Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi, komunikacja, zdrowie - Unia wsparła sferę publiczną

Redakcja
Województwo wielkopolskie na lata 2007- 2013 otrzymało z Unii Europejskiej łącznie 1,33 mld euro. Największą sumą euro zostały dofinansowane inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. Trwają konkursy na unijne dotacje w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Wciąż jednak jeszcze są realizowane inwestycje dotowane w ramach poprzedniej perspektywy finansowej.

- Dziś podsumowanie wydatkowania unijnych pieniędzy przez samorządy wojewódzkie jest trochę przedwczesne - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Programy regionalne nie zostały bowiem jeszcze zakończone. Jeszcze do końca tego roku beneficjenci mogą ponosić wydatki z wykorzystaniem pieniędzy otrzymanych z UE w ramach dotacji z WRPO. Potem będą mieli jeszcze czas na rozliczenie swych projektów. Dokumenty ostatecznie rozliczające cały program mamy przesłać dopiero do 31 marca 2017 roku. Jestem jednak przekonany, że będziemy się mieli czym pochwalić - podkreśla.

Nasze województwo miało do dyspozycji 1,33 mld euro. Wartość przyznanych do tej pory dotacji to ponad 5, 5 mld zł.

WRPO 2007-2013 był podzielony na siedem osi priorytetowych.

Pieniądze na poszczególne działania, wchodzące w zakres osi priorytetowych były rozdzielane w ramach konkursów - tych, obejmujących różne dziedziny ogłoszono 86.

Realizowano także projekty kluczowe. W ich ramach powstała między innymi Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, dzięki której zwiększyła się dostępność szybkiego Internetu w najmniejszych miejscowościach, długo oczekiwana trasa tramwajowa na poznańskie Franowo, a także wielkopolskie koleje wzbogaciły się o 22 elfy - szynobusy, które obsługują przewozy regionalne. Kursują na trasach Poznań - Konin - Kłodawa - Kutno, Poznań - Zbąszynek, a także między Poznaniem a Gnieznem i Mogilnem. Wśród projektów kluczowych znalazły się także remonty linii kolejowych, budowa dróg, rozbudowa poznańskich uczelni i wiele innych. Wielkopolanie mogą obserwować efekty unijnego wsparcia praktycznie na każdym kroku.

Komunikacja w wielu odsłonach
Osią priorytetową, na którą w ramach WRPO 2007-2013 przeznaczono najwięcej pieniędzy była „Infrastruktura komunikacyjna”. Suma zarezerwowana na projekty z tego zakresu wyniosła ponad 2,274 miliarda złotych. Podpisano 242 umowy, a wykorzystanie pieniędzy unijnych na cele związane z komunikacją właśnie pod koniec listopada wyniosło 98,83 proc.

To właśnie zrealizowane projekty wchodzące w skład tej osi priorytetowej sprawiły, że wielkopolskie drogi - zarówno te wojewódzkie, jak i gminne są bezpieczniejsze i lepszej jakości. Realizowane inwestycje drogowe miały różną skalę - od remontu nawierzchni, po budowę dróg od początku do końca.Tym niemniej dotyczyły one ponad tysiąca odcinków dróg w całym województwie. Przebudowano 133, 1 km dróg gminnych, 496, 45 km dróg powiatowych oraz 171, 53 km dróg wojewódzkich.

Wiele mniejszych miejscowości zyskało obwodnice.Powstało ich w sumie dziesięć. Ich budowa, a co za tym idzie wyprowadzenie poza ich granice ruchu tranzytowego poprawiło bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Z kolei poruszający się nimi przemieszczają się przez województwo szybciej i sprawniej.

- Powstanie obwodnic uważam za jedne z najważniejszych przedsięwzięć - mówi Marek Woźniak. - Myślę tu na przykład o obwodnicy Murowanej Gośliny czy Opalenicy, a także remoncie drogi numer 434.

Inwestycje drogowe mają tym większe znaczenie, że Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2007-2013 był jedyną okazją, by uzyskać dofinansowanie na nie w takim zakresie. W ramach WRPO 2014+ dofinansowanie inwestycji drogowych w takiej skali nie będzie już możliwe.

Poprawie komunikacji w województwie służyły też remonty linii kolejowych 356 i 357 na odcinkach między Luboniem, a Wolsztynem oraz Poznaniem Wschód,a Gołańczą.

Na co dzień z mieszkańcy m.in. Ostrowa, Gniezna, Krotoszyna, Piły korzystają z nowoczesnego taboru kupionego z unijnym wsparciem do obsługi komunikacji miejskiej w tych miastach.

Zdrowie i szkolnictwo z dotacjami
Na inwestycje w ramach działań osi priorytetowej Infrastruktura dla Kapitału Ludzkiego w WRPO 2007-2013 było przeznaczonych ponad 569 mln. złotych.

Projekty, które były możliwe dzięki dotacjom unijnym w ramach tej osi priorytetowej to między innymi zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitali i przychodni w całej Wielkopolsce, ich rozbudowy, przebudowy oraz modernizacje.

O nowoczesny sprzęt medyczny wzbogaciły się w sumie 63 placówki.

Wystarczy wymienić choćby szpital w Obornikach, w którym dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu mógł powstać Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, w szpitalu w Szamotułach zmodernizowano blok operacyjny i kupiono brakujący sprzęt, także nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną dzięki dotacjom unijnym zyskał szpital w Turku. Wymieniać można długo.

Nie sposób także nie zauważyć powstałych z udziałem dotacji unijnych nowych budynków szkół wyższych, żeby wymienić tylko Centrum Wykładowe i Bibliotekę Politechniki Poznańskiej, nowy budynek dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego, aulę Collegium da Vinci , Centrum Wykładowo-Dydatktyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie czy utworzenie Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Kaliszu .

Z nowych obiektów, a także tych zmodernizowanych i doposażonych z funduszy unijnych w sprzęt dydaktyczny skorzystało łącznie 80 tysięcy studentów.

Także za sprawą funduszy unijnych powstało w Wielkopolsce wiele basenów, hal sportowych czy aquaparków.

- Gdyby nie pieniądze z UE większość tych obiektów, by nie powstała, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - podkreśla Marek Woźniak. - Uważam, że budując samorządy wykorzystały szansę, by podnieść jakość życia swoich mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski