Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 54 otworzyło drzwi: Kandydaci mają w czym wybierać [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Dni Otwarte w Gimnazjum 54.
Dni Otwarte w Gimnazjum 54. Waldemar Wylegalski
Po posadzce pełza… żmija. Nie, nie trzeba się obawiać nie jest prawdziwa. Jej ruchami steruje chłopak. Zaprasza do odwiedzenia pracowni biologicznej. Wcześniej stolik, przy którym zachęcają do zapisów do klasy pływackiej. Wahasz się? To może interesuje cię inna dyscyplina sportowa? A może chcesz iść do klasy europejskiej? Uczniowie podstawówek, którzy w sobotę przyszli na "Drzwi otwarte" do Gimnazjum nr 54 przy ul. Newtona mieli poważny dylemat z wyborem klasy. Bo oferta szkoły jest bardzo bogata.

W sobotę Gimnazjum nr 54 Szkoła z Oddziałami Sportowymi zorganizowała "Drzwi otwarte". Tłumnie przybyli na nie rodzice i uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. I to nie tylko z Grunwaldu. Na przykład Dorian Kowalski mieszka na Wildzie.

- Mamy kłopot z wyborem profilu klasy - przyznaje mama Doriana, Izabela. - Wahamy się między ogólnym a pływackim. Syn
pływa od trzeciego roku życia. Nie chcę jednak naciskać. To ma być jego decyzja.

Dorian twierdzi, że fajnie byłoby być w klasie pływackiej, ale…

- Mnie bardziej interesuje siatkówka. Poza tym w ogólnej klasie jest angielski i niemiecki, a ja chciałbym się uczyć niemieckiego - zaznacza Dorian.

Małgorzata Warsicka, która prowadzi w Gimnazjum nr 54 klasy pływackie, wyjaśnia, że trenujący pływanie uczą się i angielskiego, i niemieckiego.

Nowością w ofercie szkoły są klasy: europejska i geodezyjna

- Jak lubisz pływać, to polecam moją klasę - zachęca trenerka. - A siatkówkę będziesz miał dodatkowo, na lekcjach wychowania fizycznego. Musisz jednak szybko się decydować, bo chętnych jest dużo, a poza tym do klas sportowych wcześniej składa się dokumenty.

Ostatecznie Dorian postanowił wybrać klasę o profilu ogólnym. Co więcej z podjęciem decyzji nie czekał. Już w sobotę złożył wymagane dokumenty. Nie miał jednak pewności, czy właściwie postąpił. Dlatego zamiast iść do domu, poszedł wraz z mamą zobaczyć basen, siłownię, salę fitness i halę sportową. A hala jest imponująca, pełnowymiarowa.

- Za basen trzeba płacić? - dopytywali rodzice jednej z dziewczynek.

- Nie, nasi uczniowie nie płacą za pływanie - zapewnia Dorota Pilna, dyrektor Gimnazjum nr 54. I podkreśla, że szkoła posiada bardzo dobrą bazę sportową. A to przekłada się na wyniki sportowe. Placówka ma na swoim koncie wiele tytułów mistrza i wicemistrza Poznania oraz Wielkopolski. Jest jedyną, w której działa Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia w piłce ręcznej chłopców.

- W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się piłka ręczna dziewcząt - dodaje D. Pilna. - W klasach ogólnych proponujemy profil fitness. Bardzo popularna jest siatkówka. Ale mamy też klasy ogólne o profilu artystycznym. W szkole działa Teatr Młodych. Od kilku lat we współpracy z Teatrem Animacji organizujemy Poznański Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Teatrze, Konkurs Piosenki Obcojęzycznej.

Gimnazjum nr 54 zrealizowało dziewięć międzynarodowych projektów językowych w ramach programu eTwinning.

- Wykorzystując multimedia nasi uczniowie łączą się z rówieśnikami w innych krajach. Dzięki temu praktycznie uczą się języka niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego. Ale jak będzie zainteresowanie rosyjskim, to też go wprowadzimy - deklaruje D. Pilna.

Nowością w ofercie szkoły jest klasa europejska. Patronat nad nią ma objąć UAM. Wkrótce zostanie podpisana umowa o współpracy. Z tą uczelnią wiążę się także powstanie innej klasy. UAM zamierza uruchomić kierunek geodezyjno-kartograficzny.

- Chcemy utworzyć klasę geodezyjną z poszerzoną matematyką, informatyką, geografią i geodezją - twierdzi D. Pilna. - Zajęcia praktyczne uczniowie będą mieli z geodetą z Technikum Geodezyjno-Drogowego. To kolejna nowość w naszej ofercie.

Gimnazjum nr 54 posiada nie tylko wyśmienitą bazę sportową.

- Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne - zapewnia Ewa Spychalska, która uczy biologii i matematyki. - O proszę mamy np. mikroskop z kamerą, który umożliwia prezentowanie na ekranie kilku preparatów jednocześnie.

Zdaniem D. Pilnej, bardzo waży w kształceniu gimnazjalistów jest rozwój profilowany, bo niewiele jest osób, które są wszechstronnie uzdolnione. Problem jednak w tym, by zdiagnozować talenty dziecka.

- Chcemy utworzyć Szkolny Ośrodek Kariery. Pomieszczenie już mamy - mówi D. Pilna. - Do dyspozycji uczniów będzie psycholog, pedagog i doradca zawodowy. To oni pomogą wskazać w czym dziecko jest dobre tak, aby wiedziało w trzeciej klasie gimnazjum w jakiej szkole chce kontynuować naukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski