Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort VII w Poznaniu bez tajemnic dla nauczycieli. Rusza konferencja historyczna

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Fort VII w Poznaniu nazywany był przez Niemców "miejscem krwawej zemsty"
Fort VII w Poznaniu nazywany był przez Niemców "miejscem krwawej zemsty" Adam Jastrzebowski
Dlaczego trzeba uczyć o Forcie VII - pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, będą mówić historycy w czasie Konferencji historycznej w Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Konferencja historyczna zaplanowana jest na dwa dni - piątek 24 listopada (od godz. 11.00) i sobotę 25 listopada (od 10.00). Adresowana przede wszystkim do nauczycieli i przewodników poznańskich, a także osób zainteresowanych oprowadzaniem po Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII, dostarczy uczestnikom wiedzy historycznej m.in. w zakresie nowych wyników badań historycznych.

- Konferencja Historyczna skierowana jest do nauczycieli, którym chcemy zaprezentować, w jaki sposób warto włączać tematy martyrologiczne do szkolnych lekcji oraz jak o tej tragicznej historii opowiadać młodzieży w przestrzeni ekspozycji stałej Muzeum - informuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. - Jednocześnie inicjuje nowy program, w ramach którego będziemy przygotowywać uczestników do współpracy z nami w roli przewodników po Forcie VII.

Zobacz też: Fort VII w Poznaniu - pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, w którym po raz pierwszy zastosowano komory gazowe

Pierwsza edycja konferencji, jaką przygotowano w ubiegłym roku z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Teraz, oprócz nauczycieli zapowiedziało się około trzydziestu przewodników. To bardzo ważne - Fort VII jest niezwykle ważnym miejscem dla historii regionu i kraju, tu w październiku 1939 roku utworzono pierwszy obóz koncentracyjny na zagarniętych przez hitlerowców ziemiach polskich... a wciąż za mało się o tym mówi! Nawet nauczyciele historii przyznają, że trudno im uzyskać informacje, którymi mieliby dalej zainteresować młodzież. Zmiana tego stanu jest właśnie celem konferencji. Muzeum Martyrologii zaprezentuje profesjonalne źródła historyczne dotyczące utworzenia obozu, powstańców wielkopolskich uwięzionych i zamordowanych w Forcie VII, zagłady więźniów w komorze gazowej, a także mówiące o więźniach Fortu, w tym reprezentantach polskiej elity naukowej, kulturalnej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz o więźniach zaginionych, zmarłych i zamordowanych, którzy stąd zostali wywiezieni do innych obozów III Rzeszy.

- Tragedie Polaków przywożonych do Fortu VII nie zamykały się w jego murach: stąd wywożono ich m.in. na rozstrzelanie do lasów palędzko - zakrzewskich - mówi Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. - Będziemy mówili o wynikach najnowszych badań tego tematu.

Poznański Oddział IPN i „Głos Wielkopolski” przygotowały dokument filmowy o zbrodniach popełnionych w Forcie VII. Jego premiera odbędzie się 9 grudnia, w czasie Wielkopolskiego Forum Pamięci.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski