosci.

Nie ma takiego wymogu w przypadku strefy doradczej. Tutaj każdy chętny dowie się wszystkiego o podatku od nieruchomości czy środków transportu, sprawach związanych z obsługą inwestorów. Będzie można skorzystać z porad przedstawicieli Krajowej Izby Doradców Podatkowych, ZUS-u, urzędów skarbowych, banków, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz wielu innych instytucji na co dzień współpracujących z biznesem.

Natomiast w dniu 19 kwietnia w pawilonie 10 odbędzie się gala finałowa “Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości”. W tym roku do konkursu zgłosiło się około 50 firm – mikro, małych, średnich i startup-ów, prowadzących działalność w Poznaniu oraz w gminach Powiatu Poznańskiego. Niektórych uczestników tegorocznej edycji konkursu będzie również można spotkać w gronie prelegentów i wystawców podczas wydarzenia Poznań Biznes Partner.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!