Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II LO świętowało jubileusz 10-lecia matury międzynarodowej [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
II LO świętowało jubileusz 10-lecia matury międzynarodowej
II LO świętowało jubileusz 10-lecia matury międzynarodowej Waldemar Wylegalski
Absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, którzy mogą pochwalić się dyplomem międzynarodowej matury, odwiedzili swoją dawną szkołę. W sobotę, wspólnie ze swoimi dawnymi nauczycielami, świętowali jubileusz 10-lecia Matury Międzynarodowej w II LO.

- Terry Pratchett uważał, że najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać. Każdy jubileusz, także ten, daje takie możliwości. Zwłaszcza, że tegoroczny jubileusz matury międzynarodowej zbiegł się w czasie z 25-leciem szkoły – mówiła Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej.

Kiedy II LO rozpoczynało przygodę z maturą międzynarodową, było piątą szkołą w Polsce, która się na taki krok zdecydowała. Zaczęło się w 1999 r. Wtedy, rada pedagogiczna jednogłośnie zaakceptowała program międzynarodowej matury i zdecydowała się wprowadzić klasę matury międzynarodowej do II LO. Rozpoczął się proces wdrażania. W 2001 roku udało się utworzyć pierwszą klasę IB ((International Baccalaureate), która cztery lata później przystąpiła do pierwszego w tej tej szkole międzynarodowej matury.

- Ten początek był bardzo trudny- przyznaje Małgorzata Dembska. - Byliśmy piątą szkołą państwową w kraju, która realizowała program matury międzynarodowej. Nie było do końca wiadomo, jak polskie uczelnie będą te dyplomy postrzegały. A jednak znalazła się grupa 28 odważnych, która przetarła szlaki – wspomina dyrektorka II LO.

Z roku na rok, klasa realizująca program matury międzynarodowej, cieszyła się coraz większa popularnością. Dziś o jedno miejsce w tej grupie starają się zwykle trzy osoby. Przez 10 lat II Liceum Ogólnokształcące wydało 328 dyplomów IB.

- Cały czas musimy iść drobnymi kroczkami do przodu i się rozwijać się. To chyba najważniejsze - mówi Małgorzata Dembska. - Mamy zdolną młodzież i cudownych nauczycieli pasjonatów. Gdyby nie ich upór, nie byłoby takich wyników. Chciałabym, aby na światowym poziomie były nie tylko wyniki, ale i warunki, które stwarzamy uczniom.

Dyrektorka zwraca też uwagę, że od II LO uczyły się także inne szkoły, które wprowadzały system matury międzynarodowej. W„dwójce” gościli m.in. dyrektorzy szkół z Białegostoku, Szczecina i Bydgoszczy.

Za to, ze uczniowie i nauczyciele dzielą się swoją wiedzą z innymi, podziękowała oficjalnie wielkopolska kurator oświaty – Elżbieta Walkowiak.

- W Wielkopolsce przybywa szkół, w których edukacja kończy się maturą międzynarodową. To także Wasza zasługa. Dajecie im dobry przykład – mówiła Elżbieta Walkowiak.

Na scenie w „dwójkowej” auli prezentowali się w sobotę absolwenci szkołą. Osoby z dyplomem IB, mają się czym pochwalić. Absolwentów II LO można dziś spotkać właściwie na całym świecie - zaczynając od Stanów Zjednoczonych, po Anglię, Hongkong, Australię, a nawet Dubaj czy Abu Dhabi.

Jakub Koszyczarek – absolwent II LO z dyplomem IB z 2001 r. studiował na uniwersytecie w Londynie. Poszerzał swoją wiedzę z zakresu ekonomii i języka chińskiego. Po studiach wyjechał do Chin. Spędził tam dwa lata. Dziś nadal pracuje dla chińskiej firmy.

- Matura międzynarodowa pomogła mi w rozwoju i w rozwoju mojej kariery - stwierdza Jakub Koszyczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski