Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Fabuły. Języki różnych pokoleń w CK Zamek

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Z czytelnikami spotka się m.in. Łukasz Orbitowski. Autor "Innej duszy" odwiedzi Festiwal Fabuły 14 października
Z czytelnikami spotka się m.in. Łukasz Orbitowski. Autor "Innej duszy" odwiedzi Festiwal Fabuły 14 października Piotr Smoliński
Stefan Chwin, Sylwia Chutnik i Łukasz Orbitowski to tylko niektórzy spośród autorów, którzy spotkają się z miłośnikami literatury podczas tegorocznego Festiwalu Fabuły. Początek już 11 października.

Festiwal Fabuły odbędzie się już po raz drugi w Centrum Kultury Zamek. Jego pierwszą edycję, zorganizowaną dwa lata temu, odwiedzili m.in. Beata Chomątowska, Ziemowit Szczerek i Andrzej Stasiuk. Po dwóch latach, impreza powraca. Jej twórcy wyjaśniają, że ma odpowiadać rozmaitym oczekiwaniom czytelników.

- Wielu z nas czyta literaturę dla przyjemności, inni chcą poznać za jej pośrednictwem kawałek świata. Chcielibyśmy w tym roku zaspokoić te i wiele innych potrzeb osób, które odwiedzą festiwal – mówi Marcin Jaworski, kurator wydarzenia.

Festiwal Fabuły, który wystartuje już 11 października odwiedzi kilkanaście gorących nazwisk współczesnej polskiej literatury. Wśród nich są zarówno autorzy i autorki z wieloletnim dorobkiem i nagrodami, jak i debiutanci, którzy w ostatnich miesiącach zwrócili uwagę czytelników.

- Różnorodność spojrzeń autorów, których zaprosiliśmy daje nam szeroki ogląd rzeczywistości, w której aktualnie się znajdujemy. To ludzie różnych języków, różne osobowości, wywodzące się z różnych pokoleń – tłumaczy Jaworski.

Na festiwal przyjedzie m.in. Sylwia Chutnik, która pod koniec miesiąca wyda swoją najnowszą powieść pt. „Śmierć cinkciarza”. To historia oparta na faktach. Spotkanie z autorką nosić będzie tytuł „Być polską pisarką” (13.10, Sala Wielka, g. 19).
Dzień później, z czytelnikami spotka się Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu „Polityki” i twórca nominowanej do Literackiej Nagrody Nike powieści „Inna dusza”. Spotkanie z Orbitowskim, które odbędzie się pod hasłem „Codzienna groza”, poprowadzi Joanna Bednarek (Sala Wielka, g. 19).

Z kolei nagrodzonego Nagrodą Kościelskich i Nagrodą Literacką „Gdynia” Macieja Płazy można będzie posłuchać w towarzystwie Jakuba Małeckiego i Andrzeja Muszyńskiego drugiego dnia festiwalu, pod szyldem „Rzeczpospolita chłopska” (Sala Wielka g. 17).

Ostatni dzień Festiwalu Fabuły będzie dla tej edycji kulminacyjny. To właśnie w sobotę, 15 października w Zamku odbędą się spotkania z Witem Szostakiem, Stefanem Chwinem oraz debiutantkami: Wiolettą Grzegorzewską, Weroniką Murek i Patrycją Pustkowiak.

Tego dnia rozstrzygnięty zostanie również konkurs na opowiadanie. Jego temat to „Wolność jest...?”.

- Dostaliśmy ponad 400 tekstów z Polski i zagranicy. Finałowa piątka to kobiety. Ich prace przypominają, że wolność wciąż należy definiować na nowo i stale o nią walczyć – podsumowuje Joanna Przygońska, koordynatorka festiwalu.

Również w sobotę odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci oraz akcja „Przytargaj książki” w Holu Parterowym.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Wyjątkiem będą warsztaty dla dzieci – tu udział kosztuje 5 zł, a liczba miejsc jest ograniczona.

Do udziału w Festiwalu Fabuły zapraszała we wtorek Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

- Żyjemy w czasach, w których zanika umiejętność opowiadania dobrych historii. Wiele z nich krąży po mediach społecznościowych, często w formie kolejnych klisz. Tymczasem słowo ma moc tworzenia i niszczenia. Na dobrą opowieść potrzeba czasu i tego, by autor ją przeżył, przepuścił przez własny filtr. Myślę, że goście tegorocznego festiwalu są tego dowodem – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski