Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Tomczak z PO odpowiada na list Ruchu Palikota ws. związków partnerskich

PEJ
Poseł Jacek Tomczak z Platformy Obywatelskiej odpowiedział na list Ruchu Palikota
Poseł Jacek Tomczak z Platformy Obywatelskiej odpowiedział na list Ruchu Palikota Fot. Grzegorz Dembiński
Poseł Jacek Tomczak z Platformy Obywatelskiej odpowiedział na list Ruchu Palikota. Członkowie Ruchu Palikota wyrazili swoje niezadowolenie z postawy Tomczaka podczas głosowania nad projektami dotyczącymi związków partnerskich. "Nie zgadzam się na przyznanie związkom takim szczególnych przywilejów, przysługujących małżeństwu" - odpowiada Jacek Tomczak.

Kilkunastu członków poznańskiego Ruchu Palikota protestowało w poniedziałek rano przed biurem poselskim Jacka Tomczaka z PO. Protestujący napisali list do posła, wyrażając swoje niezadowolenie z postawy Tomczaka podczas głosowania nad projektami dotyczącymi związków partnerskich. Członkowie Ruchu Palikota posła PO w biurze nie zastali. List zostawili jednak sekretarce. I już po południu otrzymali odpowiedź (poniżej jej treść).

Przeczytaj o proteście Ruchu Palikota: Poznań: Ruch Palikota protestuje przed biurem Jacka Tomczaka

ODPOWIEDŹ JACKA TOMCZAKA, POSŁA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ, NA LIST RUCHU PALIKOTA:

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na otrzymaną od Państwa korespondencję, wyjaśniam co następuję.

W programie wyborczym PO nigdy nie znalazła się obietnica uchwalenia ustawy pozwalającej na sformalizowanie związków partnerskich i przyznania im części uprawnień, zastrzeżonych dla małżeństw. Padły natomiast z ust Premiera Tuska wyraźne zapewnienia, iż rząd będzie wspierał rodzinę a PO nie będzie kroczyła w forpoczcie obyczajowej rewolucji w Polsce.

Nie zgadzam się na przyznanie związkom takim szczególnych przywilejów, przysługujących małżeństwu (np. wspólne opodatkowanie, dziedziczenie ustawowe itp.) gdyż te przysługują małżeństwu z racji jego szczególnej roli społecznej a przede wszystkim szczególnej odpowiedzialności prawnej, jaką przyjmują na siebie małżonkowie.

Jednym ze sztandarowych haseł osób żyjących w związkach partnerskich jest właśnie brak konieczności ich formalizacji. To świadomy wybór formy życia pod jednym dachem. Brak formalizacji implikuje oczywiście brak szczególnych uprawnień związku sformalizowanego, jakim jest małżeństwo. Jednak, jeżeli partnerzy chcą formalizacji związku, a poprzez to nabycia szczególnych uprawnień, zawsze mogą wstąpić w związek małżeński. Nie ma najmniejszego powodu, aby pomiędzy stan związku niesformalizowanego a małżeństwa wprowadzić do systemu prawnego szczebel pośredni. Byłoby to w istocie przyznanie przywilejów bez nałożenia proporcjonalnych obowiązków.

Dodam również, iż jestem przekonany - potwierdziła to opinia prawna SN- iż proponowane rozwiązania w zakresie instytucjonalizacji związków partnerskich są sprzeczne z konstytucją i jako takie, nie mogą być uchwalone przez parlament.

Praktyka wielu państwa jasno wskazuje także, iż formalizacja związków partnerskich jest jedynie początkiem marszu środowisk LGBT w stronę pełnego zrównania związków osób tej samej płci z małżeństwami, a na końcu również adopcji dzieci przez homoseksualistów. Potwierdza to w swojej wypowiedzi poseł Ruchu Palikowa Armand Ryfiński, który mówi iż adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest nieunikniona.

Wszystkie poruszane przez Państwa szczegółowe problemy natury prawnej, zasygnalizowane w przytoczonych przez Państwa wypowiedziach, albo są już rozwiązane, albo można je rozwiązać bez instytucjonalizowania związków partnerskich.

Przypominam Państwu, że w myśl obowiązujących od wielu lat norm prawa karnego procesowego, osobom żyjącym w konkubinacie przysługuje prawo do odmowy zeznań, jeżeli mogłyby one obciążyć partnera.

Jak chodzi o informacje o stanie zdrowia, każdorazowo przy przyjmowaniu do szpitala, w formularzu można podać całkowicie dowolną osobę, którą szpital będzie informował o stanie pacjenta. Problem pojawia się w przypadkach nagłych, gdy pacjent nie jest w stanie złożyć stosownego oświadczenia. Ten stan rzeczy można jednak naprawić poprzez korekty legislacyjne i nie ma potrzeby instytucjonalizacji związków partnerskich.

Jak chodzi o poruszony przez Państwa problem kredytów. Po pierwsze w dzisiejszej rzeczywistości łatwiej je uzyskać osobie samotnej, niż żyjącej w związku małżeńskim, gdyż wtedy dochód rozkłada się na wszystkich członków rodziny. Po drugie, jeżeli para uważa, że otrzymałaby kredyt jako małżeństwo, a wychowuje dziecko i wspólnie zamieszkuje, nie ma powodów dla których nie mogłaby zawrzeć związku małżeńskiego. Wtedy otrzyma pełnię praw przysługujących małżeństwu z mocy prawa.

Z wyrazami szacunku

Jacek Tomczak
poseł na Sejm RP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski