Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci muszą czekać ponad rok na zabieg usunięcia migdałków

Marta Żbikowska
Na zabieg wycięcia migdałków nie ma już prawie wolnych terminów w województwie
Na zabieg wycięcia migdałków nie ma już prawie wolnych terminów w województwie Joanna Urbaniec
Na zabieg usunięcia migdałków dzieci w Wielkopolsce muszą czekać kilkanaście miesięcy. Chyba, że rodziców stać na prywatną klinikę.

Dlaczego muszę czekać 18 miesięcy na zabieg usunięcia migdałków u dziecka? - pyta oburzona czytelniczka. Kobieta zapisała dziecko w kolejce Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu. Uważa, że w czasie, kiedy jej dziecko musi czekać, wykonywane są zabiegi u innych pacjentów spoza kolejki.

- Jeżeli zabieg u dziecka tej pani jest planowy, to muszą oni czekać w kolejce - tłumaczy Sylwia Świdzińska, zastępca dyrektora ds. medycznych placówki przy ul. Krysiewicza. - Przesuwane są terminy operacji tych pacjentów, u których występuje wyraźne wskazanie medyczne. Jedne dzieci potrzebują takiej interwencji szybciej, innych stan jest na tyle dobry, że mogą one poczekać.

Dyrektor Świdzińska tłumaczy, że zabiegów usunięcia migdałków (gardłowego i podniebiennych) szpital przeprowadza tyle, na ile pozwala mu kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Kontrakt mamy taki, jaki jesteśmy w stanie wykonać - przyznaje dyrektor Świdzińska. - Warunki lokalowe nie pozwoliłyby nam na więcej zabiegów. Po operacji dziecko przebywa bowiem na oddziale do trzech dni, dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo.

Fundusz tłumaczy, że umowy, które podpisuje z placówkami medycznymi, nie określają dokładnie ile zabiegów usunięcia migdałków może być w ramach nich wykonanych.

- To szpitale i przychodnie same ustalają, jakie jest zapotrzebowanie i jakie mają możliwości - mówi Magdalena Rozumek-Wenc z Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - My podpisujemy kontrakty na zabiegi laryngologiczne, w ramach których usuwane są migdałki. Szpital dysponuje określoną pulą pieniędzy i sam decyduje, na jakie konkretne zabiegi ją przeznaczyć. Może być też tak, że dana placówka nie jest w stanie przyjąć małego dziecka, bo nie może mu zapewnić odpowiedniej opieki anestezjologicznej.
Magdalena Rozumek-Wenc podkreśla, że w Wielkopolsce ponad 20 placówek podpisało kontrakty na operacje otolaryngologiczne i można spróbować umówić się na zabieg poza Poznaniem. Wszędzie jednak sytuacja wygląda podobnie. W tym roku nie ma już wolnych terminów w szpitalach w Pile, Kaliszu, Koninie. Terminy na wrzesień tego roku są jeszcze dostępne w szpitalu w Śremie. Wszyscy lekarze podkreślają, że kierują się indywidualnymi potrzebami pacjentów i w pilnych przypadkach są w stanie wyznaczyć mniej odległe terminy.

Mali pacjenci nie będą też krócej czekać na zabieg usunięcia migdałków w placówkach oferujących tzw. chirurgię jednego dnia. W NZOZ-ie „Ty i Dziecko” na os. Sobieskiego w Poznaniu tegorocznych terminów brak, podobnie w prywatnym „Eskulapie” w Koninie, który posiada kontrakt z NFZ. Tutaj najbliższy termin zabiegu to kwiecień 2017 roku.

Zdesperowanym pacjentom pozostają kliniki prywatne, w których ceny usunięcia trzeciego migdała wahają się od 2 tys. do 3,5 tys. zł.

Kiedy usunąć migdałki?

Dzieciom zazwyczaj usuwa się przerośnięty migdał gardłowy (trzeci), rzadziej sytuacja wymaga przycięcia trzech migdałów (gardłowego i podniebiennych). Decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz specjalista.

Wskazaniami do usunięcia migdałka gardłowego są: utrzymujący się przerost migdałka upośledzający oddychanie, przerost migdałka upośledzający drożność trąbek słuchowych lub drożność ujść zatok obocznych nosa. W przypadku nawracających bakteryjnych zakażeń, obecności bakterii, które mogą powodować stany zapalne nerek, serca czy stawów, lekarz może zalecić usunięcie trzech migdałków jednocześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski