Enea Superpuchar PGE Skra - ZAKSA. Wynik 3:1 [ZDJĘCIA]

Enea Superpuchar dla PGE Skry, a wielka feta dla mistrzów świata
Enea Superpuchar dla PGE Skry, a wielka feta dla mistrzów świata Paweł Miecznik
Enea Superpuchar dla PGE Skry! Przed spotkaniem trenerzy obu drużyn najbardziej martwili się o to, czy ich zespoły wejdą na maksymalne obroty w tak wczesnej fazie sezonu, w dodatku bez treningów w pełnym składzie. Obawy okazały się nieuzasadnione.

- Nie miałem jeszcze treningu z udziałem wszystkich swoich zawodników, ale nie ma co za bardzo narzekać, tylko trzeba grać o pierwsze trofeum. To jest poważny mecz, tutaj nie ma miejsca na wymówki - przekonywał trener ZAKSY, Sebastian Świderski.

Tymczasem coach mistrzów Polski, Hiszpan Miguel Falasca, zapowiedział, że dwóch mistrzów świata, Karol Kłos i Michał Winiarski, jeśli w ogóle pojawią się na parkiecie, to jedynie w epizodycznych rolach.

Sprawdź koniecznie! SPORT NA GŁOSWIELKOPOLSKI.PL

Na prezentację obie drużyny wyszły w koszulkach z napisem "Jesteśmy z Tobą Grzesiu", symbolizującym solidarność siatkarzy z walczącym z chorobą nowotworową, Grzegorzem Boćkiem z ZAKSY.

Wcześniej natomiast specjalne statuetki siedmiu mistrzom świata oraz selekcjonerom naszej złotej kadry, Stephanowi Antidze i Phlippowi Blainowi, wręczył prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Coś dla miłośników siatkówki: SIATKÓWKA NA GŁOSWIELKOPOLSKI.PL

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli bełchatowianie, którzy po mocnych zagrywkach i atakach Mariusza Wlazłego, wyszli na prowadzenie 5:2. Kędzierzynianie szybko jednak doprowadzili do remisu i w następnych fragmentach żadna z drużyn nie wypracowała bezpiecznej przewagi. W końcówce bardzo dobrze zagrał Srecko Lisinac. Decydujący punkt zdobył jednak Andrzej Wrona atakiem ze środka.

Druga partia była również wyrównana, choć częściej na prowadzeniu byli mistrzowie Polski. Prawdziwe emocje zaczęły się po drugiej przerwie technicznej. Od tego momentu trwała walka punkt za punkt. Kluczowym momentem okazał się blok Facundo Conte na Dominiku Witczaku. Ekipa z Bełchatowa odskoczyła na dwa punkty (22:20) i nie zmarnowała już okazji, choć chwilę później w aut zaatakował Wlazły. Ostatni punkt zdobył Argentyńczyk Conte i tym samym podopieczni Falaski wyraźnie przybliżyli się do zdobycia drugiego w historii Superpucharu.

W trzecim secie w szeregi mistrzów Polski wkradło się jednak rozluźnienie. Wlazły nie przypominał "kilera" z mundialu i musiał być nawet zmieniony w połowie partii. Pozostali atakujący też obniżyli poziom gry i w efekcie ZAKSA pewnie wygrała seta do 20.

W ostatniej odsłonie emocjonującego pojedynku wszystko znów roztrzygnęło się w nerwowej końcówce. W niej znów rewelacyjnie grał Conte. ZAKSĘ przy "życiu" trzymał zagrywką Dick Kooy, ale ostatecznie kropkę nad "i" postawił Wlazły, zdobywając najważniejszy punkt w tym prestiżowym meczu.