Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Czartoryscy wzbogacili się w Wielkopolsce? Odzyskali zamki, pałace i utracone ziemie [ZDJĘCIA]

Norbert Kowalski
Zamek w Gołuchowie w 1939 roku został odebrany Czartoryskim przez III Rzeszę, potem trafił w ręce komunistycznego państwa. Czytaj więcej
Zamek w Gołuchowie w 1939 roku został odebrany Czartoryskim przez III Rzeszę, potem trafił w ręce komunistycznego państwa. Czytaj więcej Andrzej Kurzyński
Zamki w Gołuchowie i Rokosowie, pałac w Konarzewie czy dwory w powiecie wągrowieckim – to tylko niektóre majątki w Wielkopolsce, o które trwały spory związane z ich nacjonalizacją. Po latach rodziny Czartoryskich, Chłapowskich czy Mycielskich upomniały się o niesłusznie zabrane im w przeszłości ziemie.

O rodzinie Czartoryskich w ostatnim czasie głośno jest przede wszystkim ze względu na 100 mln euro, które zostały przelane przez Fundację Książąt Czartoryskich nowo powstałej Fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie, który uchodzi za podatkowy raj.

Nowa fundacja została utworzona przez... rodzinę Czartoryskich. Z kolei wspomniane 100 mln euro to kwota jaką Fundacja Książąt Czartoryskich uzyskała za sprzedaż Skarbowi Państwa w grudniu 2016 roku swojej kolekcji dzieł sztuki. W jej skład wchodził m.in. jeden z najbardziej znanych obrazów Leonarda da Vinci, czyli „Dama z gronostajem”.

Jednak w przeszłości rodzina Czartoryskich wzbogaciła się już niejednokrotnie dzięki znacjonalizowanym w okresie PRL majątkom, do których zgłaszała swoje roszczenia.

Zamek w Gołuchowie w 1939 roku został odebrany Czartoryskim przez III Rzeszę, potem trafił w ręce komunistycznego państwa. Czytaj więcej

Jak Czartoryscy wzbogacili się w Wielkopolsce? Odzyskali zam...

Majątek Czartoryskich odzyskany na terenie Wielkopolski

Tylko w Wielkopolsce Czartoryscy otrzymali pieniądze za kilka nieruchomości. Jedną z najbardziej znanych była sprawa zamku w Gołuchowie. W grudniu 2016 roku minister kultury „kupił” zamek od rodziny Czartoryskich za ok. 20 mln zł. Transakcja została przeprowadzona w cieniu głośnego zakupu „Damy z gronostajem”.

Zamek w Gołuchowie

Czartoryscy przez długi czas byli właścicielami zamku. W 1939 roku został im odebrany przez III Rzeszę. Z kolei po wojnie na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przeprowadzeniu reformy rolnej, zamek trafił w ręce komunistycznego państwa, a właścicielom zabroniono zbliżać się do Gołuchowa na mniej niż 30 kilometrów.

W 2008 roku potomkowie Czartoryskich postanowili zawalczyć o zwrot dóbr zgromadzonych przez rodzinę i złożyli w tej sprawie pozew do kaliskiego sądu okręgowego.

  • Jak zakończyła się sprawa zamku w Gołuchowie?
  • Ile tego było? czyli o odszkodowaniu, jakie Wielkopolska wypłaciła Czartoryskim za Zamek w Rokosowie.
  • O zabranym w czasach PRL pałacu w Konarzewie, umowie między Czartoryskimi a Heleną Osicką i problemach z ziemią.
  • Spadkobiercy generała i wrzesińscy właściciele ziemscy - o tym, jak Chłapowscy i Myśleniccy odzyskiwali majątki.


Czytaj więcej w naszym Serwisie PLUS:

OBEJRZYJ TAKŻE: Najpiękniejsze zamki i pałace w Wielkopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski