Enea AZS Politechnika postawiła się Arce Gdynia. Koszykarze Enei Basket pewnie pokonali Turów, a koszykarki MUKS rezerwy Ślęzy

Tak koszykarze Enei Basket cieszyli się z szóstego zwycięstwa w sezonie. Po 11. kolejkach poznański beniaminek zajmuje siódme miejsce w I lidze Beata Brociek
Koszykarki Enei AZS Politechniki nie odniosły trzeciego z rzędu zwycięstawa, ale pokazały się z dobrej strony w wyjazdowym meczu z Arką. Z kolei koszykarze Enei Basket pokonali Turów.

Enea AZS Politechnika Poznań przegrała po bardzo wyrównanym meczu w Gdyni 65:70. Niewątpliwym faworytem tego spotkania były gdynianki, tym bardziej, że do zespołu powróciła dobrze dysponowana w meczu z Zagłębiem Sosnowiec - Haley Górecki.

Mecz rozpoczął się pod dyktando poznanianek – po 5 minutach gry doprowadziły one do przewagi aż 12 punktów (2:14). W drugiej kwarcie przewaga zaczęła powoli topnieć, jednak dopiero w ostatnich sekundach drugiej kwarty gdyniankom udało się dogonić rywalki i po pierwszej połowie tego spotkania były one na 4- punktowym prowadzeniu.

Trzecia kwarta była najgorsza w wykonaniu gości, VBW Arka Gdynia wyszła na aż 14-punktowe prowadzenie, do czego doprowadziły liczne straty i duża nieskuteczność rzutowa po stronie przyjezdnych.

W czwartej kwarcie akademiczki odzyskały wiarę we własne możliwości i na 23 sekundy przed końcem meczu doprowadziły do wyniku 66:64, jednak do końca meczu udało im się dorzucić już tylko jeden rzut wolny i spotkanie zakończyło się zwycięsko dla gospodyń.

Warto wspomnieć że na boisku punktowały prawie wszystkie zawodniczki, a szansę gry dostała 18-letnia Aleksandra Żukowska, która wniosła do gry sporo energii. Po tym meczu poznanianki zajmują szóste miejsce w tabeli EBLK.

– Gratulujemy drużynie z Poznania, postawiły nam mocne warunki, ale cieszę się, że walczyłyśmy do końca i się nie poddałyśmy – mówiła Alicja Żytkowska z Arki.

Z kolei w ekipie akademiczek nie było, co zrozumiałe, radości, ale też przekonanie, że do pełni szczęście nie brakowało wiele.

– Byliśmy bardzo blisko sprawienia kolejnej niespodzianki z drużyną, która posiada przynajmniej dwukrotnie wyższy budżet. Tym razem jednak się nie udało. Dziewczyny zagrały bardzo dobre zawody. Widać było jednak duże zmęczenie po środowym meczu z Energą Toruń. Teraz czas na przerwę reprezentacyjną i za dwa tygodnie zmierzymy się u siebie z mistrzem Polski BC Polkowice. W tym spotkaniu na pewno łatwo skóry nie sprzedamy i będziemy walczyć o kolejne punkty – przyznał Łukasz Zarzycki, wiceprezes Enei AZS.

Z kolei po porażce z Polonią w Warszawie szybko swoje morale odbudowali zawodnicy Enei Basket Poznań. Ekipa Przemysław Szurka w niedzielę pewnie rozprawił się z drużyną Turowa Zgorzelec, gromiąc ją zwłaszcza w drugiej kwarcie.

EBLK: Arka Gdynia – Enea AZS Politechnika Poznań 70:65 (13:18, 21:12, 23:13, 13:22)
Najwięcej dla Arki: Thomas 16, Górecki 12, Borkowska 9, Kastanek 7, Jurkiewiczus 7.
Enea AZS: Sutton 23, Dodson 15, Marciniak 6, Rymarenko 6, Skobel 6, Piechowiak 4, Rogozińska 3, Popović 2.
Inne wyniki: Polski Cukier Lublin – MKS Pruszków 81:59, BC Polkowice – Zagłębie Sosnowiec 76:58, Enea Gorzów – Energa Toruń 73:71, Polonia Warszawa – Basket Bydgoszcz 79:72.

I liga koszykarzy: Enea Basket Poznań – Turów Zgorzelec 93:74 ( 20:22, 29:10, 20:28, 24:14)
Enea Basket: Fraś 23, Tomaszewski 18, Wielechowski 16, Nowicki 13, Andrzejewski 7, Dymała 5, Ciechociński 4, Simon 4, Fiszer 3.
Najwięcej dla Turowa: Jakóbczyk 26, Pruefer 16, Wąsowicz 10.
Inne wyniki: Śląsk II Wrocław – Żak Koszalin 88:68, Kotwica Kołobrzeg – Miasto Szkła Krosno 85:59, Polonia Bytom –GKS Tychy 81:71, Start II Lublin – Górnik Wałbrzych 62:114.

I liga koszykarek (grupa B): MUKS Poznań –Ślęza Wrocław 77:42 (15:14, 8:12, 24:9, 30:7)
Najwięcej dla MUKS: Batura 20, Piotrowska 12, Dymała 11.

Wisła Kraków – Enea AZS II Poznań 73:50 (13:11, 14:10, 25:20, 21:9)
Najwięcej dla Enei AZS II: Dżochowska 17, Piasecka 13, Rakowska 12.
Inny wynik: Widzew Łódź – Korona Kraków 45:68.