Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finisz Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Duchowni wyjaśniają "dlaczego Bóg milczy i jest nieczuły na cierpienie?"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Bóg może milczeć, ale jest stale z nami - problem w tym, czy my Go widzimy i co robimy z jego wskazówkami - mówili uczestnicy debaty ekumenicznej
Bóg może milczeć, ale jest stale z nami - problem w tym, czy my Go widzimy i co robimy z jego wskazówkami - mówili uczestnicy debaty ekumenicznej Waldemar Wylegalski
"Dlaczego Bóg milczy i jest nieczuły na cierpienie?" - to tytuł debaty, jaka odbyła się wieczorem w czwartek 19 października w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Uczestniczyli w niej Damian Bryl, biskup diecezji kaliskiej, pastor Włodzimierz Tasak z Kościoła Chrześcijan Baptystów, diakon Aleksandra Błahut- Kowalczyk z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Wojciech Jankowiak - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Debata kończyła Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu.

Debata odbyła się w ramach 21. edycji Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Święto to - jak przypomina Urząd Marszałkowski - nie tylko ogniskuje się wokół ekumenicznego tłumaczenia Biblii, obecnego w Kościołach chrześcijańskich w Polsce, ale przede wszystkim jest okazją do istotnych rozmów ponad podziałami.

Wcześniej, w tym tygodniu odbyły się już: koncert chóru Gospel Joy i Mietka Szcześniaka, prezentacja słowno-muzyczna "Tyś Bóg, który mnie widzi" w wykonaniu uczniów z poznańskich szkół oraz Nabożeństwo Słowa z wyjątkową oprawą muzyczną.

Na spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim przybyło sporo ludzi - Sala Posiedzeń była pełna, a wśród gości zasiedli Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

- Mówimy o Bogu, który jest zawsze większy, dotykamy tajemnicy, która nas przekracza - mówił biskup Damian Bryl. - Nie wszystko zatem potrafimy nazwać, więc choć mówimy o cierpieniu, to nie możemy rozstrzygać, czy Bóg milczy. I jak milczy. Z perspektywy człowieka wiary padają zarzuty - "Ty milczysz", ale jednocześnie świadomość "Ty jesteś".

Aleksandra Błahut - Kowalczyk nawiązała do swojej fascynacji Biblią, przypominając jak kiedyś, jako nastolatka natknęła się na egzemplarz gdańskiej Biblii z dedykacją jej nieżyjącego dziadka z 1943 roku, wówczas ukrywającego się w czasie okupacji, że jest to "księga ksiąg, jedyna pewna spuścizna". Jak mówiła, nawet osoby wątpiące w skuteczność Boga, odczuwają w przekazach biblijnych obecność Boga, zwracając się do niego tak, jakby był obok, jakby wysłuchiwał słów. Swoje rozterki kierują nie w przestrzeń, ale do Boga.

Włodzimierz Tasak nawiązywał do historii w Piśmie Świętym: jak mówił, uczymy się dostrzegać, że Bóg jest obecny w historii naszego życia. I że już prorocy mówili, że skoro Bóg zaopiekował się w Egipcie naszymi ojcami, to nas nie zostawi.

- Czy milczenie Boga jest obojętnością na cierpienie człowieka, na jego biedę - pytał biskup Damian Bryl, i odpowiadał: ufam Bogu, bo mi tyle pomógł, nie rozumiem tego co mnie spotyka teraz, ale ufam, bo mam wcześniejsze doświadczenia.

W czasie dyskusji padały fundamentalne pytania, nieraz wybrzmiewające w publicznych przekazach - np. gdzie był Bóg, gdy hitlerowcy zakładali obozy koncentracyjne.

- Odpowiadam: On był w przykazaniu "Nie zabijaj" - mówiła Aleksandra Błahut- Kowalczyk. A biskup Bryl dodawał - o Bogu ciągle mówimy w perspektywie wiary, ale nasze doświadczenie wiary jest wciąż kruche, wobec tego co nas spotyka. Mocne doświadczenia są próbą wiary i wobec nich jedni wiarę tracą, a inni widząc świadectwa drugich ludzi, dopiero ją zdobywają i umacniają. Włodzimierz Tasak odpowiadał, że człowiek chce, żeby Bóg się nim stale opiekował, ale nie chce, by Bóg się do czegokolwiek wtrącał; to człowiek ma wolę działać, i ma wolę sprzeciwić się złej woli innych ludzi. To człowiek jest winien piekłu wojny i obozów - nie Bóg. Auschwitz wybudowali ludzie, nikt inny...

Organizatorem Święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, zrzeszająca Kościoły chrześcijańskie Poznania. Są wśród nich te należące do Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), czyli: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.

XXI Ekumeniczne Święto Biblii objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, otrzymało też wsparcie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 50 tys. zł.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fara Poznańska, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, a może jeszcze inny kościół jest tym najlepszym? W Poznaniu kościołów katolickich są dziesiątki. Prezentujemy najlepsze z rzymskokatolickich kościołów w wielkopolskiej stolicy według ocen rankingu Google'a. Oceny przyznawali internauci według subiektywnych kryteriów.Sprawdź, które kościoły w Poznaniu są najwyżej oceniane przez internautów w rankingu Google'a --->>>

Kościoły rzymskokatolickie w Poznaniu. Sprawdź 18 najwyżej o...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski