Dziś PiS całkowicie zablokuje Trybunał Konstytucyjny

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
Gorące obrady sejmowej komisji ustawodawczej
Gorące obrady sejmowej komisji ustawodawczej Grzegorz Jakubowski
Polityka. Partia rządząca robi wszystko, by sędziowie nie mogli badać jej ustaw

Najpierw Trybunał Konstytucyjny musi rozstrzygnąć wszystkie dotychczasowe sprawy, a dopiero potem może zająć się nowymi wnioskami - to najnowszy pomysł partii rządzącej na rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego. W praktyce nowa ustawa PiS całkowicie zablokuje najważniejszy sąd w Polsce i odsunie w czasie wyroki dotyczące ustaw podejmowanych przez obecną większość sejmową.

P. Gliński: Prof. Rzepliński powinien zrezygnować, bo sprzeniewierzył się konstytucji

Źródło: TVN24/x-news

Aby zrealizować ten plan, PiS wprowadza poprawkę do własnego projektu ustawy, która nakazuje rozpatrywanie spraw według kolejności zgłoszeń do TK. Skreśla także 30-dniowy okres oczekiwania na wejście w życie tej ustawy, tylko chce ich wprowadzenia w życie wraz z publikacją w Dzienniku Ustaw.

Badając więc najnowszą ustawę autorstwa PiS, trybunał musiałby złamać przepisy, bo w Polsce obowiązuje zasada, że do momentu orzeczenia TK nawet niezgodne z konstytucją regulacje są obowiązującym prawem.

Opozycja mówi o największym bublu prawnym, ale większość sejmowa idzie jak burza i jeszcze dziś ma uchwalić nową ustawę o TK.

Galopująca ustawa o trybunale
Dziś Sejm ma przegłosować zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Wczorajszy przebieg dyskusji na posiedzeniu sejmowej Komisji Ustawodawczej nie pozostawia żadnych złudzeń, że PiS dąży do totalnego zablokowania najważniejszego sądu w Polsce.

- Jesteśmy elastyczni - zapewniał jeszcze wczoraj rano poseł Stanisław Piotrowicz, który w imieniu PiS przedstawia wszystkie zmiany w przepisach dotyczących TK. Tej elastyczności można się dopatrzyć w poprawce, która zezwoli na rozpatrywanie skarg konstytucyjnych obywateli przez składy 7-osobowe. Obecnie robi to 5 sędziów, ale w pierwotnej wersji projektu PiS bez względu na rangę sprawy zawsze skład orzekający miał liczyć co najmniej 13 z 15 członków TK.

Elastycznością PiS wykazało się także w sprawie Biura Analiz Sejmowych. Do wczoraj nie zabierało ono głosu w sprawie zmian w ustawie o TK, prowadzący obrady komisji czy Sejmu nie dopuszczali wniosków o jakiekolwiek opinie prawne dotyczące nowych propozycji. Ale wczoraj zmieniono szefa Biura Analiz Sejmowych. Został nim Michał Warciński z Uniwersytetu Warszawskiego, który dwa tygodnie temu przekonywał w „Rzeczpospolitej”, że prezydent Andrzej Duda nie ma obowiązku przyjęcia ślubowania od 3 sędziów wybranych w poprzedniej kadencji nawet po wyroku TK. Wczoraj jeszcze nie zabierał głosu, ale nietrudno się domyślić, że teraz sejmowi prawnicy nie będą skłonni kwestionować legalności zmian proponowanych przez PiS.

A te najnowsze pomysły doprowadzą do skutecznego zablokowania prac trybunału. Wczoraj posłowie PiS przegłosowali poprawkę, by ich nowa ustawa weszła w życie w dniu jej opublikowania, choć w pierwotnym projekcie był zapis o 30-dniowym vacatio legis. A do tego dopisali do ustawy, że TK ma rozpatrywać sprawy w kolejności ich zgłoszeń. To oznacza, że uchwalanymi właśnie przepisami nie będzie mógł się zająć od razu, a dopóki TK nie uzna jakichś przepisów za sprzeczne z konstytucją, trzeba je respektować.

I ta reguła dopadnie samego trybunału. Według prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego obecnie może orzekać tylko 10 sędziów. W myśl nowej ustawy najważniejsze rozstrzygnięcia mają zapadać przy obecności co najmniej 13 członków TK. Spełnienie tego warunku wymagałoby dopuszczenia do orzekania osoby wybrane przez PiS, co trybunał podważył. Do tego zwiększenie z 5 do 7 sędziów składów rozpatrujących skargi obywateli spowoduje wstrzymanie biegu wszystkich już toczących się postępowań i odsunie w czasie wydawanie kolejnych wyroków. W niektórych sprawach już trzeba na nie czekać dwa lata i dłużej.

- Gdyby rządzący nie chcieli robić ustawy na gwiazdkę dla prezesa Kaczyńskiego, tylko daliby sobie na nią więcej czasu, to projekt nowelizacji byłby lepszy - mówił wczoraj były minister sprawiedliwości, poseł PO Borys Budka.

Opozycja jest całkowicie bezradna. Wszystkie zgłaszane przez nią wnioski są ignorowane. Tak samo jak opinie Krajowej Rady Sądowniczej czy prezesa Sądu Najwyższego. A PiS jak walec wprowadza kolejne zmiany, jak choćby o jawnych obradach TK tylko na wniosek strony postępowania.

Po Trybunale przyjdzie czas na administrację
PiS chce w ekspresowym tempie przejąć urzędy administracji publicznej. Temu mają służyć zmiany w ustawie o służbie cywilnej.

I po dyrektorach. Najważniejsza propozycja dotyczy rozwiązania umów z urzędnikami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowelizacji. Pracę utrzymają tylko ci, którym zostaną zaproponowane nowe warunki umowy. Skutkiem tego przepisu będą zwolnienia wszystkich dyrektorów w urzędach i inspekcjach podległych rządowi.

Partyjni i bez konkursu. Nowi urzędnicy służby cywilnej nie będą już wyłaniani w konkursach. Zniknie wymóg dla osób powoływanych na kierownicze stanowiska, by przez ostatnie pięć lat byli apolityczni, teraz wystarczy złożyć legitymację partyjną tuż przed nominacją. Zniesiony też zostanie obowiązek przejścia służby przygotowawczej do pracy. Szefem służby cywilnej będzie mogła zostać osoba bez żadnego doświadczenia (do tej pory musi przepracować co najmniej 5 lat na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej).

Wideo

Materiał oryginalny: Dziś PiS całkowicie zablokuje Trybunał Konstytucyjny - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka

na europejskim poziomie , nie sowieckim. I tak trzymac!

k
kasienka

na europejskim poziomie , nie sowieckim. I tak trzymac!

k
kasienka

wykazujesz zla wole. Dlaczego z taka POgarda mowisz o"plebsie" ktory powinien z szcunkiem mowic "pani profesor", "panie profesor" itp. najlepiej na kolanach i z rozdziawiona geba z zachwytu... Pani profesor ma PZPRowska przeszlosc w czasach kiedy nie wszyscy dla kariery na uniwersytecie zapisywali sie do pzpr, w czasach kiedy ludzi gnojono, mordowano po krzakach i skazywano na nedze. Chyba sie nie myle, ze nie slyszalam slowa "przepraszam", a nawet slowa skruchy. Moze prof Pawlowicz ma niewyparzona gebe i siermiezny wyglad ale nie ma POdobnej, przeszlosci uragajacej godnosci profesora uniwersytetu.

k
kasienka

"Walka nie toczy się ani o Trybunał Konstytucyjny, ani o demokrację, walka toczy się o kulturowe i ideowe oblicze naszego kraju, a przede wszystkim o suwerenność."

k
kasienka

durna babo.. Myslisz, ze takim tepym szczuciem i klamstwami niby-ironicznymi cos ugrasz?
To co wyprawiala platforma zwana dla zartu "obywatelska przez 8 lat razem z psl przekraczalo wszelkie granice porzywoitosci, ze o demokracji nie wspomne. Polacy chca sprawiedliwosci i prawa ktore bedzie przestrzegane i dla wszystkich rowne. Polacy chca suwerennego, silnego, bezpiecznego panstwa a nie jakiejs wynarodowionej organizacji na niemieckim poasku. Wiec stul jape w Boze Narodzenie i wiecej uczciwosci, godnosci i szacunku dla Polski i Polakow.

m
małpa w czerwonym

liderem jest PiS / 149 % /, Kukuś 15/ 124 %/ , a partia Ryszarda dopiero piąta / minus 114 % /, a jak jeszcze wypiją po litrze, to każdej z tych partyjek wzrośnie o 100 %. Moi rodzice już to przerabiali - za komuny, a pilnowali ich ludzie, typu Kryże, Piotrowicz, czy Jasiński, jedni z wielu utrwalaczy władzy ludowej przechrzczonych z woli Prezesa na prawicowych patriotów.

m
małpa w czerwonym

to dla plebsu jest to Pani Profesor dr , a na ty to możesz być z przyszywaną profesor nie wiadomo od czego , ksywka Pawłowicz " Budka zamknij się". Czysty polski język menelski - jest to dziedzina, w której profesorka z niewiadomo czyjego nadania się specjalizuje.

P
Pisie, Pisie

bo chcesz udawać, że jest was więcej, trollu.
Język i formułki cię zdradzają. Widać kończy się kasa, że już biorą gorszy sort trolli.

P
Pise, Pisie!

brakuje podstaw kultury, o klasie nie wspominając. Jaki pan taki kram.

P
Pisie, Pisie

Jarosław nie z tych co cenią kogokolwiek poza sobą samym i własnym zakonem. Zrobicie swoje to wam zakręcą kurek i zapomną.

m
małpa w czerwonym

szukają ludzi do pracy w biurach legislacyjnych Sejmu i Senatu, bo wszystkich prawników, którzy wydali niekorzystne opinie dla ustawy o TK wywalą z roboty na zbity ryj - opinie są niezgodne z oczekiwaniami Pana Prezesa, Pana Prezydenta, Pana Marszałka i Pani Premier. A więc jest robota dla szewców, kowali, traktorzystów i dla innych, którzy w wyuczonym fachu nie mają pracy. Wystarczy się zapisać do jedynie słusznej partii, a przy odrobinie szczęścia można zostać nawet Prezesem jakiejś dużej agencji państwowej, bo zlikwidowano konkursy na te stanowiska. Komuchy zacierają łapki, bo wróciły czasy, kiedy tylko oni z nadania komitetów partyjnych - mierni ale wierni - zajmowali najbardziej eksponowane stanowiska. Najbardziej wredne komuchy mogą błyszczeć na firmamencie gwiazd PiSu np. pan Kryże, który skazywał Pana Prezydenta Komorowskiego, jakiś komuch Piotrowicz, który z wyrobionym za komuny wdziękiem rozwala najważniejszy sąd, a jego zasługi nie pozwalają nawet na zatrudnienie go w tym sądzie jako woźnego. Jaja jak berety, a wielu najważniejszych w PiSie nosi duże berety - na 5 kg pyrów.

k
kasienka

nie wiadomo o co ci chodzi i co to ma wspolnego z glosowaniem nad ustawa o trybunale?

G
Gość

patrz Kurtyka Paweł i jego zasługi.....

k
kasienka

Wronkowska bedzie musiala az dwa razy w tygodniu jezdzic do trybunalu i pracowac na te 20.000 z miesiecznie!

k
kasienka

niz banksterzy od swetru lacznie z nim samym. "transformacja ustrojowa","reforma".... urde do dzisiejszego dnia czuje na grzbiecie te reformy Balcerowicza i jego PObratymcow... bony prywatyzacyjne, wypoczynek POd palmami,etc, etc, etc.. Po prostu zlodzieje i oszusci, ktorzy dla wlasnej mamony i uprzywilejowanej POzycji zrobia wszystko nawet przeciw Polsce i Polakom w ICH WLASNYM KRAJU!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3