Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperymentalne terapie, którymi leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem przynoszą pozytywne efekty. Jak działa Remdesivir i osocze?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Remdesivir, osocze ozdrowieńców czy antybiotyki, to tylko niektóre z metod leczenia koronawirusa w poznańskim szpitalu
Remdesivir, osocze ozdrowieńców czy antybiotyki, to tylko niektóre z metod leczenia koronawirusa w poznańskim szpitalu Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Choć resort zdrowia codziennie publikuje nowe statystyki dotyczące zakażeń, to w wielu szpitalach wciąż stosowane są eksperymentalne terapie mające na celu zwalczenie zakażeń u pacjentów. Niektóre z nich stosowane są również w poznańskim szpitalu im. Strusia. Jak mówią lekarze, przynoszą one pozytywne efekty.

Jedną z terapii eksperymentalnych jest podawanie Remdesiviru. To lek przeciwwirusowy, który wcześniej wykorzystywany był m. in. przy leczeniu gorączki krwotocznej Ebola, jak i w walce z wirusami SARS i MERS, również należącymi do grupy koronawirusów. Poznański szpital jest jednym z czterech ośrodków w Polsce, które testują ten lek. Pierwszą dawkę Remdesiviru w szpitalu im. J. Strusia podano 27 maja.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia zaniża statystyki zakażeń koronawirusem? W woj. śląskim różnica wynosi 1316 zachorowań

- Otrzymało go 10 osób. Mieliśmy tylko jedno niepowodzenie, ale był to bardzo ciężki i skomplikowany przypadek. Ale u dziewięciu osób Remdesivir sprawdził się i to z dobrymi efektami

- mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, kierownik oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

Zobacz także:

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

I dodaje: - Remdesivir okazał się doskonałą bronią. Jeśli odpowiednio wcześnie go włączymy, to już po pięciu dniach następuje eliminacja zakażenia SARS-CoV-2. A wiemy, że nosicielstwo potrafi utrzymywać się bardzo długo. Pamiętam przypadek jednego z pacjentów, u którego przez 78 dni wynik był dodatni.

Jednoimienny szpital zakaźny w Poznaniu oprócz wspomnianego Remdesiviru stosuje także, choć w niewielkim stopniu, leczenie osoczem ozdrowieńców.

- Tu mamy bardzo skromne doświadczenie, ponieważ jak dotąd jedynie cztery osoby otrzymały u nas osocze ozdrowieńców. Było ono stosowane głównie jako leczenie wspomagające, czyli takie, które powoduje wzmocnienie układu odpornościowego. Ale w tym przypadku także mamy bardzo dobre wyniki

- wyjaśnia prof. Mozer-Lisewska.

Koronawirus w banku w Stęszewie. Zakażona została jedna z pracownic

I dodaje: - Nauczyliśmy się już, jak zachowywać się przy zakażeniach i jakie priorytety obierać w ich leczeniu. Na pewno to nasze doświadczenie jest dużo bogatsze, niż mieliśmy trzy miesiące temu. Jednak nadal traktujemy je z dużą pokorą, ponieważ wirus jest nieprzewidywalny i pomimo naszego wypracowanego doświadczenia nadal potrafi zaskakiwać.

Jednak leczenie przeciwwirusowe nie jest jedynym, jakie stosowane jest w walce z koronawirusem w poznańskim szpitalu.

Sprawdź też:

- Podajemy również leki, które mają na celu niwelowanie odczynu zapalnego. W tym przypadku świetnie sprawdza się tocilizumab

- mówi prof. Mozer-Lisewska.

Lek, o którym mowa, do tej pory stosowany był w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Teraz okazał się pacjentom walczącym z zakażeniem.

- W uzasadnionych przypadkach, gdy występują np. zmiany w płucach, stosujemy też antybiotyki o szerokim spektrum działania - dodaje prof. Mozer-Lisewska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski