MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferdynand Foch w Poznaniu. Najnowszy dokument "Głosu Historii", przygotowany z IPN Oddział w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
„Ferdynand Foch w Poznaniu” – taki tytuł nosi film upamiętniający setną rocznicę wizyty w Poznaniu francuskiego marszałka, który przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Dokument został przygotowany we współpracy IPN Oddział Poznań i „Głosu Wielkopolskiego”.

Ferdynand Foch miał przed wojną ulicę swojego imienia w Poznaniu – dzisiejszą Głogowską. Obecnie jest patronem skweru przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego. W niedalekiej przyszłości dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej będzie tu jeszcze lepiej upamiętniony w ciekawej formie pomnikowej. Trzeba bowiem powiedzieć, że marszałek na uznanie w Poznaniu i w Wielkopolsce zapracował jak mało kto...

Film „Ferdynand Foch w Poznaniu” należy do cyklu dokumentów filmowych „Głos Historii”: mieliśmy przyjemność przygotować go wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Przypomina on postać marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i Polski, który gościł w Poznaniu równo sto lat temu - przyjechał do Poznania 7 maja 1923 roku i który zasłużył się dla Polski i Wielkopolski szczególnie. Ferdynand Foch był dowódcą francuskich armii w czasie I wojny Światowej i naczelnym wodzem sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim, który nie tylko dyktował stronie niemieckiej warunki zawieszenia broni i podpisał rozejm w Compiegne, kończący I wojnę światową, ale także – był autorem poprawki w tekście rozejmu w Trewirze, wprowadzającego linię rozdzielającą wojska niemieckie i polskie w czasie Powstania Wielkopolskiego. Zdecydowaną postawą uniemożliwił Niemcom przeprowadzenie ofensywy, wobec której los Powstania mógłby być niepewny.

W Polsce Foch gościł od 2 do 13 maja 1923 roku, otrzymując m.in. tytuł i buławę marszałka Polski, Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (z własnego munduru odpiął go i przypiął Fochowi marszałek Józef Piłsudski), ale też – w Poznaniu, gdzie był 7 i 8 maja – tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Warto wiedzieć, że w celu upamiętnienia setnej rocznicy, w Poznaniu otwarto wystawę fotograficzną „Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce” i przygotowano uroczystości rocznicowe: organizatorami są Miasto Poznań, UAM w Poznaniu i IPN Oddział w Poznaniu. Właśnie w ich trakcie miał swoją premierę dokument filmowy „Ferdynand Foch w Poznaniu” przygotowany przez IPN Oddział w Poznaniu (https://poznan.ipn.gov.pl/) i „Głos Wielkopolski”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też: Jak zginął Franciszek Ratajczak? "Głos Historii" to nasz nowy cykl filmowy! Zobacz pierwszy odcinek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski