MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głośno o zniesieniu dwukadencyjności samorządowych włodarzy. Czy Grzegorz Rusiecki będzie zarządzał Lesznem ponad 10 lat?

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Czy Grzegorz Rusiecki może zarządzać Lesznem dłużej niż dwie kadencje?
Czy Grzegorz Rusiecki może zarządzać Lesznem dłużej niż dwie kadencje?
Czy Grzegorz Rusiecki może zarządzać Lesznem dłużej niż dwie kadencje? Sprawa jest ciekawa, bo od 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło limit dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, w zamian o rok wydłużono kadencję samorządu, zamiast czterech lat jest pięć. Wkrótce może się to zmienić. „Nie jestem zwolennikiem przywrócenia przepisów sprzed 2018 roku, dwukadencyjność włodarzy to dobre rozwiązanie" mówi Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak długo Grzegorz Rusiecki będzie zarządzał sprawami Leszna?

Chociaż Grzegorz Rusiecki jeszcze nie złożył ślubowania i nie rozpoczął swojej pierwszej kadencji w fotelu prezydenta Leszna, to nie bezzasadne są pytania o to, jak długo polityk Koalicji Obywatelskiej będzie zarządzał miastem.

Wszystko przez to, że przepisy, które miały zlikwidować „lokalne kliki” i rozmontować „prezydenckie dwory” wyrzucić do kosza.

Nie jestem zwolennikiem przywrócenia przepisów sprzed 2018 roku, dwukadencyjność włodarzy to dobre rozwiązanie - mówi Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Temat dwukadencyjności wrócił na salony po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku. Silna reprezentacja samorządowa, która przeniosła się do parlamentu postuluje zniesienie limitu. Jednym z powodów jest ograniczenie biernego prawa wyborczego włodarzom po drugiej kadencji.

Jak długo rządzili Lesznem prezydenci po 1990 roku?

Pierwszym prezydentem Leszna w III RP był Edward Szczucki. Był dwukrotnie prezydentem wybranym przez radę miasta. Szczucki zarządzał Lesznem w latach 1990-1998.

Tomasz Malepszy jest w Lesznie samorządowym rekordzistą. Po raz pierwszy w fotelu prezydenta miasta rozsiadł się w 1998 roku głosami radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w radzie miejskiej. Malepszy był prominentnym działaczem postkomunistycznej lewicy w Lesznie.

Prze kolejne trzy samorządowe kadencje - od 2002 roku, to mieszkańcy Leszna a nie rada miejska, zadecydowali o tym, że fotel prezydenta miasta trafił do Malepszego. Prezydent zarządzający sprawami Leszna przez 16 lat i miał apetyt na piątą kadencję, ale dostał od wyborców czerwoną kartkę.

Kolejnym prezydentem Leszna został poseł Platformy Obywatelskiej Łukasz Borowiak. Borowiak powołał stowarzyszenie PL18 i już bez etykiety partyjnej zmiecionej pod dywan, zarządzał blisko 10 lat Lesznem. W 2024 roku przegrał w pierwszej turze z Grzegorzem Rusieckim, posłem Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej wiceprezydentem Leszna przy boku Tomasza Malepszego.

Teraz wszystko w rękach parlamentarzystów i sejmowej większości, która może cofnąć przepisy sprzed sześciu lat i Grzegorz Rusiecki dostanie szansę na to, żeby zarządzać Lesznem dłużej niż 10 lat.

Czy Grzegorz Rusiecki może zarządzać Lesznem dłużej niż dwie kadencje?

Głośno o zniesieniu dwukadencyjności samorządowych włodarzy....

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Głośno o zniesieniu dwukadencyjności samorządowych włodarzy. Czy Grzegorz Rusiecki będzie zarządzał Lesznem ponad 10 lat? - Leszno Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski