Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inwestorzy pchają się na Stary Rynek

Karolina Koziołek
Trwa boom na inwestycje na Starym Mieście w Poznaniu
Trwa boom na inwestycje na Starym Mieście w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Serce miasta powoli się zmienia. Okolice Starego Rynku czeka sporo inwestycji zarówno miejskich, jak i prywatnych. Powstaną nowe hotele, domy towarowe i... domy seniora. To koniec dzielnicy portowej?

Trwa boom na inwestycje na Starym Mieście w Poznaniu. Rusztowania widać na Starym Rynku, kolejny plac budowy jest na Podgórnej. Niebawem rozpoczną się inwestycje na ulicy Szkolnej, na placu Kolegiackim, a w kolejce czeka wielki remont płyty Starego Rynku. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że fatalna kondycja tego miejsca już się nie zmieni.

Jacek Jaśkowiak mówił o sercu miasta, że działa jak dzielnica portowa. Mało tam prestiżu, za to wiele uciech i tanich rozrywek. Profil tego miejsca jednak stopniowo zmienia się, a w najbliższych dwóch latach zmiany będą jeszcze większe. Okolice Starego Rynku upodobali sobie bowiem inwestorzy. W minionym roku udało się miastu sprzedać nieruchomości, które wydawały się „niesprzedawalne”.

Trudno powiedzieć, co było pierwsze, czy to zapowiedzi miasta o remontach, nowym Starym Rynku czy samodzielne rozeznanie inwestorów o zbliżającej się koniunkturze na rynku nieruchomości. Faktem jest, że Stare Miasto w Poznaniu powoli staje się znowu modne.

- Sądzę, że zainteresowanie inwestorów wynika z konsekwentnej polityki miasta. Zapowiadamy rewitalizację tego obszaru i rzeczywiście działamy w tym kierunku. Modernizujemy plac Kolegiacki, dążymy do remontu Starego Rynku, wytoczyliśmy proces klubom go-go, remontujemy miejskie kamienice, pracujemy nad utworzeniem parku kulturowego na tym obszarze. Sądzę, że sektor prywatny to widzi i dlatego jest bardziej otwarty, by tu inwestować - uważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Nowy Stary Rynek
Władze miasta wciąż liczą, że uda się uzyskać dotację unijną na remont płyty Starego Rynku. Zapowiadał ją jeszcze Ryszard Grobelny. O jej konieczności jest przekonany także Jacek Jaśkowiak. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy wielki remont się rozpocznie. Miasto wprawdzie już raz starało się o unijne pieniądze, ale bez sukcesu. Władze tłumaczyły wówczas, że konkurs dotacyjny, w którym mamy największe szanse, dopiero będzie rozpisany.

- Dopiero pod koniec roku rozpisany zostanie konkurs na dotacje unijne związane z rewitalizacją. Do tego czasu chcemy mieć gotową dokumentację projektową

- mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Jego podwładny Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura koordynacji projektów i rewitalizacji miasta, zapowiada, że jeszcze w marcu miasto ogłosi przetarg na wykonanie koncepcji funkcjonalno-użytkowej dla Starego Rynku.

- Jeśli otrzymamy dotację, cały kolejny rok przeznaczymy na projektowanie. Na przełomie 2018 i 2019 r. wyłonimy wykonawcę robót - tłumaczy.

To nie jest cały artykuł. Więcej w Serwisie Plus: Inwestorzy pchają się na Stary Rynek. Koniec kryzysu „dzielnicy portowej”?

ZOBACZ TEŻ: Poznań wyłącza sygnalizacje świetlne na kilku ruchliwych skrzyżowaniach

źr.: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski