Gmina Czermin. Dumni ze swoich korzeni

RED
Udostępnij:
Zabytki, pałace i założenia dworskie, piękno przyrody, walory turystyczno-rekreacyjne, ludzie otwarci i serdeczni to mocne strony czermińskiej społeczności. Urzekają krajobrazy, zachwycają piękne leśne zakątki wraz z bogactwem flory i fauny.

Gmina Czermin leży na północ od Pleszewa w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest w krainie geograficznej zwanej Niziną Wielkopolską i stanowi część Wysoczyzny Kaliskiej rozciętej od północnego wschodu doliną rzeki Prosny. Gminę zamieszkuje około 5000 mieszkańców. Liczy ona 15 wsi, z czego 14 jest wsiami sołeckimi. Atrakcją gminy są zabytki sakralne, z których najstarszy jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żegocinie z 1714 roku oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie z 1725 roku.

Warte zobaczenia są również pałace oraz dwory, m.in. pałac w Broniszewicach z 1892 roku czy założenie dworskie w Czerminie, w skład którego wchodzi dwór dzierżawcy z 1920 roku oraz park krajobrazowy o powierzchni 3 ha z II poł. XIX wieku. W 2008 roku dworek został odrestaurowany i obecnie mieści się w nim Środowiskowy Dom Samopomocy. Okolice gminy Czermin to także atrakcja dla osób spragnionych kontaktu z przyrodą i amatorów spacerów z kijkami. W kilku miejscowościach bowiem znajdują się trasy nordic walking, m.in.: „Szlakiem zabytków”, „Szlakiem kościołów”, „Podgrzybek”, a w miejscowości Broniszewice zalew, który obecnie służy wędkarzom.

Więcej informacji można znaleźć na: www.czermin.wlkp.pl oraz na oficjalnym profilu gminy na Facebooku: Gmina Czermin.

Wójt zaprasza

Gmina Czermin. Dumni ze swoich korzeni

"Jestem dumny z mieszkańców gminy Czermin i doceniam to, że znajdują czas na kultywowanie tradycji, zwyczajów ludowych i folkloru. Zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności. Tradycja jest niezwykle cenną spuścizną, pozostawioną nam przez naszych przodków. Bo czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom niż właśnie nasza rodzima tradycja?

Chciałbym zaprosić Państwa na nasze lokalne wydarzenia, podczas których będą mogli Państwo zobaczyć, jak wielki jest wkład i zaangażowanie mieszkańców w pielęgnowanie tradycji i dorobku kulturowego. Warto wziąć udział w Międzynarodowej Estradzie Folkloru, czyli barwnym widowisku taneczno-muzycznym w wykonaniu zespołów ludowych z kraju i zagranicy. Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną południowej Wielkopolski. Impreza organizowana jest na przełomie czerwca i lipca na placu przed Ośrodkiem Kultury w Żegocinie i towarzyszą jej również warsztaty sztuki ludowej. Na uwagę zasługują także uroczystości dożynkowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Z pewnością zachwycą się Państwo wieńcami dożynkowymi wyplatanymi specjalnie na tę okoliczność przez zdolnych mieszkańców gminy Czermin.

Serdecznie Państwa zapraszam!"

Sławomir Spychaj,

wójt gminy Czermin

Paszport covidowy z krótszą datą ważności

Wideo