Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Język polski na początek! Sprawdź, czy jesteś przygotowany na egzamin z języka polskiego [ODPOWIEDZI]

KS
Sprawdź swoje odpowiedzi z przykładowego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI

Zadanie 1
Tematem tekstu Marii Ossowskiej jest kodeks rycerski. Autorka skupia się na przedstawieniu warunków, jakie powinien spełniać ktoś, kto pretenduje do miana rycerza, i dowodzi, że zasady zachowania i postawy, które prezentuje w artykule, czyniły rycerzy ludźmi honoru, godnymi najwyższego uznania.

Zadanie 2

Zadanie 3
ODPOWIEDŹ C

Zadanie 4
Argument 1. Zgodnie z tekstem Ossowskiej rycerz powinien być odważny. Papkin nie jest rycerzem, ponieważ zachowuje się jak tchórz w sytuacji konfliktu Cześnika z Rejentem, kiedy trzeba odprawić murarzy.
Argument 2. Papkin dla własnych korzyści materialnych próbuje zdobyć sympatię i Cześnika, i Rejenta. Nie zachowuje się uczciwie wobec nich, a według tekstu Ossowskiej rycerz powinien być lojalny.

Zadanie 5
1. Rycerz powinien stawać do walki, gdyż jest to sprawa sławy i honoru.
2. Kiedy zachodzi taka potrzeba, rycerz powinien wypowiedzieć walkę tym, którzy krzywdzą innych.
3. Dzięki swojemu talentowi i umiejętnościom rycerskim rycerz powinien odnosić zwycięstwo nad wrogiem.

Zadanie 6
ODPOWIEDŹ B

Zadanie 7
Tak. Król Artur kierował się zasadami etosu rycerskiego, przedstawionymi przez Marię Ossowską. Wybrani rycerze musieli złożyć ślubowanie, że będą wiernie służyć królowi i przestrzegać rycerskiego kodeksu, zachowywać godność i honor.

Zadanie 8
a) Wyraz rycerstwo został użyty w zadaniu w znaczeniu odpowiadającym cechom rycerza, rycerskości.
b) Rycerstwo – ogół rycerzy, stan rycerski.

Zadanie 9
1. Byli rycerscy, ponieważ udali się w podróż i podjęli próbę odzyskania skarbów, wiedząc, że strzeże ich smok, którego trudno będzie pokonać.
LUB
2. Ich postawy można określić jako rycerskie, ponieważ bronili dzielnie słusznej sprawy i nie tylko próbowali odzyskać zagrabioną własność krasnoludów, ale pokonać zło, które szerzyło się w świecie.

Zadanie 10
a) Wyraz podstawowy: rycerz, wyrazy pochodne: rycerstwo, rycerski.
b)Przynależność do rycerstwa wymaga rozpoczęcia nowego życia.
LUB
Warunkiem przynależności do rycerstwa jest rozpoczęcie nowego życia.

Zadanie 11

Rekonstrukcja historyczna turnieju rycerskiego
Samorząd szkolny informuje uczniów naszej szkoły o wydarzeniu, które rozpocznie się w środę 20.09.2017 roku o godzinie 17.00 przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Klasa VIIb we współpracy z Klubem Historycznym przygotowuje rekonstrukcję turnieju rycerskiego. Można będzie zobaczyć średniowieczne stroje i zbroje rycerskie, a po turnieju uczestniczyć w uczcie i spróbować dań inspirowanych dawnymi epokami. Każdy uczeń, który zechce obejrzeć rekonstrukcję turnieju, będzie mógł wziąć udział w quizie z atrakcyjnymi nagrodami.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się 15 kwietnia 2019 roku. W arkuszu znajdą się pytania dotyczące lektur z klas VII i VIII. Sprawdź, o jakie lektury chodzi! Ta lista będzie obowiązywała na egzaminach w 2019, 2020 i 2021 roku. Od 2022 roku lista lektur na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego wydłuży się. Będzie obejmowała lektury z klas IV - VIII.

Egzamin ósmoklasisty. Język polski - sprawdź lektury, które ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski