Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilia Waśniowska odeszła 14 lat temu, ale przecież pozostała dzięki swej twórczości

Marek Zaradniak
Emilia Waśniowska odeszła 14 lat temu po ciężkiej chorobie. Miała tylko 51 lat. Była cenioną poetką, autorką opowiadań i tekstów piosenek. Pozostała w pamięci wielu ludzi.
Emilia Waśniowska odeszła 14 lat temu po ciężkiej chorobie. Miała tylko 51 lat. Była cenioną poetką, autorką opowiadań i tekstów piosenek. Pozostała w pamięci wielu ludzi. Janusz Romaniszyn
We wtorek mija 14 lat od śmierci Emilii Waśniowskiej, cenionej poznańskiej poetki, autorki opowiadań i tekstów piosenek, a także lubianej nauczycielki. Gdy przegrała walkę z ciężką chorobą, miała tylko 51 lat. Pochowano ją na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej. Dziś jedna z ulic na Strzeszynie nosi jej imię.

Była rodowitą poznanianką. W roku 1973 ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, a w roku 1977 filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Publikowała m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Kulturalnego” i „Życia Literackiego”.

Zadebiutowała w roku 1981 arkuszem poetyckim „Przychylić ziemi”, ale jej pierwszą książką był opublikowany w roku 1986 ”Kajtek”. Potem pojawiły się tomiki poetyckie takie jak „Mili, lili, lawi”(1988) i „Przychodzę do Ciebie” (1989) oraz proza - „Powrót Wojciecha” (1996). W 1998 roku ukazały się jej utwory „Kiedy słychać ptaki” i „Beskidzkie obrazki”. Artystycznym świadectwem jej zmagań z chorobą jest tomik „Nie obrażam się na Boga”.

Sprawdź też:

Emilia Waśniowska pracowała m.in. w poznańskim Pałacu Kultury (dziś CK „Zamek”) i w Ogólnopolskim Ośrodku Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. Od 1992 roku była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 34 na os. Bolesława Śmiałego. Prowadziła oryginalne akcje popularyzujące czytelnictwo i rozwijające zainteresowanie książkami, zachęcając dzieci i młodzież do samodzielnych prób twórczych. To dzięki niej szkołę odwiedzali wybitni pisarze. Za swoją twórczość w 2005 roku podczas IV Poznańskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży otrzymała statuetką Pegazika.

26 listopada 2006 roku Szkole Podstawowej nr 83 „Łejery” w Poznaniu nadano imię Emilii Waśniowskiej. Współzałożyciel „Łejerów”. Jerzy Hamerski tak wspomina Emilię Waśniowską:

- Ona dla mnie ciągle jest. Nie tylko w sensie przyjacielskim. Często z nią rozmawiam. Często się jej radzę, szczególnie kiedy jestem sam i wśród przyrody. Wyjątkowo mi jej brakuje. Dlatego wymyśliłem sobie, że ona jest. A jednocześnie jest, ponieważ jest patronką naszej szkoły. Od 2007 roku odbywają się Emiliady. Ona jest w ponad stu piosenkach, w naszych wierszach, bo jak przystało na szkołę teatralną, każda klasa ma konkurs recytatorski. Ona jest i dla dzieciaków i dla młodzieży i dla dorosłych, bo jej tomik „Nie obrażam się na Boga” jest zupełnie niezwykły - mówi Hamerski.

Pasją pisarki była poezja współczesna, ale i zbieractwo. Podziwiała dawne pocztówki i posiadała kolekcję sów. Wolny czas lubiła spędzać, uczestnicząc w imprezach kulturalnych i rozmawiając z dziećmi. Lubiła przebywać na łonie natury. Cechowały ją entuzjazm i pomysłowość. W jej życiu bardzo ważny był Bóg jako źródło miłości. Ceniła wartości tradycyjne jak honor i ojczyzna.

Zobacz też:

W minionym roku odeszli związani z Poznaniem i Wielkopolską znani ludzie z kręgu kultury, nauki, biznesu i dobroczyńcy. Będziemy o nich pamiętać!Czytaj dalej -->

Poznaniacy i Wielkopolanie, którzy odeszli w minionym roku. ...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski