Gdy mamy zamiar zostać działkowcem (3)

Milena Kochanowska
Działki nie możemy przekazać w darowiźnie, bo grunt nie jest naszą własnością, ale możemy przenieść nasze prawo do niej na inną osobę
Działki nie możemy przekazać w darowiźnie, bo grunt nie jest naszą własnością, ale możemy przenieść nasze prawo do niej na inną osobę Maciej Urbanowski
Czy działkę możemy komuś przekazać w darowiźnie? Czy prawa do ogródka działkowego można dziedziczyć? A co z działką w razie rozwodu? To warto wiedzieć!

1 Prawa małżonków do działki. Gdy prawo do działki mają oboje małżonkowie, w razie śmierci jednego z nich prawo to przypadnie drugiemu. Jeśli małżonek działkowca nie ma prawa do ogródka, może w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie o chęci nabycia tego prawa.

2 Prawa innych bliskich. Jeśli małżonek nie przejął praw do działki, roszczenie o ustanowienie tego prawa po zmarłym przysługuje w terminie 3 miesięcy innym osobom bliskim. Jeżeli zgłosi się ich kilka, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd, który bierze pod uwagę fakt, czy dana osoba korzystała z działki ze zmarłym, czy nie.

3 Gdy działkowiec nie miał małżonka. Roszczenie innych bliskich o ustanowienie prawa do działki wygaśnie w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.

4 W razie rozwodu. W ciągu 3 miesięcy od rozwodu byli małżonkowie muszą zawiadomić stowarzyszenie ogrodowe, któremu z nich przypadło prawo do działki, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Jeśli tego nie zrobią, stowarzyszenie ogrodowe wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż miesiąc.

5 Co z urządzeniami na działce, gdy nasze prawo do niej wygaśnie? Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub kupione przez działkowca stanowią jego własność. W razie wygaśnięcia prawa do działki, przysługuje nam więc za nie wynagrodzenie, o ile nie zostały one wykonane niezgodnie z prawem.

6 Czy działkę można przekazać w darowiźnie? Nie, bo własnością działkowca nie jest grunt, na którym działka jest położona.

7 Czy możemy przenieść prawa do działki?
Tak. Przeniesienie praw do działki na inną osobę musi mieć jednak formę umowy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Fakt ten musi zatwierdzić stowarzyszenie ogrodowe, które z ważnych powodów może się na to nie zgodzić. Na podjęcie decyzji ma dwa miesiące od dnia otrzymania wniosku o zatwierdzenie. We wniosku musimy też podać uzgodnioną przez strony umowy wysokość wynagrodzenia za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty. Podatek od czynności prawnych zapłaci jedna ze stron, według uzgodnienia.

8 Kiedy ogródki działkowe mogą zostać zlikwidowane? Likwidacja ROD lub ich części może nastąpić na tzw. cel publiczny (np. budowa drogi) lub gdy ich funkcjonowanie jest sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Likwidacja może być przeprowadzona tylko w okresie od 1 listopada do 31 marca, a w innym terminie jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Likwidujący, czyli najczęściej gmina musi jednak podpisać ze stowarzyszeniem ogrodowym umowę dającą mu tytuł prawny do nieruchomości nie mniejszej od powierzchni likwidowanego ROD lub założenia nowego ROD i odtworzenia urządzeń i budynków.

9 Czy za likwidację ogródka dostaniemy odszkodowanie?
Tak. Likwidator powinien wypłacić nam odszkodowanie za nasz majątek znajdujący się na zlikwidowanej działce pomniejszone o wartość prawa do działki przyznanego w nowo powstałym ROD. Ustalenie wysokości odszkodowań nastąpi po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy, za którą musi zapłacić likwidator.

10 Kto może bezpłatnie użytkować działkę? Stowarzyszenie ogrodowe może pozwolić na bezpłatne używanie działki instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie