Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Ojca 2015: Jaki jest i co robi statystyczny tata?

Marta Danielewicz
Dzień Ojca 2015: Jaki jest i co robi statystyczny tata?/ Zdjęcie ilustracyjne
Dzień Ojca 2015: Jaki jest i co robi statystyczny tata?/ Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Panowie coraz częściej angażują się w wychowanie dzieci. Statystyczny ojciec ma 30- 34 lata, pracuje osiem godzin dziennie i mieszka w centrum miasta.

Statystyczny ojciec ma między 30 a 35 lat. Mieszka w dużym mieście i pracuje w pełnym wymiarze godzin. 30 proc. ojców ma wykształcenie wyższe, średnim legitymuje się 34 proc. Stara się spędzać ze swoimi dziećmi od 1 do 3 godzin dziennie. Najczęściej bawi się z nimi klockami, chodzi na spacery, jednak równie często czyta wiersze i bajki, albo po prostu rozmawia. Tak wynika z badań Ośrodka Ewaluacji "Ojcowie i dzieci" przeprowadzonego w grudniu 2014 roku.

Zobacz też: Prezent na Dzień Ojca 2015: Co kupić tacie? [POMYSŁY NA PREZENT, ZDJĘCIA]

- Wizerunek ojca zmienia się coraz bardziej na przestrzeni lat - mówi prof. Anna Michalska, socjolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. - Mężczyźni poszerzają zakres wiedzy na temat dziecka. Dowiadują się o tym jak wychowywać dziecko, czytają mu, poświęcają mu czas, chodzą na spacery, bawią się, rozmawiają. Młody ojciec jest bardziej zaangażowany, niż ojcowie pokolenia 20-parolatków, 30-latków.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego rocznie ojcami zostaje 400 000 mężczyzn. To głównie mieszkańcy dużych miejscowości po 30-tce. Jednak jak się okazuje panowie, mieszkający w mniejszych miejscowościach i wsiach wcześniej planują potomstwo. 16200 mężczyzn zostało ojcami między 20 a 24 rokiem życia. I chociaż statystyki nie mówią zbyt wiele o typowych ojcach, ci coraz częściej są obecni w życiu rodzinnym.
- Wbrew temu co mówi się o ojcach nieobecnych, współcześni tatusiowie tacy nie są. Nawet jeśli dochodzi do rozwodu, to interesują się dzieckiem. Coraz częściej walczą o swoje prawa do opieki nad potomkiem - mówi prof. Anna Michalska
Jak wynika z badań, większość z ojców, podczas zajmowania się swoja pociechą odczuwa radość. Czują się odpowiedzialni za to, by dostarczyć dziecku aktywności fizycznej przez wspólne zabawy ruchowe, wychodzenie na dwór, plac zabaw a nawet wspólne tańczenie. Robią to rzadziej niż kobiety, bo mimo część dnia poświęcają na pracę.

- Chociaż dzisiejszy mężczyźni mają coraz mniej czasu, poświęcają go swojemu dziecku bardziej treściwie. Są bardziej zaangażowani. Dzisiejsze ojcostwo sprowadza się bardziej w stronę partnerstwa niż jakiegoś autorytetu. Mimo to wciąż można zauważyć, że cel stawiany przez ojców od trzech pokoleń jest ten sam: nauczyć i przygotować dziecko do życia - dodaje prof. Anna Michalska.

Badania Ośrodka Ewaluacji pokazują też jasno, że coraz częściej tatusiowie nie boją się zostawać z dzieckiem sam na sam. Co więcej, coraz więcej panów decyduje się na urlop tacierzyński. W 2012 roku z urlopów tacierzyńskich w Polsce skorzystało prawie 30 tysięcy młodych mężczyzn. Z roku na rok ta liczba się jednak zwiększa, zwłaszcza, że prawo im to umożliwia.
- Ojciec dziecka ma prawo do korzystania z urlopu i zasiłku na równi z pracującą matką dziecka - tłumaczy Anna Maćkowiak z II Oddziału ZUS w Poznaniu.

Zobacz też: Prezent na Dzień Ojca 2015: Co kupić tacie? [POMYSŁY NA PREZENT, ZDJĘCIA]

I chociaż wciąż samotnych matek, jest bez wątpienia więcej niż ojców, panowie też potrafią i zajmują się swoimi dziećmi w pojedynkę. W samej tylko Wielkopolsce ojców samotnie wychowujących dzieci było jeszcze w 2013 roku prawie 26 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski