MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści dla wynajmujących mieszkania. Wzrost kosztów wyhamował, stawki za wynajem dużych mieszkań nieco spadły

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W IV kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nieco spadły.
W IV kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nieco spadły. Dariusz Bloch/Polska Press
W IV kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nawet nieco spadły. Pod koniec roku stawki musieli opuścić przede wszystkim oferujący duże mieszkania na wynajem. Z kolei w przypadku średniej wielkości mieszkań wciąż dominują wzrosty stawek najmu. Natomiast koszty najmu małych mieszkań w IV kwartale były bardzo zbliżone do tych z III kwartału. Czego mogą się spodziewać osoby wynajmujące mieszkania?

Spis treści

Ostatnie miesiące przyniosły znaczny spadek dostępności mieszkań. Dotyczy to zarówno najemców, jak i tych, którzy marzą o zakupie własnego „M”. Jest to w dużej mierze konsekwencja wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych. Te powodują bowiem zazwyczaj podwyżki czynszów, ale też utrudniają dostęp do „hipotek”.

W IV kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował, a w przypadku dużych mieszkań stawki nieco spadły.

Dobre wieści dla wynajmujących mieszkania. Wzrost kosztów wy...

Tańszy najem dużych mieszkań

O ile cały 2022 rok był okresem rekordowych wzrostów stawek najmu, to nie można tak o powiedzieć o IV kwartale. Pod koniec roku stawki musieli opuścić oferujący duże mieszkania na wynajem. Obniżki w porównaniu do III kw. pojawiły się aż w 8 z 16 badanych miast, w dwóch stawki pozostały na poprzednim poziomie i tylko w 4 wzrosły – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Jak wskazano, największy spadek w tym segmencie odnotowaliśmy w Toruniu (-12 proc.). Spore spadki pojawiły się też w Gdyni (-6,9 proc.) i Gdańsku (-5,5 proc.). Z kolei znaczący wzrost pojawił się na największym rynku, czyli w Warszawie (4,9 proc.). W porównaniu do poziomu przed rokiem stawki są wyraźnie wyższe we wszystkich badanych miastach. Średnio najem dużych mieszkań zdrożał w tym czasie o 24 proc.

Stawki za najem średnich mieszkań w górę

W przypadku średniej wielkości mieszkań wciąż dominują wzrosty stawek najmu. W porównaniu do III kw. drożej jest w 10 miastach, spadki pojawiły się w 6 miastach i w jednym przypadku stawki się nie zmieniły. Najmocniej w tym segmencie drożał najem w Lublinie (8,2 proc.), Rzeszowie (6,1 proc.) i Toruniu (5,5 proc.). Z kolei największe spadki odnotowaliśmy w Gdyni (-7,1 proc.), Gdańsku (-6,7 proc.) i Katowicach (-4,2 proc.). W porównaniu do poziomu przed rokiem stawki są dużo wyższe we wszystkich badanych miastach. Średnio najem w tym segmencie jest o 26 proc. droższy niż przed rokiem.

Małe mieszkania bez zmian

Koszty najmu małych mieszkań w IV kwartale były natomiast bardzo zbliżone do tych z III kwartału. Wzrosty pojawiły się w 5 miastach, spadki w 4, a w jednym przypadku poziom stawek utrzymał się na wcześniejszym poziomie. Liderami spadków ponownie są Gdynia (-9,6 proc.) i Gdańsk (-7,5 proc.). Z kolei znaczące wzrosty pojawiły się w Krakowie (6 proc.), Łodzi (5,3 proc.) i Warszawie (5 proc.).

Przegrzane rynki w Warszawie i Trójmieście

W danych z poszczególnych miast szczególnie rzucają się w oczy Gdańsk, Gdynia oraz Warszawa. – Rynki, które ewidentnie się „przegrzały” (spadki w IV kw. wystąpiły we wszystkich segmentach), to Gdańsk i Gdynia. Natomiast w stolicy stawki wciąż znacząco rosły i to nawet w przypadku dużych mieszkań – wskazują autorzy raportu.

Warto też zwrócić uwagę na Kraków, gdzie koszty najmu najmocniej wzrosły w porównaniu do poziomu sprzed roku. Najem małych i średnich lokali zdrożał aż o 42 proc., a dużych o 38 proc.

Więcej ogłoszeń niż przed rokiem

Oferta mieszkań na wynajem konsekwentnie się kurczyła od września do grudnia, czyli od szczytu sezonu. To normalne, ponieważ we wrześniu niemal zawsze jest najwięcej ofert. W grudniu wszystkich dostępnych na wynajem ofert (niezależnie od tego, kiedy oferty zostały dodane na portale) było o 19,3 proc. mniej niż we wrześniu.

– Co ciekawe, choć oferta kurczyła się z miesiąca na miesiąc, to w całym IV kw. 2022 ofert było więcej niż w IV kw. 2021. W połączeniu z zatrzymaniem wzrostu lub spadkami stawek najmu potwierdza to, że rynek w wielu miastach nasycił się mieszkaniami na wynajem – wskazano.

Im wyższa inflacja i droższy kredyt, tym droższy najem

– Jeśli spojrzelibyśmy na dane za dłuższy okres, a więc za lata 1970-2022, to okaże się, że istnieje dość silna korelacja pomiędzy poziomem inflacji i tym jak szybko rosły stawki czynszów najmu. To potwierdza, że otoczenie rosnących cen sprzyja podwyżkom ordynowanym najemcom przez właścicieli nieruchomości na wynajem – wskazuje z kolei w swojej analizie Bartosz Turek, HRE Investments.

Co więcej, ekspert podkreśla, że istnieje nawet mocniejsza korelacja pomiędzy poziomem stóp procentowych w USA i tym ile najemcy musieli płacić za zajmowane nieruchomości. – To kolejne potwierdzenie na mechanizm, w którym rosnące koszty kredytu i trudniejszy dostęp do hipotek powodują, że więcej osób jest zmuszonych do najmu. Efektem są wyższe stawki czynszów. Jeśli więc jakiś najemca myśli, że nie dotyczą go wyższe stopy procentowe, to niestety dane historyczne sugerują, że jest w błędzie – wyjaśnia Turek.

Wzrosła opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem

Eksperci podkreślają, że rezultatem zmian w stawkach najmu i spadków cen mieszkań jest nieznaczny wzrost opłacalności inwestycji w mieszkania na wynajem.

– W przypadku małych mieszkań przeciętna rentowność netto wyniosła 6,1 proc., co jest odpowiednikiem lokaty bankowej z oprocentowaniem 7,55 proc. Dla średniej wielkości mieszkań było to 5,5 proc. (odpowiednik 6,8 proc.). Z kolei w przypadku dużych lokali https://strefabiznesu.pl/kredyty-hipoteczne-wyhamowaly-o-polowe-szansa-na-odbicie-w-drugiej-polowie-2023-roku-co-z-cenami-mieszkan-wideo/ar/c3-17234339;rentowność[/a] netto wyniosła 4,8 proc. (odpowiednik 6 proc.). Dla porównania w III kw. rentowność netto wynosiła odpowiednio 5,9 proc., 5,4 proc.i 4,8 proc. netto. Najmocniej wzrosła więc w przypadku małych lokali – wynika z wyliczeń ekspertów.

Co czeka rynek najmu w tym roku?

– W 2023 r. spodziewamy się stabilizacji sytuacji na rynku najmu. Najistotniejszy wpływ na nią będą mieć inflacja, a co za tym idzie stopy procentowe, a więc możliwości społeczeństwa w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w sposób alternatywny, czyli poprzez zakup – prognozują eksperci Expandera i Rentier.io.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre wieści dla wynajmujących mieszkania. Wzrost kosztów wyhamował, stawki za wynajem dużych mieszkań nieco spadły - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski