Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja Ochrony Środowiska twierdzi, że za śnięte ryby w jeziorach odpowiada pogoda

OPRAC.:
Alicja Durka
Alicja Durka
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Malgorzata Genca
Od wielu tygodni w mediach pojawiają się kolejne doniesienia o znalezionych śniętych rybach w jeziorach na terenie Wielkopolski. Wojewódzki Inspektorach Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ) twierdzi, że jednym z powodów jest pogarszająca się sytuacja związana z brakiem wystarczających opadów w Polsce, czego następstwem są niewielkie przepływy wód w rzekach i jeziorach oraz występujące niskie poziomy wód gruntowych.

Śnięte ryby w Wielkopolsce

Problem braku występowania opadów szczególnie mocno dotyka Wielkopolski, dla której oznacza to pogłębianie się procesu stepowienia. Dane IMGW dla kraju wskazują wyraźnie, że niemal cały obszar Wielkopolski objęty jest suszą hydrologiczną.

Według Państwowej Służby Hydrologicznej na terenie Wielkopolski w lipcu 2023 r. utrzyma się stan zagrożenia hydrogeologicznego. Równocześnie najnowsze badania prowadzone w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska pokazują, że na terenie Wielkopolski znaczącą liczbę punktów pomiarowych, w których stwierdzono niedotlenienie wód mogące powodować występowanie zjawiska przyduchy.

- Warto zaznaczyć, że ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie uzależniona jest od warunków pogodowych. Z kolei ostatnie tygodnie przynoszą nie tylko ciągle niewystarczające ilości opadów atmosferycznych, ale dodatkowo pogłębiają problem poprzez coraz bardziej ekstremalne temperatury, charakterystyczne dla miesięcy letnich. Przy wzroście temperatury spada bezwzględna zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie, w konsekwencji pogarszają się warunki umożliwiające przeżycie ryb w zbiornikach wodnych

-informuje WIOŚ.

Woda o wystarczającym natlenieniu charakteryzuje się wartością ok. 6,5 – 10 mgO2/l, natomiast dla ryb nie powinna ona spadać poniżej 4 mgO2/l.

Zapotrzebowanie ryb na tlen może się różnić w zależności od liczby i gatunków zasiedlonych w zbiorniku wodnym, a niska zawartość tlenu jest tolerowana przez ryby tylko w krótkich okresach czasowych. Dlatego też długotrwałe utrzymywanie się niskiej zawartości tlenu w wodzie może powodować śnięcie ryb.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu sprawdza w terenie praktycznie każde zgłoszenie, starając się reagować na wszelkie sygnały. Podejmowane są czynności rozpoznawcze i kontrolne w najszybszym możliwym terminie. Pobierane są ze wsparciem Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ próbki do oznaczeń laboratoryjnych. W celu ewentualnej identyfikacji źródeł dopływu zanieczyszczeń, które mogły być przyczyną lub mogły dodatkowo przyczynić się do śnięcia ryb, prowadzone są czynności rozpoznawcze i kontrolne.

Zdaniem WIOŚ, w zdecydowanej większość przypadków bezpośrednią przyczynę śnięcia ryb są niekorzystne warunki pogodowe (brak opadów, mała ilość wody, wysokie temperatury powietrza i wody). Ponadto na jakość wód wpływają nagromadzone w dnach zbiorników wodnych osady skumulowane w poprzednich latach, zakwity sinic i glonów, czy też gwałtowne spływy zanieczyszczeń podczas intensywnych opadów, gdy dochodzi do przepłukiwania ścieków stagnujących w obniżeniach kanałów.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Sprawdziliśmy, gdzie w Wielkopolsce mieszka najmniej osób. W naszej galerii znajdziesz zestawienie wsi w regionie, które liczą najmniej mieszkańców. Podajemy też gminy i powiaty, w których się znajdują. Najmniej liczną z nich zamieszkuje tylko... jedna osoba! Gdzie? Sprawdź w galerii --->

Oto 10 najmniejszych wsi w Wielkopolsce. Tu mieszka tylko jedna osoba!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski