Druga liga koszykarzy: Pewne zwycięstwa wielkopolskich zespołów w play-off

Krzysztof Maciejewski
W pierwszych meczach pierwszej rundy play-off w II lidze koszykarzy wszystkie wielkopolski zespoły wyraźnie wygrały na własnych parkietach z niżej notowanymi rywalami i już tylko jedno zwycięstwo dzieli je od awansu do półfinału.

W grupie A niepokonana w obecnym sezonie drużyna Open Florentyny Pleszew, główny kandydat do bezpośredniego awansu do pierwszej ligi, rozgromiła KK Świecie 108:67 (12:23, 41:14, 32:8, 23:22). Wprawdzie pierwszą kwartę, chyba zbyt pewni siebie podopieczni Andrzeja Kowalczyka przegrali 11 punktami, ale gdy na serio "zabrali się do pracy" różnica klas dzieląca oba zespoły była bezdyskusyjna. Dopiero w ostatniej odsłonie, gdy losy spotkania dawno były rozstrzygnięte, pleszewianie znowu pozwolili pograć rywalom.

Niemal równie efektowne zwycięstwo odniósł czwarty po sezonie zasadniczym AZS Politechnika Poznań, który w hali UAM na Morasku pokonał Korsarza Gdańsk 104:66 (26:8, 38:20, 23:22, 17:16). Poznaniacy rozpoczęli spotkanie bardzo skoncentrowani i w zasadzie już w pierwszych 10 minutach rozstrzygnęli jego losy.

W grupie B, również nie ukrywająca pierwszoligowych aspiracji BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski też nie dała szans przeciwnikowi. Podopieczni Mikołaja Czai pokonali AZS AGH Alstom Kraków 85:66 (24:11, 18:26, 21:9, 22:20). Jeżeli goście, po drugiej wygranej przez siebie kwarcie, mieli nadzieje na korzystny rezultat, trzecia kwarta rozwiała wszelkie wątpliwości.

Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja w tych parach zakończy się już w najbliższy weekend. Gdyby jednak doszło do jakiejś sensacji, ewentualne decydujące trzecie spotkania odbyłyby się w środę 18 kwietnia ponownie w Pleszewie, Poznaniu i Ostrowie Wlkp.

Pierwsze mecze pierwszej rundy play-off drugiej ligi koszykarzy
grupa A
Open Florentyna Pleszew (1) - KK Świecie (8) 108:67,
Franz Astoria Bydgoszcz (2) - TS Żuraw Gniewino (7) 71:70, Księżak Łowicz (3) - Inter Parts AZS UWM Olsztyn (6) 108:84, AZS Politechnika Poznań (4) - Korsarz Gdańsk (5) 104:66.
grupa B

WKS Śląsk Wrocław (1) - GTK Fluor Gliwice (8) 93:51, BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski - AZS AGH Alstom Kraków 85:66, AZS AWF Katowice (3) - Alba Chorzów (6) 105:103 (d), Pogoń Prudnik (4) - WKK Wrocław (5) 83:42.

Open Florentyna Pleszew - KK Świecie 108:67 (12:23, 41:14, 32:8, 23:22)
Open Florentyna:
Żurawski 22, Buczyński 20 (5x3), Stokłosa 16 (4x3), Niesobski 14 (4x3), Dębski 10, Michałek 10, Czech 8 (1x3), Zyber 6, Sulowski 2, Szymczak 0.

AZS Politechnika Poznań - Korsarz Gdańsk 104:66 (26:8, 38:20, 23:22, 17:16)
AZS Politechnika:
Hybiak 22, Stankiewicz 17 (4x3), Baszak 14, Ziółkowski 9 (1x3), Gierwazik 8 (2x3), Kowalewski 6, Rostalski 6, Rzeczkowski 6 (2x3), Szydłowski 6, Łyżwa 4 (1x3), Piazdecki 3, Tkacz 3.

BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski - AZS AGH Alstom Kraków 85:66 (24:11, 18:26, 21:9, 22:20)
BM Węgiel Stal:
Kałowski 16 (1x3), Dryjański 16, Cielebąk 10, Szawarski 10 (2x3), Olejnik 9 (1x3), Zębski 8, Matczak 6, Sierański 6, Dymała 4, K. Spała 0.