Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile jest wart triumf na Wieniawskim?

Marek Zaradniak
Maxim Vengerov jednemu z uczestników podaruje... 12 lekcji
Maxim Vengerov jednemu z uczestników podaruje... 12 lekcji Waldemar Wylegalski
W puli jest ponad 105.000 euro - zwycięzca konkursu otrzyma 30.000, a wartość pozostałych regulaminowych nagród i wyróżnień to 47.000 euro. Oprócz tego jednak czeka prawie 30 nagród pozaregulaminowych - nie tylko finansowych. Co i ile można wygrać na Konkursie Wieniawskiego? - pytamy tuż przed jego finałem.

Czytaj także:
Konkurs Wieniawskiego: Zobacz muzykę w liczbach [FILM]
Agata Szymczewska zainaugurowała Konkurs Wieniawskiego
Konkurs Wieniawskiego: Skrzypek z Poznania na początek [ZDJĘCIA]

Skrzypek, który zajmie II miejsce otrzyma 20.000 euro, a ten, który zajmie najniższe miejsce na podium wywiezie z Poznania tylko 12.000 euro. Znacznie mniejszą kwotą będą musieli zadowolić się ci, którzy znajdą się w finale, zajmując miejsca od czwartego do szóstego. Każdy z nich otrzyma wyróżnienie i tylko 5000 euro.

Oprócz regulaminowych są też do wzięcia nagrody pieniężne od sponsorów - łącznie 31.000 euro i 24.000 złotych.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego daje 1500 euro za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego i 1000 euro najlepszemu pianiście akompaniującemu w konkursie. Najmłodszy finalista otrzyma 3000 euro od rektora Uniwersytetu Ekonomicznego profesora Mariana Goryni. Najlepszy Wielkopolanin w konkursie otrzyma od Fundacji Rozwoju Miasta Poznania stypendium wysokości 24 tysięcy złotych.

Najlepszy z Polaków w konkursie otrzyma 1000 euro od gubernatora dystryktu Rotary International. Uczestnik, który otrzymał najwyższą punktację, lecz nie wszedł do finału, otrzyma nagrodę ufundowaną przez dr. Michała Piechowiaka z Oldenburga w wysokości 1000 euro.

Swoją nagrodę w wysokości 3000 euro przyzna kapituła krytyków. Nagroda publiczności to 5000 euro. Tyle samo wynosi nagroda Młodych. Natomiast najlepszy interpretator kompozycji Karola Szymanowskiego otrzyma nagrodę Wandy Wiłkomirskiej (1500 euro).

Kolejna grupa nagród to wyróżnienia w postaci zaproszeń na koncerty oraz nagród rzeczowych.
Wysokość honorariów za koncerty nie jest znana - wyjątkiem jest tournee po Brazylii z orkiestrą pod batutą Jose Marii Florencio dla najlepszego interpretatora koncertu skrzypcowego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Za występy w kraju kawy zainkasuje on 8000 euro.

Na zwycięzcę czekają także występy z Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Gorzowską, Orkiestrą Kameralną Amadeus, a także z wiedeńską Wiener Kammer Orchester. Są także zaproszenia na festiwale: Szlezwik-Holsztyn w Niemczech oraz na Gdański Festiwal Muzyczny. Oprócz tego triumfator ma zagwarantowany recital w Auli UAM oraz na festiwalu Mścisława Rostropowicza w grudniu tego roku w Baku. Laureaci trzech pierwszych miejsc zagrają z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Z kolei dla członków Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika zagra wybrany przez nich skrzypek. Najlepszy z Polaków, który nie wejdzie do finału, da koncert podczas przyszłorocznego konkursu Polskie Camino de Santiago. Jeden z laureatów zagra też z Orkiestrą Symfoniczną Quebecu pod batutą Maxima Vengerova.

Są też nagrody rzeczowe. Nagrodą marszałka województwa dla najlepszego Wielkopolanina w konkursie będzie wartościowy zegarek, natomiast prezydent Poznania dla zwycięzcy konkursu ufundował wieczne pióro marki Visconti w kolorze biało-czerwonym z limitowanej serii przeznaczonej dla Polski. Pióro ma numer 32, a na skuwce srebrnego orła. Wartość tej nagrody - na podstawie cen w sklepach internetowych - można oszacować na około 700 zł.

Znakomity lutnik brytyjski Florian Leonhard użyczy na rok finaliście konkursu skrzypiec włoskich Giovanni Battisty Guadagniniego z roku 1779. Listę prezentów uzupełni komplet "Dzieł wszystkich Henryka Wieniawskiego, które od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego otrzymają wszyscy finaliści.
Kto wie jednak, czy najcenniejszą nie będzie nagroda szefa jury Maxima Vengerova, który wybranemu przez siebie skrzypkowi udzieli... dwunastu lekcji.

CZY TO DUŻO CZY MAŁO? SKOMENTUJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski