Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłecko. Stawiają na bogate dziedzictwo kulturowe

RED
Gmina Kłecko może poszczycić się licznymi zabytkami, będącymi pozostałościami bogatego dziedzictwa kulturowego terenów, które stanowią szczególnie cenne pamiątki minionych dziejów.

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Dębnicy wpisany jest do rejestru zabytków. Zachowany do dziś budynek został wybudowany w 1726 r., w 1937 r. gruntownie wyremontowany i powiększony poprzez wydłużenie nawy w kierunku zachodnim i dostawieniu wieży. Budynek jest drewniany. Starsza, wschodnia część oparta jest na konstrukcji zrębowej, nowsza zachodnia na konstrukcji szkieletowej. Budynek ma wysokie dachy dwuspadowe, kryte blachą. Na zachodnim skraju dachu znajduje się dwukondygnacyjna wieża, nakryta hełmem z przedświtem, zwieńczona kulą i krzyżem. Na wschodnim krańcu kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturę, nakryta baniastym hełmem zwieńczonym krzyżem.

Kościół parafialny pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku też wpisany jest do rejestru zabytków. Został zbudowany ok. 1510 r. w stylu gotyckim, częściowo zmieniony w 1781 r. Jest murowany z cegły, jednonawowy z częścią prezbiterialną zamkniętą wielobocznie. Przy południowej ścianie nawy znajduje się gotycka zakrystia oraz dobudowane w 1930 r. kaplica i wieża. Oszkarpowaną bryłę świątyni nakrywa wysoki dach dwuspadowy, wspólny dla nawy i prezbiterium, z nadbudowaną wieżyczką na sygnaturę zwieńczoną baniastym hełmem z przedświtem. Prace remontowo-konserwatorskie świątyni przeprowadzono w 1969 r., a w 1984 r. wymieniono ogrzewanie. Prace konserwatorskie w kaplicy południowej wykonano w 2014 roku.

Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko
Adam Serwatka,
burmistrz miasta i gminy Kłecko

Burmistrz zaprasza
"Gmina Kłecko może poszczycić się licznymi zabytkami, będącymi pozostałościami bogatego dziedzictwa kulturowego naszych terenów, które stanowią szczególnie cenne pamiątki minionych dziejów. Należą do nich zabytki ruchome, jak i nieruchome. Wśród najważniejszych zabytków nieruchomych znajdują się zarówno budynki i budowle użytku publicznego, jak i prywatne domy. Zabytkowe obiekty są objęte wojewódzką ewidencją zbytków, prowadzoną przez Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków, a także gminną ewidencją zabytków, prowadzoną przez gminę. Zabytki o największej wartości historycznej są ponadto wpisane do rejestru zabytków, obejmującego 21 obiektów, w tym cztery kościoły (w Dębnicy, Kłecku, Świniarach i Waliszewie), cztery parki krajobrazowe (Dziećmiarki, Działyń, Zakrzewo, Pomarzany), domy mieszkalne oraz pozostałości po zespołach folwarcznych, jak np. Zespół Dworsko-Folwarczny w Działyniu czy Zespół Folwarczny w Zakrzewie. Obecny kształt zespołu został nadany w latach 1860-1870. W 1859 roku został założony park krajobrazowy, który jest wpisany do rejestru zabytków. Zespół położony jest na wzniesieniu opadającym stromą skarpą w kierunku północnym, ku Wełniance. Jego północną część zajmuje park, leżący w rozwidleniu lokalnych dróg, a w jego wschodniej części lokalizowany jest pałac.

Południową część zespołu zajmują budynki gospodarcze zgrupowane wokół prostokątnego podwórza."

Adam Serwatka,
burmistrz miasta i gminy Kłecko

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski