Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansują solary, ale w połączeniu z prądem

Mariusz Kurzajczyk
Państwo będzie wspierać odnawialne źródła energii. Szczegóły dotyczące klientów indywidualnych mają być znane w kwietniu

Osoby, które chciałyby zamontować w domu kolektory słoneczne z rządowym wsparciem, spotka przykra niespodzianka. W końcem roku skończyły się pieniądze na ten cel. Państwo ma dla nas nową propozycję.

Do tej pory, poczynając od połowy 2010 roku, każdy właściciel domu, także wspólnota mieszkaniowa, mógł skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który gwarantował aż 45 procent dofinansowania na zakup i montaż całej instalacji słonecznej. Kwota dotacji wyniosła w sumie 450 mln zł (z początku zakładano 360 mln) i została wyczerpana.

Nie oznacza to jednak, że wsparcie na korzystanie z energii słonecznej zostanie zupełnie zaniechane. W ubiegłym roku ruszył program NFOŚiGW "Prosument", mający na celu dofinansowanie domowych mikroinstalacji OZE. To kontynuacja poprzedniego programu, tyle że w nowej odsłonie i sam montaż solarów nie wystarczy. "Prosument" zakłada przyznawanie dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek na montaż już nie tylko kolektorów słonecznych, ale także innych rodzajów mikroinstalacji OZE. W ramach programu będzie można uzyskać dofinansowanie na kolektory, jednak będzie można je zainstalować tylko w połączeniu ze źródłem energii elektrycznej - fotowoltaiką czy małą elektrownią wiatrową. Te rodzaje mikroinstalacji będzie można zainstalować samodzielnie - w przeciwieństwie do źródła energii cieplnej. Dodajmy, że dofinansowanie obejmie także układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobioga-zownie), źródła ciepła opalane biomasą oraz pompy ciepła.

Program ruszył w ubiegłym roku, ale na razie objął jedynie gminy. W tym roku miał zostać rozszerzony także na klientów indywidualnych, ale na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Na pewno pieniądze popłyną przez Bank Ochrony Środowiska, który jako jedyny wyraził chęć udziału w projekcie.

- Na razie nie znamy żadnych szczegółów, a więcej informacji na ten temat ma być w kwietniu - powiedziała nam Katarzyna Kubiaszczyk z kaliskiego oddziału BOŚ.

Z ogólnych informacji o programie wiadomo jedynie, że dofinansowanie na kolektory słoneczne w ramach "Prosumenta" będzie niższe niż na źródła energii elektrycznej. Dotacja na kolektory w pilotażowym okresie realizacji "Prosumenta", czyli w latach 2014-15 wynosi 20 proc., a później 15 proc. Natomiast wsparcie na kupno i montaż paneli fotowoltaicznych wyniesie odpowiednio - 40 i 20 proc. Warto się więc pospieszyć.

Resztę inwestycji możemy sfinansować pożyczką preferencyjną, w której oprocentowanie to zaledwie 1 procent, a maksymalny okres finansowania 15 lat. Budżet programu wynosi 600 mln zł na lata 2014-2020 z możliwością zawierania umów kredytu do 2018 r.

Wiadomo już także, podobnie jak w poprzednim programie, bank będzie prowadzić nabór wniosków nie tylko od osób fizycznych, ale także od wspólnot oraz od spółdzielni mieszkaniowych.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski