MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypięknieją zabytki w powiecie poznańskim. 2,5 miliona złotych dla 35 obiektów, w tym 19 kościołów. Sprawdź, gdzie trafią pieniądze

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Popularność programu widać w stale rosnącej liczbie wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z regionu. W tym roku było ich blisko 50.
Popularność programu widać w stale rosnącej liczbie wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z regionu. W tym roku było ich blisko 50. materiały prasowe
2,5 mln zł powiat poznański przeznaczy w tym roku na ratowanie lokalnych zabytków. Dotacje zostaną przekazane 35 obiektom, w tym aż 19 historycznym kościołom. Wsparcie obejmuje również pałace, parki, dwory, domy, zamek, a nawet zabytkowy wiatrak. Dotychczasowe dofinansowanie prac konserwatorskich i renowacyjnych przez opwiat poznański wyniosło blisko 21 mln zł.

Powiat poznański dofinansuje remont zabytków

– Cenne dziedzictwo materialne powiatu już od 25 lat otaczamy opieką i wsparciem konserwatorskim. Jest ono świadectwem naszej historii i sztuki. Chroniąc przeszłość, zachowujemy tożsamość kulturową, a tym samym troszczymy się o przyszłość pokoleń – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dzięki naszemu programowi ratowania zabytków powiat z roku na rok staje się piękniejszy. Efekty tych wysiłków widzimy w każdej gminie. Pięknieją kościoły, pałace, parki czy wille. Są one wizytówką powiatu poznańskiego – dodał starosta.

Popularność programu widać w stale rosnącej liczbie wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z regionu. W tym roku było ich blisko 50.

Parce konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w bieżącym roku wykonane będą aż w 35 historycznych miejscach.

Jakie zabytki wypięknieją pod Poznaniem?

Do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Kórniku trafi 210 tys. zł, które przeznaczone zostanie na ratowanie XVII-wiecznego ołtarza głównego, gdzie przeprowadzone zostaną prace nad elementami drewnianymi, a Zamek w Kórniku, gdzie wykonana zostanie renowacja i remont murów wewnętrznych przyziemia dostanie 150 tys. zł. Planuje się, że dzięki temu część z nich będzie oddana do użytkowania.

W Pałacu w Będlewie odbędzie się remont stajni koni wyjazdowych tzw. wozowni (koszt 130 tys. zł). Prace przeprowadzone zostaną m.in. przy elewacji budynku. Powiat dofinansuje też remont stajni dworskiej w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie. Samorząd przeznaczy na remont dachu i wymianę rynien 50 tys. zł. Dużym wsparciem powiatu mogą cieszyć się bukowskie kościoły. 150 tys. zł trafi bowiem do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku na remont południowej elewacji świątyni, natomiast 100 tys. zł przeznaczone zostanie na prace przy elewacjach kościoła św. Wawrzyńca w Niepruszewie.

Dofinansowanie otrzymają również trzy zabytki w gminie Czerwonak. Po raz pierwszy wsparcie otrzyma pałac w Owińskach, gdzie planowane jest przeprowadzenie modernizacji dachu północnej dobudówki budynku (70 tys. zł). Kolejny raz natomiast powiatowe środki otrzyma dawny szpital psychiatryczny w Owińskach. Wyremontowany i przebudowany będzie dach pawilonu pensjonarskiego dla kobiet (50 tys. zł) oraz przeprowadzone zostaną prace restauratorskie w tzw. „Domu Ogrodnika” (30 tys. zł). Włączając tegoroczną pomoc, miejsce to otrzyma już 325 tys. zł.

– Przedsięwzięcia dotowane przez powiat poznański są różnorodne. Liczba wniosków na ich renowacje i remonty rośnie każdego roku. W tegorocznej edycji programu opiewały na kwotę 6,5 mln zł. Widzimy jak wiele jeszcze zostało do zrobienia – zaznacza Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków. – Pojawia się sporo nowych obiektów, ale nas cieszy kontynuowanie prac rozpoczętych w latach wcześniejszych. Dzięki temu, po remoncie dachów czy wykonaniu elewacji, z pracami konserwatorskimi możemy przejść do wnętrz budynków – dodaje W. Biegański.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takich wizji architektonicznych i planistycznych w obecnym magistracie jeszcze nie ma (może to i lepiej). Zapytaliśmy sztuczną inteligencję: jak według niej będzie wyglądać centrum Poznania w 2123 roku i jak będzie wyglądać poznańskie Stare Miasto z okolicami za 100 lat? A także: jak zmieni się Poznań za sto lat?Podoba Ci się taka wizja? Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia sztuczna inteligencja --->

Poznań nie do poznania! Zapytaliśmy sztuczną inteligencję (A...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski