Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Trzemeszno. Mają wszystko, co najlepsze w regionie

RED
Okolice Trzemeszna położone są w Wielkopolsce na jej historyczno-etnograficznym styku z Kujawami i Pałukami, w najwyższej części Pojezierza Gnieźnieńskiego i samym centrum Szlaku Piastowskiego.

Trzemeszno należy do najstarszych osad w Wielkopolsce. Jest miejscem, w którym, jak podają średniowieczne legendy, w roku 996 po ucieczce z Czech zamieszkał i założył klasztor Święty Wojciech. Tu również miało zostać pochowane jego ciało, a św. Wojciecha obrano za patrona miasta. Miłośnicy historii mogą zawitać do Izby Tradycji w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, by zobaczyć wiele ciekawych dokumentów szkolnych z XIX i XX wieku oraz do Izby Pamięci Jana Kilińskiego. Natomiast w podtrzemeszeńskiej wsi Niewolno znajduje się Izba Pamięci poświęcona hitlerowskim obozom zagłady, gdzie obok pamiątek obozowych pozyskiwanych od więźniów i ich rodzin, mieszkańcy Trzemeszna zdeponowali też pamiątki regionalne. Przekazano między innymi sztandary Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i Towarzystwa Przemysłowców, pamiątki związane z Towarzystwem Śpiewaczym im. Feliksa Nowowiejskiego, stare mapy i fotografie.

Gdy poznajemy historię Trzemeszna oraz okolic, zdumiewać może liczba sławnych osób, jakie urodziły się, mieszkały lub gościły w tych stronach. Otwarte w 1776 r. Collegium Tremesnese, czyli szkoła średnia, zapisało piękne karty w dziejach Polski. Nie sposób wymienić wszystkich wybitnych wychowanków szkoły, ale wspomnieć trzeba Jędrzeja Śniadeckiego - ojca polskiej chemii, Hipolita Cegielskiego - twórcy przemysłu wielkopolskiego; gen. Mariana Langiewicza - dyktatora powstania styczniowego, ks. prof. Kazimierza Zimmermanna - rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. Stanisława Kozierowskiego - założyciela Uniwersytetu Poznańskiego, Wojciecha Trąmpczyńskiego - marszałka Sejmu i Senatu, prof. Czesława Łuczaka - historyka, rektora UAM, Jerzego Waldorffa - krytyka muzycznego i dziennikarza, Klemensa Tomczeka - geologa i uczestnika wyprawy naukowo-badawczej do Kamerunu. Trzemesz-no to też miejsce urodzenia Jędrzeja Moraczewskiego - pierwszego polskiego premiera. Natomiast z pobliskiego Trzemżala pochodził jeden z przywódców i organizatorów powstania wielkopolskiego i II powstania śląskiego Mieczysław Paluch.

Wspomnieć należy również tych znamienitych, którzy się w Trzemesznie stołowali. Trzemeszeńskimi potrawami zachwycały się m.in. książęce i królewskie podniebienia, najczęściej podczas wizyt składanych w klasztorze kanoników - na przykład kilkukrotnie gościł tu król Władysław Jagiełło. Stare przekazy podają, że w 1812 r. na obiad miał się w Trzemesznie zatrzymać sam Napoleon Bonaparte. Zapewne wiele obiadów w domu rodzinnym zjadł mały Jaś i potem większy Janek - czyli najsłynniejszy trzemesznianin Jan Kiliński, bohater insurekcji warszawskiej.

Walory historyczne Trzemeszna sprawiają, że wartością nie do przecenienia dla mieszkańców tej gminy jest podtrzymywanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom różnych tradycji o charakterze historycznym, patriotycznym, przyrodniczym, kulturowym, a także kulinarnym.

Tymi wartościami kieruje się miedzy innymi działające nieprzerwanie od 69 lat na rzecz społeczności lokalnej Koło Gospodyń Wiejskich „Tradycja” w Kruchowie.

Jedną z wielu inicjatyw pielęgnowaną i kultywowaną od kilkunastu lat jest masowy wypiek rogali (rekordowo ok. 900 sztuk) na Święto Niepodległości 11 listopada. Każdego roku w przeddzień tego święta panie spotykają się w świetlicy i z pełnym zaangażowaniem, całkowicie społecznie podejmują się wypieku rogali na rzecz mieszkańców Kruchowa i okolicznych wiosek. W dniu Św. Marcina poświęconymi rogalami częstowani są wszyscy uczestnicy mszy świętej. Głównym jednak celem tego przedsięwzięcia jest dotarcie do grona osób starszych, chorych i samotnych.

Jak przed laty Św. Marcin oddał szatę ubogim, tak kruchowskie członkinie dają w tym dniu radość, uścisk dłoni, kilka ciepłych słów i świąteczny rogalik osobom tego potrzebującym.

Zadanie jest niezwykle absorbujące i wymaga wielogodzinnego wysiłku, najpierw przy wypieku i dekoracji, potem napełnianiu koszy i paczek rogalami oraz rozwożeniu ich po domach oczekującym w nich ludziom.

Członkinie KGW w Kruchowie z pełną świadomością przyjęły dumną nazwę swego koła - „Tradycja”. To magiczne słowo daje siłę i mobilizuje do ciągłego i dalszego działania, by przekazywać z pokolenia na pokolenie: obyczaje, wierzenia, zasady, przekonania, sposoby myślenia, odczuwania, postępowania. By wydarzenia z przeszłości przenosić do dziś i na przyszłość jako coś niezmiernie aktualnego i ważnego.

Czy wiesz, że...

Wizytówką Gminy Trzemeszno jest folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, który w 2020 roku będzie obchodził swoje 50. urodziny. „Strzecha” to nie tylko taniec, to również edukacja dzieci i młodzieży w kwestii folkloru polskiego i naszej kultury narodowej w samym zespole oraz w szkołach na terenie gminy. Zespół uczestniczy w projektach edukacyjnych w szkołach gminy Trzemeszno i ościennych powiatów. Kierownikiem, choreografem, instruktorem tańca oraz organizatorem całości funkcjonowania zespołu jest Mariusz Zieliński. Instruktorką zajęć wokalnych jest Krystyna Polachowska.

Burmistrz zaprasza

Gmina Trzemeszno. Mają wszystko, co najlepsze w regionie

"Szanowni Państwo, Wielkopolska to region o bogatej tradycji oraz pięknej historii. Na jej niepowtarzalny charakter wpływają walory krajobrazowe, piękno przyrody oraz liczne zabytki. Takie też jest Trzemeszno, którego historia sięga 996 roku, dzięki czemu możemy mówić o jednym z najstarszych grodów w Wielkopolsce. Spuścizną po naszych przodkach jest wiele zabytków kultury materialnej, a ich wartość historyczna jest nieoceniona. Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dawny szpital św. Łazarza, Alumnat, wieża ciśnień i stary browar to najważniejsze z nich. Trzemeszno to nie tylko bogata historia, to także atrakcyjne położenie, które charakteryzuje się różnorodnymi formami krajobrazu zgromadzonymi na niewielkim obszarze i pamiątkami związanymi z tysiącletnią historią Polski. Władze miasta duży nacisk kładą też na stworzenie dobrych warunków dla inwestorów. PAROC Polska Sp. z o.o., Cembrit Production S.A., Prefere Resins Poland Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „TRZEMESZNO” Sp. z o.o., Sano Agrar Instytut to wizytówka gospodarcza gminy identyfikowalna w całej Polsce i poza jej granicami. O Trzemesznie można więc powiedzieć, że ma wszystko to, co najlepsze w Wielkopolsce.

Serdecznie zapraszam do nas."

Krzysztof Dereziński,
burmistrz miasta i gminy Trzemeszno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze babki na Wielkanoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski