MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drwale rządzili w Buku pod Poznaniem! Rąbali i cięli drewno na kawałki przy aplauzie widzów. Zobacz zdjęcia z zawodów Polish Trophy Stihl

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
8 czerwca w Buku odbyły się zawody Polish Trophy Stihl w rąbaniu i cięciu drewna.
8 czerwca w Buku odbyły się zawody Polish Trophy Stihl w rąbaniu i cięciu drewna. Robert Woźniak
W sobotnie południe, 8 czerwca na polanie przy stadionie w Buku była niepowtarzalna okazja, by zobaczyć zawody Polish Trophy    Stihl w rąbaniu i cięciu drewna.  To pierwsza tego typu impreza w tym sezonie.

Sportowe cięcie i rąbanie drewna – czyli ekstremalne zawody dla drwali, to dyscyplina sportowa z długimi tradycjami. Mówi się, że do pierwszej rywalizacji w tym sporcie przystąpiono w 1870 roku na Tasmanii, kiedy dwaj drwale założyli się o to, który szybciej zetnie drzewo. Stawką było 50 dolarów. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Zobacz też: Pech polskich drwali w Mediolanie

Sportowe cięcie i rąbanie drewna swe korzenie ma na antypodach, ale również w naszym kraju jest coraz szybciej rozwijającym się sportem. Nasi reprezentanci w 2017 roku zostali drużynowymi wicemistrzami świata, a dwa lata wcześniej pobili w tej konkurencji rekord Europy. Emocji na pewno nie zabrakło, bo wystąpili Michał Dubicki z Konar koło Miejskiej Górki i Szymon Groenwald. Obaj to ścisły top wśród drwali ekstremalnych i obaj pojawili się tego dnia na scenie. Pierwszy może się pochwalić tytułem wicemistrza świata w zawodach World Trophy. Drugi był w zeszłym roku najlepszym juniorem świata.

Na polanie przy Stadionie Miejskim w Buku w ramach obchodów „Dni Gminy Buk” odbyły się Polish Trophy Stihl Timbersports. Format Trophy jest formatem KO (knockout), co oznacza, że przegrany danego biegu zostaje wyeliminowany z dalszych rozgrywek.

Kilkunastu najlepszych polskich zawodników mierzyło się będzie na scenie w bezpośrednich pojedynkach, a ich zadanie polegało na jak najszybszym przerąbaniu (przy użyciu siekiery) lub przecięciu (z wykorzystaniem pił ręcznej lub pilarki spalinowej) czterech kłód drewna w konkurencjach: Stihl Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck i Standing Block Chop. Zawodnicy walczyli nie tylko między sobą, ale również z czasem.

W trakcie zawodów kibice mogli podziwiać niezwykły sprzęt, potężne kłody drewna, a przede wszystkim wspaniałych atletów. Dla kibiców to było wyjątkowe przeżycie.

Po zawodach na scenie wystąpią Anna Jurksztowicz, Kasia Wilk i Golec uOrkiestra.

W sobotę Dniom Gminy Buk towarzyszyły także pokazy zabytkowych samochodów.

Zawody Polish Trophy 2024 odbyły się w ramach obchodów Dni Gminy Buk i organizowane są wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Buk, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Buk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski