Dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Sprawdź czy poza dniem wolnym nie należą ci się inne świadczenia

Aneta Socha-Jaworska/AIP

Wideo

Dodatkowy wolny dzień w poniedziałek 12 listopada - ze względu na pospieszny tryb jego wprowadzania - może dostarczyć kłopotów nie tylko pracodawcom, ale i pracownikom - dla których ma być dodatkowym bonusem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległosci. By ich uniknąć - krótka ściagawka praktyczno-prawna dla jednych i drugich czyli dla pracowników i pracodawców!

Ustanowienie 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy rodzi konsekwencje dla pracodawców i pracowników. Poniżej przedstawiam skutki, jakie niesie ze sobą ustawa w proponowanym kształcie - Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt:

Dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Sprawdź czy poza dniem wolnym nie należą ci się inne świadczenia
mat. prasowe

1. Zmiany w rozkładach (grafikach) pracy

Pracodawca powinien w terminie co najmniej 7 dni przed miesiącem, na który jest rozpisany grafik, poinformować o jego zmianie.
Taką zmianą jest dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Termin 7 dni na poinformowanie o tym dniu wolnym minął 23 października, zatem pracodawcy, zgodnie z kodeksem pracy, nie mają możliwości terminowego poinformowania pracowników o dodatkowym dniu wolnym i naniesienia zmian w grafiku.

2. Nierówne traktowanie pracowników

Pracownicy powinni być traktowani równo i mieć prawo do dnia wolnego w te same dni świąteczne. Natomiast w proponowanej ustawie określono wyłączenia, toteż niektórzy pracownicy będą musieli pracować 12 listopada. Są to np. zatrudnieni przez publiczne szpitale, ambulatoria i apteki oraz pracownicy branży handlowej.

3. Współczynnik urlopowy

Współczynnik urlopowy jest potrzebny do wyliczenia ekwiwalentu urlopowego za niewykorzystany przez pracownika urlop. Ustala się go, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.

Z obliczeń na 2018 rok jeszcze do niedawna wynikał następujący współczynnik: [365 dni – (52 niedziele + 10 dni świątecznych + 52 soboty)] : 12 = 365 – 114 : 12 = 20,92.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejny dzień świąteczny, a więc 12 listopada, współczynnik wyniesie [365 dni – (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 soboty)] : 12 = 20,83.

Pojawia się więc pytanie, czy już wypłacone ekwiwalenty urlopowe trzeba będzie ponownie przeliczać i wypłacać wyrównania pracownikom. Różnice mogą być istotne.

Załóżmy, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w wysokości 8 000 zł brutto. W związku z rozwiązaniem umowy powinien otrzymać ekwiwalent urlopowy za 35 dni pracy, czyli 280 h.

Według obecnie obowiązującego współczynnika 20,92 za urlop pracownik otrzymałby wypłatę w wysokości 13 454 zł.
8 000 : 20,92 = 382,41
382,41 : 8 h = 47,8
47,8 * 280 = 13 384 zł 

Natomiast stosując współczynnik 20,83 uwzględniający nowe święto, do wypłaty byłaby kwota 13 440 zł.
8 000 : 20,83 = 384,06
384,06 : 8 h = 48 
48 * 280 = 13 440 zł

Różnica we wskazanym przykładzie jest niewielka, jednak im większa będzie podstawa do wyliczenia ekwiwalentu i liczba dni, za które trzeba go wypłacić, tym większa będzie różnica w przeliczeniach. Pojawia się zatem wątpliwość, czy przeliczać wypłacone już w tym roku ekwiwalenty urlopowe na nowo i dopłacać pracownikom brakujące kwoty. Moim zdaniem tak należałoby zrobić, ale poczekajmy jeszcze na oficjalne stawisko w tej sprawie np. ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Praca małżonka będzie kosztem podatkowym, większość pracowników bez szkoleń bhp i 50 innych uproszczeń dla małych firm - to już prawo uchwalone przez Sejm. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Należy też pamiętać, że ekwiwalent urlopowy trzeba wypłacić w dwóch sytuacjach – w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W każdej innej sytuacji pracodawca nie ma takiego obowiązku, może natomiast zrobić to dobrowolnie.

Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

Wiadomo już jak wzrasta minimalne wynagrodzenie i najniższa stawka godzinowa od stycznia. Wraz z nim wzrastają różne dodatki i świadczenia. Skorzystasz i ty, choć zarabiasz dużo powyżej płacy minimalnej? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Materiał oryginalny: Dodatkowy dzień wolny 12 listopada. Sprawdź czy poza dniem wolnym nie należą ci się inne świadczenia - Strefa Biznesu

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nick
A kto zarabia 8000? Śmiech na sali.
N
Nick
A kto zarabia 8000? Śmiech na sali.
F
Fan Kota Prezesa
Kot Prezesa będzie wiedział, bo Sejm i Prezydent tego nie ogarniają.
M
M. C.
Pracuję w zakładzie poprawczym w ustalonym na początku roku planie: od poniedziałku do soboty włącznie. Poniedziałki to moje wolne dni od pracy. Czy powinnam otrzymać wolny inny dzień, czy też ekwiwalent za godziny ponadwymiarowe, które przepracowałam w tygodniu? M. C.
Q
Qwaki
Jak ktoś pracuje na godziny? Np ja mam płacone tylko za godziny wypracowane w miesiącu. Dzień wolny to 12 godzin pracy mniej
B
Bikol
Nawet dzień świętowania rocznicy niepodległości Polski to dla szkopów kicha. W tym samym roku POdpisali kapitulację w Paryżu. I tu jest sęk - dziura w drzewie. Ostatno bo 6 .11.2018 Wlosi świętowali uroczyście rocznicę zakończenia I wojny i co szkopy milczeli a nie klepali 3 PO 3 jak to robią o naszym święcie.
Dodaj ogłoszenie