Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będą funkcjonowały przedszkola po wakacjach? Dyrektorzy z Poznania nie mogą przyjmować wszystkich dzieci

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Główny Inspektorat Sanitarny wyznaczył wytyczne dla przedszkoli, które wróciły do funkcjonowania po kilkutygodniowej przerwie. Jedną z zasad jest limit dzieci w grupach przedszkolnych. To powoduje, że nie wszystkie maluchy mogą być do placówek przyjmowane. GIS zapowiada, że luzowanie wytycznych nie jest po wakacjach planowane.
Główny Inspektorat Sanitarny wyznaczył wytyczne dla przedszkoli, które wróciły do funkcjonowania po kilkutygodniowej przerwie. Jedną z zasad jest limit dzieci w grupach przedszkolnych. To powoduje, że nie wszystkie maluchy mogą być do placówek przyjmowane. GIS zapowiada, że luzowanie wytycznych nie jest po wakacjach planowane. Anna Kaczmarz
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dyrektorzy przedszkoli nie mogą przyjmować wszystkich dzieci do placówek. Choć wytyczne GIS zostały w lipcu poluzowane, to limit maluchów w grupie wciąż istnieje. GIS zapowiada, że po wakacjach nie są planowane kolejne luzowania, co oznacza, że nie dla wszystkich dzieci będzie miejsce w przedszkolu.

Przedszkola otwarte są od 6 maja. Początkowo GIS zalecał, aby w grupie przedszkolnej w jednym pomieszczeniu mogło przebywać do 12 dzieci, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie była mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedno dziecko i każdego opiekuna. Na początku lipca wytyczne jednak zaktualizowano. Do tej pory zgodnie z zaleceniami GIS w grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla grupy od 3 do 5 maluchów powinna natomiast wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych.

Czytaj także: W żłobkach i przedszkolach może przebywać więcej dzieci. Główny Inspektor Sanitarny podał nowe wytyczne. Co jeszcze się zmieni?

Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS zapowiada, że nie są przewidziane kolejne poluzowania w przedszkolach.

- Teraz główne obostrzenia dotyczą higieny i zachowywania dystansu. O to oczywiście cały czas apelujemy, zwłaszcza, że obserwujemy wzrost zachorowań. Nie chcemy, by doszło do sytuacji, w której musimy wracać do początkowych obostrzeń w placówkach. I nie planujemy również dodatkowych poluzowań dotychczasowych zasad - mówi rzecznik GIS.

Dyrektorzy poznańskich przedszkoli nie mogą przyjmować wszystkich dzieci

Zapytaliśmy dyrektorów przedszkoli w Poznaniu, jak wygląda sytuacja z miejscami w placówkach. Przyznają, że miejsc brakuje dla nielicznej grupy maluchów.

- Rodzice założyli, że we wrześniu przedszkolaki wracają. Nie ma na razie żadnych informacji, że ktoś nie planuje przysłać dziecka do przedszkola. Według lipcowych wytycznych mogę przyjmować po 24 dzieci w każdej grupie, a więc w sumie miejsc brakuje dla 10 dzieci - mówi Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

I tłumaczy, jak planuje rozwiązać sytuację z brakującymi miejscami. - Moje założenie jest takie (chyba, że dostaniemy inne wytyczne), że na pewno miejsce musimy zapewnić sześciolatkom, bo one mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Natomiast jeżeli chodzi o młodsze dzieci, to może nie będą pojawiały się te, których np. mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim ponieważ wychowuje drugie, młodsze dziecko, a więc przedszkolak ma zapewnioną opiekę przez jednego z rodziców w domu. Jeżeli oboje rodziców pracują, są czynni zawodowo, to wówczas ta opieka w przedszkolu będzie dla nich niezbędna. Myślę, że to byłoby najbardziej racjonalne „sprawiedliwe” rozwiązanie – wyjaśnia Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

Zobacz również: Nowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie zasady bezpieczeństwa powinny spełniać placówki [GALERIA]

Podobnie Klaudia Sobecka-Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51 zaznacza, że miejsc dla kilkorga dzieci brakuje, ale rozwiązaniem jest fakt, że rzadko w placówkach pojawiają się wszystkie przedszkolaki jednocześnie.

- Od września powinniśmy przyjąć wszystkie dzieci, które są zapisane do przedszkola. Trochę komplikuje się sprawa z miejscami, ponieważ nie jest to określone wprost. Chodzi o metraż. Mogę łącznie przyjmować 75 maluchów, ale zgodnie z wytycznymi GIS - jedna grupa może liczyć 25 dzieci, druga - 23, a trzecia - 19. Z tego wynika, że dla siedmiorga dzieci miejsca brakuje. Nie chciałabym jednak dramatyzować, bo na ogół rzadko pojawia się komplet dzieci w przedszkolu - mówi dyrektor Klaudia Sobecka-Szcześniak.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski