Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Informator wyborczy 2023: tak zagłosujesz w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 rano do 21. Po ich zamknięciu poznamy wyniki sondaży tzw. exit poll
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 rano do 21. Po ich zamknięciu poznamy wyniki sondaży tzw. exit poll Małgorzata Genca/zdjęcie ilustracyjne
Po wielu dniach kampanii wyborczej nadszedł czas decyzji. Uprawnieni oddadzą głosy w wyborach parlamentarnych oraz referendum. Przedstawiamy praktyczny poradnik, jak głosować.

Spis treści

Tak znajdziesz lokal wyborczy

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy, w którym możemy oddać głos. Miejsce to z dużym prawdopodobieństwem nie zmieniło się od ostatnich wyborów, jednak ze względu na zwiększenie w tych wyborach liczny obwodowych komisji wyborczych, mogą one być zlokalizowane bliżej niż do tej pory.

Obwody głosowania są uszeregowane według poszczególnych kwartałów ulic bądź miejscowości. Spis obwodów, oprócz jego granic i numeru, zawiera także informację o dostosowaniu lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obwód, w którym głosujemy, możemy sprawdzić za pośrednictwem wyszukiwarki komisji, dostępnej na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej lub w tradycyjnych obwieszczeniach rozwieszonych w przestrzeni publicznej.

- Podczas tych wyborów w przypadku 7 stałych obwodów głosowania w Poznaniu doszło do zmiany siedziby komisji wyborczej np. z uwagi na remonty. Zmiana ta dotyczy ok. 5,5 tys. adresów - poinformował Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP.

Ponadto utworzono dodatkowe komisje w domach studenckich. Mieszkańcy akademików Politechniki Poznańskiej mogą głosować w Domu Studenckim nr 6, Uniwersytetu Medycznego - w DS Eskulap, studenci z akademików Uniwersytetu Przyrodniczego - w DS Danuśka, a zamieszkali w domach studenckich UAM - w DS Zbyszko, jeśli wcześniej skontaktowali się z administracją obiektów.

Bezpłatny transport do lokalu

Przed wyborami osoby starsze z Poznania mogły zgłosić chęć skorzystania z taksówki, która bezpłatnie zawiezie je do lokalu wyborczego i je stamtąd odwiezie. Dodatkowo w dniu wyborów osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie i osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 60 lat, mogą skorzystać bezpłatnie z transportu publicznego.

Transport będzie bezpłatny na trasie z domu do lokalu wyborczego i z powrotem. W przypadku kontroli należy okazać dokument poświadczający niepełnosprawność lub wiek pasażera. Zwolnienie to będzie obowiązywało także podczas kolejnych wyborów.
Gdy dotrzemy do lokalu

Po dotarciu do lokalu wyborczego

Po dotarciu do lokalu wyborczego należy zgłosić się do komisji, legitymując się na przykład dowodem osobistym, który może być też zapisany w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub paszportem. Następnie należy pokwitować odbiór kart wyborczych i karty referendalnej.

Nie musimy jednak brać udział we wszystkich głosowaniach. Karty są wydawane osobno i to od nas zależy, czy bierzemy udział we wszystkich głosowaniach, czy tylko w wybranych. Wbrew pojawiającym się w mediach społecznościowych informacjom, karty do głosowania nie będą ze sobą połączone.

- Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza

- przekazała w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza. Fakt nieodebrania jednej z kart do głosowania zostanie przez komisję odnotowany w spisie wyborców.

Jak oddać głos

Wszystkie karty muszą posiadać stemple Obwodowej Komisji Wyborczej. Karty do Sejmu i Senatu muszą posiadać nadrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej a karta referendalna odcisk Państwowej Komisji Wyborczej.

Po otrzymaniu kart do głosowania w wyznaczonym na terenie lokalu miejscu należy oddać głos lub głosy. Na karcie wyborczej do Sejmu znajdują się listy komitetów wyborczych z kandydatami na posłów. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. W zależności od woli komitetu, może się tam znajdować także jego znak graficzny. Komitety są poukładane na karcie numerami rosnąco. W okręgu poznańskim w wyborach do Sejmu zarejestrowane zostało 6 komitetów.

Druga karta dotycząca wyborów parlamentarnych dotyczyć będzie głosowania na kandydatów do Senatu. Na karcie znajdą się nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. W Poznaniu i powiecie poznańskim, które stanowią dwa osobne okręgi w senackich wyborach, zgłosiło się po dwóch kandydatów.

Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i w wyborach do Senatu należy w kratce przy imieniu i nazwisku jednego kandydata postawić znak „X”, który PKW definiuje jako dwie wyraźnie przecinające się w kratce linie. Jeżeli zaznaczymy więcej niż jednego kandydata lub nie zaznaczymy żadnego, wtedy głos jest nieważny.

W przypadku głosowania referendalnego przed wyborcami zostaną postawione cztery pytania. Należy każdorazowo postawić znak „X” przy odpowiedzi „TAK” lub przy odpowiedzi „NIE”. Jeżeli nie wybierzemy żadnej z opcji lub zaznaczymy obie odpowiedzi, głos będzie nieważny.

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli w referendum oddamy głos nieważny, to nasza karta zostanie zaliczona do frekwencji. Nie należy pisać na karcie do głosowania ani dokonywać skreśleń, bądź dopisywać własnych pytań. Nie wpływa to jednak na ważność oddanego poprawnie głosu. Zabronione jest niszczenie kart do głosowania bądź wynoszenie ich z lokalu wyborczego.

Łamanie ciszy wyborczej

Od północy, w sobotę 14 października, do godziny 21 w niedzielę 15 października obowiązuje cisza wyborcza. Oznacza to, że nie można w tym czasie prowadzić agitacji politycznej i referendalnej.

Na 24 godziny przed dniem głosowania oraz w dniu głosowania do czasu zamknięcia lokali wyborczych zabronione jest między innymi: wieszanie oraz zrywanie plakatów wyborczych, namawianie do głosowania na konkretną listę lub kandydatów, czy nakłanianie do wzięcia udziału w referendum. Każdy przypadek łamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

Każdy wyborca ma także prawo złożenia protestu dotyczącego wyników wyborów parlamentarnych lub referendum. Należy je złożyć w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników wyborów i referendum w Dzienniku Ustaw RP do Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o uznaniu ważności głosowań.

Doktor Magdalena Andrałojć sprawdziła, jakie znaczenie mają dla nas poszczególne zawody. Zbadała, które z 30 profesji są przez nas bardziej cenione. Sprawdź w galerii 15 najbardziej prestiżowych zawodów.Przejdź dalej -->

To zawody, które cenimy najbardziej. Sprzątaczka bardziej pr...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nowy odcinek programu "Moje własne M":

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski