Jak działa molnupiravir – nowy lek na COVID-19? Pierwszy doustny środek antywirusowy przeciw SARS-CoV-2 zmniejsza śmiertelność o połowę!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Gdy proces autoryzacji przebiegnie pomyślnie, molnupirawir będzie pierwszym doustnym lekiem na COVID-19
Gdy proces autoryzacji przebiegnie pomyślnie, molnupirawir będzie pierwszym doustnym lekiem na COVID-19 eamesbot/123RF
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Molnupiravir to doustny lek na COVID-19, który może stać się pierwszym tego typu środkiem na rynku. Taka forma ułatwia jego wczesne podanie, które jest niezbędne dla uzyskania efektywności – lek hamuje bowiem namnażanie koronawirusa SARS-CoV-2 w komórkach organizmu. Wyjaśniamy, jak powstał, na jakiej zasadzie działa i czym różni się podobnych środków, oraz jaką ma skuteczność.

Spis treści

Molnupiravir – pierwszy doustny lek na COVID-19

Molnupiravir to lek przeciwwirusowy opracowany oryginalnie przez amerykański Uniwersytet Emory'ego w 2018 r. w efekcie poszukiwania środka przeciw wirusowi VEEV (wenezuelskiego końskiego zapalenia mózgu). W badaniach lek ten o roboczej nazwie EIDD-2801 wykazał aktywność także przeciwko innym wirusom RNA, takim jak wirus grypy, Eboli, chikungunya oraz różnych koronawirusów.

W 2019 roku rozpoczęłą się I faza badań nad działaniem molnupiraviru przeciw grypie, lecz wybuch pandemii zmienił kurs prowadzonych prac na lekiem. Rok później badano jego działanie na koronawirusa SARS-CoV-2 i wykazano skuteczność środka w badaniach zainfekowanych komórek ludzkich, a także w organizmach zwierzęcych. Odkryto przy tym, że hamuje transmisję wirusa.

Trwające rok badania fazy 2/3 leku rozpoczęły się 19 października 2020 r., a na początku października b.r. ukazały się ich wyniki wstępne.

Wykazano, że molnupiravir zmniejsza o połowę ryzyko hospitalizacji i śmierci u osób z świeżo zdiagnozowanym COVID-19.

Ogromną zaletą leku jest doustna forma podania, co zdecydowanie ułatwia jego wczesne stosowanie w porównaniu z lekami dożylnymi, takimi jak remdesivir czy zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych koktajl przeciwciał firmy Regenereon.

Dowiedz się także:

Jak działa molnupiravir?

Działanie molnupiraviru (lub molnupirawiru po polsku) polega na zakłócaniu procesu replikacji koronawirusa w komórkach organizmu, co uniemożliwia jego namnażanie się i sprawia, że zachodzą w nim mutacje prowadzące do samounicestwienia.

Tak, jak remdesivir, molnupiravir jest analogiem nukleozydu, co oznacza, że naśladuje działanie jednej z „cegiełek” budujących RNA, czyli materiał genetyczny koronawirusa. Leki te działają jednak na zupełnie innej zasadzie.

Gdy wirus SARS-CoV-2 infekuje komórkę i dostaje się do jej wnętrza, powiela swoje RNA, by powstały kolejne jego cząstki. Remdesivir zakańcza łańcuch cząsteczki RNA – sprawia więc, że nie mogą być do niego dołączane kolejne elementy.

Tymaczasem molnupiravir zostaje wbudowany w łańcuch RNA, ponieważ naśladuje dwa z tworzących go związków (nukleozydów) – cytydyny lub urydyny. W ten sposón zmienia konfigurację genów na nieprawidłową i powoduje produkcję wadliwych cząstek koronawirusa. W efekcie powstają jego mutacje, które ulegają kumulacji w końcu stają się zabójcze dla wirusa.

Ponieważ mutacje w RNA koronawirusa są losowe, nie może on wykształcić odporności na molnupiravir – inaczej, niż ma to miejsce w przypadku remdesiwiru i wielu innych leków.

Nie wiadomo jeszcze jednak, czy molnupirawir nie jest mutagenny dla komórek ludzkich, tj. czy może wbudowywać się w DNA komórek. Takie działania obserwowano niestety w badaniach analogów nukleozydów na zwierzętach, gdzie efekty uboczne dotyczyły powstawania wad wrodzonych u potomstwa. Producent jest jednak dobrej myśli, a prowadzone właśnie badania służą m.in. udowodnieniu bezpieczeństwa kuracji.

Zobacz także:

Skuteczność molnupiraviru

Jako środek hamujący namnażanie wirusa, molnupirawir może być skuteczny tylko w pierwszej fazie zakażenia, gdy patogen dopiero dostał się do organizmu i usiłuje go opanować. Stąd badania, w których podawano go pacjentom z rozwiniętą infekcją, nie zawsze przynosiły oczekiwane wyniki.

W niezależnych od Merck badaniach przeprowadzonych przez dwóch producentów leków w Indiach nie uzyskano „istotnej efektywności” i prace przerwano. Lek podawano jednak chorym o średnio nasilonej infekcji, której definicja w tym azjatyckim kraju obejmuje cięższe objawy niż w państwach zachodnich.

Ponieważ wykazano ponadto skuteczność molnupiraviru w 3 fazie badań klinicznych u osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa z lekką infekcją, ale zagrożonych rozwojem ciężkiej postaci COVID-19, prace prowadzone są właśnie u takich pacjentów.

Lek znacznie ułatwi leczenie chorych z koronawirisem i może pomóc zmniejszyć liczbę zajętych łóżek covidowych, szczególnie na obszarach o niskim odsetku zaszczepionych osób. Czekamy więc na rozwój sytuacji.

Polecamy również:

W ochronie przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 pomogą nowoczesne leki roślinne. Przedstawiamy zioła, produkty spożywcze, naturalne ekstrakty i fitozwiązki o potwierdzonym działaniu w zakresie profilaktyki zakażenia, łagodzenia objawów choroby koronawirusowej oraz skracania czasu leczenia i uzyskania negatywnego wyniku badań wymazu w kierunku wirusa. Choć nowe odkrycia na temat fitoterapii COVID-19 wymagają praktycznego rozwinięcia w ramach większych badań, z właściwości niektórych potencjalnych kandydatów na bezpieczne i tanie leki roślinne można skorzystać już dziś. Sprawdź na kolejnych slajdach10 najbardziej obiecujących ziół i ich związków aktywnych!

Leki roślinne przeciw COVID-19 – naturalne substancje zwalcz...

ZOBACZ: FDA zatwierdziła lek na COVID-19

Wideo

Materiał oryginalny: Jak działa molnupiravir – nowy lek na COVID-19? Pierwszy doustny środek antywirusowy przeciw SARS-CoV-2 zmniejsza śmiertelność o połowę! - Strona Zdrowia

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
13 października, 22:45, Gość:

ujowo, bo amantadyna wielu osobom szkodzi albo po prostu nie pomaga. Bodnar przepisuje amanatadynę a równie dobrze mógłby przepisywać czekoladę - też niektórym osobom się poprawi bo zadziała efekt placebo i co z tego

14 października, 18:26, Gość:

Przyjdzie kryska na tego szarlatana Matyska .

15 października, 0:53, Gość:

https://www.bitchute.com/video/kXu60g0QaIeo/

Pusty jesteś jak pudło po butach , amantadyna też ma skutki uboczne jak każdy lek ale nikt jeszcze po niej nie umarł jak po tych szprycach rządowych , a po szprycach ludzie chorują na choroby których w życiu nie mieli byli zdrowi jak ryby znam osobę która po szczepionce zachorowała na stwardnienie rozsiane i teraz bardzo żałuję że się zaszczepiła była zdrowa jak ryba szczepionka przyspiesza chorobę masakrycznie i kto za to odpowie ty pustaku , lekarz jej powiedział że trzeba było się nie szczepić i tyle w temacie

G
Gość
15 października, 10:16, Gość:

Skoro dla antyszczepów nie ma żadnego wirusa, to należy uszanować ich decyzję i nie leczyć na covid, bo przecież nie mogą zachorować na coś czego nie ma.

Jak się któryś przewróci, to pozwolić mu leżeć i charczeć. Każdy ma prawo charczeć.

15 października, 12:03, opol:

Jednak debili nie brakuje.

Dlatego mają prawo charczeć.

n
nysek
15 października, 10:02, Tępy Wsion:

>>>Jak działa molnupiravir

zawiera chip od Putina, powoduje że stajesz się wobec cara równie służalczy, jak jest już każdy pisior

daje też skutki uboczne - całujesz się namiętnie z facetami jak Wąsik

Masz POzdrowienia od Biedronia.

o
opol
15 października, 10:16, Gość:

Skoro dla antyszczepów nie ma żadnego wirusa, to należy uszanować ich decyzję i nie leczyć na covid, bo przecież nie mogą zachorować na coś czego nie ma.

Jak się któryś przewróci, to pozwolić mu leżeć i charczeć. Każdy ma prawo charczeć.

Jednak debili nie brakuje.

T
Tępy Wsion
>>>Jak działa molnupiravir

zawiera chip od Putina, powoduje że stajesz się wobec cara równie służalczy, jak jest już każdy pisior

daje też skutki uboczne - całujesz się namiętnie z facetami jak Wąsik
G
Gość
14 października, 21:32, Gość:

Jak podaje "The Guardian", powołując się na brytyjskie ministerstwo zdrowia, 43 proc. wszystkich zgonów po zakażeniu wariatem Delta nastąpiło u osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

cytuj wszystko , internetowy [email protected]@tasie.

"Z obawą, że szczepionki przeciw COVID-19 nie działają, postanowił się rozprawić David Spiegelhalter, brytyjski statystyk. Na łamach "The Guardian" napisał on wprost: zgony po szczepieniu to dokładnie to, czego oczekuje się od skutecznego, ale niedoskonałego preparatu.

Żeby wytłumaczyć czytelnikom, dlaczego zaszczepieni umierają na COVID-19, Spiegelhalter zaczął od wyobrażenia sobie hipotetycznego świata. Każdy obywatel jest w nim zaszczepiony preparatem, który nie daje 100 proc. skuteczności (jak wszystkie leki czy szczepionki; nie ma farmaceutyków idealnych). W takim świecie wskaźnik umieralności będzie niski, ale faktem pozostaje, że każdy spośród zmarłych to osoba zaszczepiona.

Z taką samą sytuacją mamy obecnie do czynienia w Wielkiej Brytanii. Szczepionki dają ok. 94 proc. ochrony przed hospitalizacją i 95 proc. przed śmiercią w przypadku zakażenia wariantem Delta. Oznacza to jednak, że nadal pozostaje margines 4 - 5 punktów procentowych. Tutaj jednak nie ma mowy o równości wśród obywateli. Ryzyko śmierci w wyniku zakażenia rośnie wraz z wiekiem, co oznacza, że więcej zgonów odnotowywanych będzie wśród w pełni zaszczepionych seniorów.

Nawet najlepsza szczepionka zawsze będzie miała swoją granicę skuteczności. A to oznacza, że w każdej pandemii tłumionej przez szczepienia zdarzać się będą ofiary śmiertelne wśród w pełni zaszczepionych. I jest to naturalne zjawisko."

"Jego zdaniem trudno porównywać odsetek zgonów wśród osób ogólnie zdrowych, w sile wieku, z osobami schorowanymi, chociażby zaszczepionymi i trzeba by wziąć poprawkę, że osoby szczepione zdecydowanie rzadziej chorują na COVID-19.

- Konkluzja, że lepiej się nie szczepi,ć jest więc zdecydowanie błędna i wynika ze zbyt powierzchownej analizy danych. A przed kolejną falą zachorowań mogą uchronić nas wyłącznie szczepienia – powiedział."

G
Gość
13 października, 22:45, Gość:

ujowo, bo amantadyna wielu osobom szkodzi albo po prostu nie pomaga. Bodnar przepisuje amanatadynę a równie dobrze mógłby przepisywać czekoladę - też niektórym osobom się poprawi bo zadziała efekt placebo i co z tego

14 października, 18:26, Gość:

Przyjdzie kryska na tego szarlatana Matyska .

15 października, 0:53, Gość:

https://www.bitchute.com/video/kXu60g0QaIeo/

Ch*jchute to możesz sobie w d*pę wsadzić, trollu.

G
Gość
13 października, 22:45, Gość:

ujowo, bo amantadyna wielu osobom szkodzi albo po prostu nie pomaga. Bodnar przepisuje amanatadynę a równie dobrze mógłby przepisywać czekoladę - też niektórym osobom się poprawi bo zadziała efekt placebo i co z tego

14 października, 18:26, Gość:

Przyjdzie kryska na tego szarlatana Matyska .

https://www.bitchute.com/video/kXu60g0QaIeo/

G
Gość
14 października, 12:56, Gość:

Antyszczepionkowcy twierdzą że nie istnieje taka choroba jak kowid. Piszą o plandemii, spisku, itd.

Antyszczepionkowcy twierdzą, że dużo zaszczepionych choruje na kowid.

Tłumaczyć dalej?

14 października, 23:26, Brda:

PiS to swinie z chlewu od proboszcza.

14 października, 23:44, Gość:

Twoja stara to idiotka. A ty jesteś antyszczepionkowcem bez argumentów.

https://www.bitchute.com/video/kXu60g0QaIeo/

G
Gość
14 października, 12:56, Gość:

Antyszczepionkowcy twierdzą że nie istnieje taka choroba jak kowid. Piszą o plandemii, spisku, itd.

Antyszczepionkowcy twierdzą, że dużo zaszczepionych choruje na kowid.

Tłumaczyć dalej?

14 października, 23:26, Brda:

PiS to swinie z chlewu od proboszcza.

Twoja stara to idiotka. A ty jesteś antyszczepionkowcem bez argumentów.

A
Adam Szwed
Jak do tej pory skutecznym (i dawno dopuszczonym do obrotu) oprócz chlorowodorku amantadyny jest iwermektyna. Na Florydzie przy pomocy tego leku praktycznie opanowano obecny sezon przeziębieniowo-grypowo-kowidowy.

Także w Indiach (ale nie pamiętam nazwy tego dystryktu).

W Polsce na razie cicho sza. Chyba nie chcemy leczyć się z chińskiego wirusa.
G
Gość
aha. lek już jest. czyli żadna [wulgaryzm]demia, tylko sciema. pajace ejdne
G
Gość
13 października, 22:45, Gość:

ujowo, bo amantadyna wielu osobom szkodzi albo po prostu nie pomaga. Bodnar przepisuje amanatadynę a równie dobrze mógłby przepisywać czekoladę - też niektórym osobom się poprawi bo zadziała efekt placebo i co z tego

Przyjdzie kryska na tego szarlatana Matyska .

N
Nobody63
13 października, 21:24, Gość:

A jak tam badania nad amantadyną, której swoistym prekursorem w dobie "pandemii" był dr Bodnar z Przemyśla (lekarz, który cały czas przyjmował pacjentów gdy inni byli pozamykani w państwowych gabinetach)?

Utknęły w miejscu?

Cenowo chyba wychodzi tanio, może zbyt tanio...

Istotą totalitaryzmu — niezależnie od tego, jakie kostiumy i ideologię nosi — jest pragnienie całkowitej kontroli nad społeczeństwem, każdym aspektem tego społeczeństwa, każdym indywidualnym zachowaniem i myślą. Każdy system totalitarny, czy to dotyczący całego narodu, czy maleńkiego kultu, czy jakiejkolwiek innej formy ciała społecznego – ewoluuje w kierunku swojego nieosiągalnego celu… całkowitej ideologicznej transformacji i kontroli każdego pojedynczego elementu społeczeństwa (lub jakiegokolwiek rodzaju instytucji społecznej wchodzącej w skład). To fanatyczne dążenie do całkowitej kontroli, absolutnej ideologicznej jednolitości i eliminacji wszelkich sprzeciwów jest tym, co sprawia, że ​​totalitaryzm jest totalitaryzmem.

Tak więc każdy nowy system totalitarny, w pewnym momencie swojej ewolucji, musi rozpocząć czystkę wśród tych, którzy odmawiają podporządkowania się jego oficjalnej ideologii. Musi to zrobić z dwóch podstawowych powodów: (1) aby oddzielić lub w inny sposób wyeliminować faktycznych przeciwników politycznych i dysydentów, którzy stanowią zagrożenie dla nowego reżimu oraz co ważniejsze, (2) ustanowić ideologiczne terytorium, w obrębie którego masy muszą się teraz ograniczyć, aby uniknąć segregacji lub eliminacji.

Czystka musi być przeprowadzona otwarcie, brutalnie, aby masy zrozumiały, że zasady społeczne zmieniły się na zawsze, że ich dawne prawa i wolności zniknęły i że od teraz żaden rodzaj oporu lub odstępstwo od oficjalnej ideologii nie będą tolerowane, ale za to bezwzględnie karane.

Czystka jest zwykle przeprowadzana podczas „stanu wyjątkowego”, pod bezpośrednim zagrożeniem ze strony jakiegoś oficjalnego „wroga” (np. „komunistycznych infiltratorów”, „kontrrewolucjonistów” lub… wiesz, „niszczącej pandemii”), tak że normalne zasady społeczne mogą zostać na czas nieokreślony zawieszone „ze względu na przetrwanie”. Im bardziej przerażone będą masy, tym chętniej zrezygnują ze swojej wolności i wykonają najbardziej nawet szalone rozkazy.

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/covid-19/aktualnosci/30-warto-poczytac-wrzesien-pazdziernik-2021

G
Gość
14 października, 7:49, Gość:

Antyszczepionkowcy twierdzą że nie istnieje taka choroba jak kowid. Piszą o plandemii, spisku, itd.

Antyszczepionkowcy twierdzą, że dużo zaszczepionych choruje na kowid.

Tłumaczyć dalej?

"Dr Włodzimierz Bodnar w "Gościu Wydarzeń": minister zdrowia eksperymentuje na ludziach

- Pacjent z Covid-19 w ogóle nie jest badany w domu. Były lżejsze choroby, nie dające tylu powikłań i nigdy nie leczyło się przez telefon. Nie potrafię w ten sposób leczyć koronawirusa - mówił w programie "Gość Wydarzeń" dr Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc, postulujący stosowanie amantadyny w kuracji zakażenia SARS-CoV-2.

Jak powiedział dr Bodnar, personel medyczny pracujący w jego przychodni w Przemyślu "w ogóle nie boi się Covid-19". Dodał, że część z zatrudnionych tam osób przeszła infekcję SARS-CoV-2 lekko, a tylko jeden mężczyzna trafił do szpitala z powodu arytmii serca.

- Wyszedł z oddziału bez powikłań. Wszyscy zakażeni pracownicy leczyli się amantadyną - mówił w poniedziałkowym "Gościu Wydarzeń"."

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-29/dr-wlodzimierz-bodnar-w-programie-gosc-wydarzen-transmisja-od-godz-1925/

Dodaj ogłoszenie