Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie - Nowe rozdanie: Gospodarka na miarę XXI wieku

RED
Fundusze Europejskie - Nowe rozdanie: Gospodarka na miarę XXI wieku
Fundusze Europejskie - Nowe rozdanie: Gospodarka na miarę XXI wieku Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Rozwój gospodarki to jeden z zasadniczych celów, którym posłuży unijne wsparcie w latach 2014-2020. Z blisko 2,5 mld euro przeznaczonego na realizację Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, największą część przeznaczono na potrzeby gospodarki. Na przedsięwzięcia związane ze wsparciem przedsiębiorczości, badaniami, rozwojem oraz transferem innowacji przeznaczono 467,9 mln euro.

Jakkolwiek wspieranie przedsiębiorczości było istotne także w poprzedniej perspektywie finansowej, to jednak teraz będzie ono miało nieco innych charakter. Unia Europejska położyła tym razem szczególny nacisk na te przedsięwzięcia, które poprawiają pozycję przedsiębiorstw na rynku i służą ich rozwojowi. Więcej programów dedykowanych także będzie dla już działających na rynku małych i średnich firm, które chcą się rozwijać.

Dlatego ważnym elementem unijnego wsparcia będzie to udzielane przedsięwzięciom, które mają posłużyć rozwojowi nowych technologii, produktów i usług. To przede wszystkim badania i rozwój. Z jednej strony przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na finansowanie programów badawczo-rozwojowych realizowanych w samych firmach - począwszy od opracowania koncepcji nowej technologii czy produktu, skończywszy na opracowaniu prototypu czy linii pilotażowej tak, aby opracowana technologia lub produkt była gotowa do wdrożenia. Z drugiej strony wsparcie będą mogły otrzymać także firmy, które zechcą inwestować w infrastrukturę potrzebną dla rozwoju i badań. Unijne fundusze będą mogły być wykorzystywane na przykład przy wyposażaniu centrów badawczo-rozwojowych i laboratoriów mieszczących się w firmach.

Rozwojowi nowoczesnej gospodarki służy także współpraca między nauką i biznesem, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia Komisji Europejskiej . Dlatego w ramach osi priorytetowej Innowacyjna I Konkurencyjna Gospodarka, wchodzącej w skład WRPO 2014+, wsparciem zostaną objęte jednostki naukowe i instytuty badawcze, opracowujące rozwiązania dla firm. Dzięki funduszom z UE będą one mogły liczyć także na pieniądze na rozwój swojej infrastruktury służącej badaniom na rzecz przedsiębiorstw.

Kolejnym elementem sprzyjającym rozwojowi gospodarki będzie wsparcie projektów związanych z uporządkowaniem i przygotowaniem nowych terenów inwestycyjnych

W ramach WRPO przewidziano także wsparcie dla instytucji otoczenia biznesu (IOB). Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli do nich dostęp zwłaszcza, gdy zdobywają rynek (w trakcie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności gospodarczej) oraz o zapewnienie ich najwyższego poziomu. Dlatego też na wsparcie będą mogły liczyć usługi o charakterze innowacyjnym. Co jednak ważne - o tym, jakie wsparcie jest potrzebne przedsiębiorcom i do której instytucji trafią przeznaczone na nie fundusze unijne, będą decydowali sami właściciele firm. Zgłaszając zapotrzebowanie np. na usługi doradcze będą mogli liczyć na otrzymanie voutcheru. Ten zrealizują w instytucji, która najskuteczniej odpowie na ich potrzeby. Tam też trafią unijne fundusze.

Pomoc o charakterze infrastrukturalnym dla instytucji otoczenia biznesu będzie w latach 2014-2020 możliwa tylko w szczególnych okolicznościach. Usługi będą musiały służyć tzw. inteligentnym specjalizacjom regionu, a w Wielkopolsce postawiono na produkcję biosurowców i żywności dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, wyspecjalizowane procesy logistyczne, technologie medyczne. rozwój oparty na technologiach informacyjnych i przemysł jutra. Kolejne warunki to zapewnienie prywatnego wkładu finansowego i unikalności usług.

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny punkt informacyjny w Poznaniu (tel. 61 626 61 93 e-mail: [email protected])

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski