Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DonGURALesko: Rap jest dziś językiem uniwersalnym [ROZMOWA]

Marek Zaradniak
donGURALesko tym razem występuje nie tylko jako raper, ale także jako współorganizator dużej  imprezy muzycznej
donGURALesko tym razem występuje nie tylko jako raper, ale także jako współorganizator dużej imprezy muzycznej Archiwum Artysty
Z donGURALesko, poznańskim raperem o nowym festiwalu, a także o polskim i wielkopolskim hip-hopie

Marek Zaradniak: W piątek w Arenie odbędzie się Poznań Hip-Hop Festival. To największa w tym roku taka halowa impreza w Polsce. Wystąpią tam m.in. OSTR, Sokół i Marysia Starosta, a także Ty i wielu innych. Tym razem jesteś także jednym z organizatorów festiwalu. Co decydowało o doborze wykonawców?
DonGURALesko: Hip-hop jest kulturą o bardzo wielu nurtach i odnogach. Staraliśmy się dobrać artystów według klucza różnorodności. Dzięki temu każdy miłośnik muzyki rapowej będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Od twardych, ulicznych brzmień, po refleksyjną lirykę i socjologię. To pierwsza edycja naszego festiwalu, zatem postawiliśmy na wykonawców znanych i sprawdzonych.

Marek Zaradniak: Kto dziś słucha w Polsce hip-hopu. Czy tylko młodzież?
DonGURALesko: Rap jest dziś w Polsce jednym z najpopularniejszych gatunków. Przeszliśmy długą drogę z podwórek i blokowisk do muzycznego mainstreamu. Niegdyś wąskie, elitarne grono słuchaczy dziś urosło do rozmiarów ogromnej rzeszy fanów. Rodzimy showbiznes, w szczególności media, które do tej pory rozdawały karty, przegapiły ten moment i często nadal próbują tego nie zauważać. Od lat dziewięćdziesiątych kolejne pokolenia wychowują się na polskim rapie. Prościej byłoby chyba zapytać: kto nie słucha w Polsce tej muzyki?

Marek Zaradniak: Jaka jest pozycja wielkopolskiego hip-hopu na tle innych polskich wykonawców?
DonGURALesko: Wielkopolska jest ważnym obszarem na muzycznej mapie Polski. Nie tylko jeśli chodzi o rap. Hip-hop zawsze hołdował idei lokalnego patriotyzmu. Dziś granice się zatarły, rap stał się uniwersalnym językiem młodych ludzi w Polsce i poza jej granicami, bez względu na pochodzenie geograficzne. Spaja nas język.

Marek Zaradiak: A co nowego u donGURALesko. Wydałeś nowy album. Czy w Polsce hip-hop to dziś dobry interes?
DonGURALesko: Wydałem dwupłytową kompilację "Kroniki Betonowego Lasu", która podsumowuje pewien okres mojej twórczości. Ale hip-hop to nie tylko muzyka, to szereg różnych elementów, również biznes. Nasza streetwearowa marka odzieżowa EL POLAKO wyrosła na jedną z największych firm na rynku.
W moich działaniach staram się być łącznikiem pomiędzy sztuką a biznesem. Skupiamy wokół siebie ludzi różnych środowisk, po to, by razem realizować wizję naszego miasta, naszego kraju, naszej przyszłości.

Marek Zaradniak: Jakie są Twoje plany na Nowy Rok?
DonGURALesko: Zapowiada się bardzo pracowity. Kolejna odsłona festiwalu, tym razem rozszerzona o inne miasta. Poza tym - nowa kolekcja EL POLAKO, trasa koncertowa, projekt Gural Akustycznie, nowy album i szereg tajemniczych projektów Szpadyzorni. Oby zdrowie dopisało, bo zapału aż nadmiar.

Poznań Hip-Hop Festival, Arena, (ul. Wyspiańskiego 33), 21 listopada, godzina 17.30, bilety: 79 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski