Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania w SP 13 w Poznaniu. Poznamy mistrza!

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Tak wyglądały Jesienne Poczytajki. Dzieci słuchały legendy o smoku Bazyliszku.
Tak wyglądały Jesienne Poczytajki. Dzieci słuchały legendy o smoku Bazyliszku. Małgorzata Samulska
Konkurs Pięknego Czytania, Jesienne Poczytajki czy Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Tak Szkoła Podstawowa nr 13 w Poznaniu zachęca dzieci do czytania. 29 listopada poznamy Mistrza Pięknego Czytania.

II Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania w Poznaniu. Poznamy mistrza!

Już 29 listopada odbędzie się II Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. To kolejna akcja promująca czytelnictwo w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

Każdy uczestnik konkursu zobowiązany będzie do przeczytania fragmentu prozy J. Bednarek "Niesamowite przygody 10 skarpetek", poezji dołączonej do zestawu dla każdej szkoły, a także fragmentu artykułu prasowego z "Głosu Wielkopolskiego". Czas czytania tekstu przez każdego uczestnika wynosi od 3 do 4 minut.

Co będzie brała pod uwagę komisja konkursowa? Przede wszystkim technikę czytania: płynność, znajomość interpunkcji, usterki techniczne (wtręty, przekształcenia tekstu), poprawność artykulacji głosek, wyrazistość mowy (dykcja), poprawny akcent czy tempo czytania. Ale także stosowanie środków ekspresji artystycznej: pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu, głośność, natężenie głosu oraz ogólny wyraz artystyczny: postawa, kierunek wzroku, (kontakt z odbiorcą), strój, zachowanie czytającego czy radzenie sobie z tremą.

Inne formy zachęcania dzieci do czytania w szkole

W SP 13 odbył się już konkurs Konkurs Pięknego Czytania. Ale tutaj udział brali udział tylko uczniowie tej szkoły. W konkursie 25 października brali udział dzieci z klas drugich i trzecich. W każdej z nich odbywały się eliminacje, a później wyłoniono trzy osoby, które były reprezentantami klasy.

W tym roku dzieci z klas drugich czytały książkę W. Chotomskiej: „Pięciopsiaczki” oraz zestaw wybranej poezji. Natomiast klasy trzecie zmierzyły się z książką Ł. Wierzbickiego: „Afryka Kazika”, z zestawem poezji „łamiącej język”, a także z fragmentem artykułu z "Głosu Wielkopolskiego". W dwóch kategoriach wiekowych wyłoniono: Mistrza Pięknego Czytania, Wicemistrza Pięknego Czytania, trzecie miejsce w Konkursie Pięknego Czytania oraz przyznano wyróżnienia.

Dodatkową formą zachęcania dzieci do czytania w szkole były "Jesienne Poczytajki", które odbywały się 22 i 23 listopada. Jest to cykliczne wydarzenie, organizowane w szkole. Dzieci, które pokazały swoje umiejętności w konkursie, mogły wykazać się przed uczniami i nauczycielami. Czytana była legenda o smoku Bazyliszku.

Zobacz zajęcia z Jesiennych Poczytajek:

- Towarzyszyła temu wydarzeniu tematyka o smokach. Wśród wielu eksponatów, tematycznej wystawy książek odbywa się pełne klimatu czytanie książki dla wszystkich klas nauczania wczesnoszkolnego

- mówi organizatorka, Małgorzata Samulska, nauczycielka z SP 13.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Umiastowie w 1982 roku.Następne zdjęcie --->

Tak kiedyś wyglądała codzienność uczniów! Oto archiwalne szk...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski